Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

proszę o radę doświadczoną brać kominkową.

Planuje kominek o mocy ok. 20kw z pw. ogrzewający również cwu.

 

przed wylewkami chcę doprowadzić rury do kotłowni, mają być dwie czy średnica 25mm jest wystarczająca? mogą być plastikowe i jakie polecacie?

 

planuje wsadzić dodatkowo rurkę na przewody sterujące , może o razu je tam umieścić tylko jakie?

 

 

no i ostatnie pytanie, jak duży wylać fundament i o jakich wymiarach

 

pozdrawiam, Marcin

Co do przekroju rur to wystarczy miedź o średnicy 22

 

rura bezpieczeństwa w kotłach na paliwa stałe o mocy nominej do 25 kW nie może meć średnicy wewnętnej mniejszej niż 25 mm co odpowiada miedzi fi 28 mm

PN-91/B-02413

 

(w takim przypadku naczynie wzbiorcze montujemy przy kominku - w obudowie). Rury z PP odradzam, jedyne które stosuję przy montażu to miedź, można używać także stalowych. Jeśli kominek ma być wyposażony w chłodnicę płaszcza to należałoby jeszcze podprowadzić wodę i kanalizację do kominka.

Co do przewodów to najlepiej poprowadzić 3 przewody 3x1,5 pomiędzy kominkiem a kotłownią, taka instalacja elektryczna powinna wystarczyć w większości przypadków.

Co do przygotowania posadzki pod kominek to wystarczy nie dawać do wylewki styropianu pod obszar kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do przekroju rur to wystarczy miedź o średnicy 22 (w takim przypadku naczynie wzbiorcze montujemy przy kominku - w obudowie).

 

rura bezpieczeństwa w kotłach na paliwa stałe o mocy nominej do 25 kW nie może meć średnicy wewnętnej mniejszej niż 25 mm co odpowiada miedzi fi 28 mm

PN-91/B-02413

 

Wszystko się zgadza. Napisałem że w tym przypadku montujemy naczynie wzbiorcze przy kominku (nie pisałem o średnicy rury bezpieczeństwa, lecz o rurach prowadzących od kominka do kotłowni).

Rura bezpieczeństwa ma być bezwzględnie o średnicy nie mniejszej niż 25mm wewnątrz

Ale dobrze, że temat był poruszony, bo ktoś mógł to tak zinterpretować jak Ty to napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownikctm napisał:

 

Należy tylko pamiętać że jego moc wodna wynosi około 15-17 Kw - dom do 200 - 220 metrów max.

 

 

Co do tego to się nie zgodzę. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to się przyjmuje zapotrzebowanie na ciepło to max. 34W/m3 !!! stąd łatwo przeliczyć moc potrzebną do ogrzania domu.

 

Przewymiarowanie wkładu to kardynalny błąd!!! Spada sprawność urządzenia, w kominie wydzielają się skropliny co wpływa destrukcyjnie na komin i kominek (nie mówiąc o "zapachu" w domu).

 

 

 

SZANOWNY PANIE. POLICZMY : 200 m KWADRATOWYCH x 2,5 m WYSOKOŚCI x 34 W = 17 kw JAK WSPOMNIAŁEM MAXYMALNIE I GDZIE TA NIEZGODA? Z SAMYM SOBĄ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magos

 

 

NAJLEPSZYM POŁĄCZENIEM KOTŁA NA EKOGROSZEK I KOMINKA Z PŁASZCZEM WODNYM JEST ZASTOSOWANIE BUFORA Z DWOMA WĘŻOWNICAMI ( WŁAŚNIE ROBIMY TAKĄ INSTALACJĘ ) CAŁA TAJEMNICA TKWI W DOBRZE SKONFIGUROWANEJ I DOBRANEJ AUTOMATYCE.

 

A TU JEST SCHEMAT:

http://www.alfaterm.pl/page13.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magos

 

 

NAJLEPSZYM POŁĄCZENIEM KOTŁA NA EKOGROSZEK I KOMINKA Z PŁASZCZEM WODNYM JEST ZASTOSOWANIE BUFORA Z DWOMA WĘŻOWNICAMI ( WŁAŚNIE ROBIMY TAKĄ INSTALACJĘ ) CAŁA TAJEMNICA TKWI W DOBRZE SKONFIGUROWANEJ I DOBRANEJ AUTOMATYCE.

 

A TU JEST SCHEMAT:

http://www.alfaterm.pl/page13.php

nie krzycz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magos

 

 

NAJLEPSZYM POŁĄCZENIEM KOTŁA NA EKOGROSZEK I KOMINKA Z PŁASZCZEM WODNYM JEST ZASTOSOWANIE BUFORA Z DWOMA WĘŻOWNICAMI ( WŁAŚNIE ROBIMY TAKĄ INSTALACJĘ ) CAŁA TAJEMNICA TKWI W DOBRZE SKONFIGUROWANEJ I DOBRANEJ AUTOMATYCE.

 

A TU JEST SCHEMAT:

http://www.alfaterm.pl/page13.php[/quo

Dzieki! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownikctm napisał:

 

Należy tylko pamiętać że jego moc wodna wynosi około 15-17 Kw - dom do 200 - 220 metrów max.

 

 

Co do tego to się nie zgodzę. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to się przyjmuje zapotrzebowanie na ciepło to max. 34W/m3 !!! stąd łatwo przeliczyć moc potrzebną do ogrzania domu.

 

Przewymiarowanie wkładu to kardynalny błąd!!! Spada sprawność urządzenia, w kominie wydzielają się skropliny co wpływa destrukcyjnie na komin i kominek (nie mówiąc o "zapachu" w domu).

 

 

 

SZANOWNY PANIE. POLICZMY : 200 m KWADRATOWYCH x 2,5 m WYSOKOŚCI x 34 W = 17 kw JAK WSPOMNIAŁEM MAXYMALNIE I GDZIE TA NIEZGODA? Z SAMYM SOBĄ?

Wszystko ok. Tyle że:

NIE NALEŻY SIĘ SUGEROWAĆ MOCĄ ODDAWANĄ DO WODY, LECZ OGÓLNĄ MOCĄ UŻYTKOWĄ (ciepło oddawane przez szybę przecież także ogrzewa dom!).

A swoją drogą to te 34W/m3 to górna granica i bardzo żadko się ten parametr stosuje w obliczeniach dla nowego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownikctm napisał:

 

Należy tylko pamiętać że jego moc wodna wynosi około 15-17 Kw - dom do 200 - 220 metrów max.

 

 

Co do tego to się nie zgodzę. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to się przyjmuje zapotrzebowanie na ciepło to max. 34W/m3 !!! stąd łatwo przeliczyć moc potrzebną do ogrzania domu.

 

Przewymiarowanie wkładu to kardynalny błąd!!! Spada sprawność urządzenia, w kominie wydzielają się skropliny co wpływa destrukcyjnie na komin i kominek (nie mówiąc o "zapachu" w domu).

 

 

 

SZANOWNY PANIE. POLICZMY : 200 m KWADRATOWYCH x 2,5 m WYSOKOŚCI x 34 W = 17 kw JAK WSPOMNIAŁEM MAXYMALNIE I GDZIE TA NIEZGODA? Z SAMYM SOBĄ?

Wszystko ok. Tyle że:

NIE NALEŻY SIĘ SUGEROWAĆ MOCĄ ODDAWANĄ DO WODY, LECZ OGÓLNĄ MOCĄ UŻYTKOWĄ (ciepło oddawane przez szybę przecież także ogrzewa dom!).

A swoją drogą to te 34W/m3 to górna granica i bardzo żadko się ten parametr stosuje w obliczeniach dla nowego domu.

 

Jeśli już tak dyskutujemy, to owszem zakłada się i 24W tylko że:

1. wszystko zależy od lokalizacji inwestycj - proponuję takie założenie zrealizować np pod Suwałkami

2. od rozwiązań wykożystanych w instalacji - bufor, podłogówka ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej pompą lub za pomocą zaworu trójdrogowego

3. Co do mocy oddawanej przez kominek do otoczenia to przy pełnej mocy nominalnej wygląda to tak:

CTM 1,5 kW w modelach 12 i 18; 3kW w modelach 24 i34

LECHMA od 3 do 5 kW

EDIL KAMIN 5-8 kW

MCZ 9,5 kW

 

4. I dobór byłby optymalny np 15 kw kominek na 200 metrów gdybyśmy założyli że opalany będzie drewnem liściastym o zawartości wilgoci poniżej 20% z wyłączeniem dębu.

Realnie jest to praktycznie niemożliwe w pierwszych dwuch sezonach bo ludzie kupują drewno wraz z kominkiem.

Ponadto stosując automatykę procesu spalania możemy w znacznym stopniu regulować moc użądzenia. Ważne jest tylko by parametr wody na wejściu do kominka miał 55-60 C a palenisko było równomiernie przykryte żarem

 

Tak naprawdę każdy dobór jest indywidualny i zależy nie tylko od domu ale i od rodzaju kominka i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownikctm napisał:

 

Należy tylko pamiętać że jego moc wodna wynosi około 15-17 Kw - dom do 200 - 220 metrów max.

 

 

Co do tego to się nie zgodzę. Jeśli dom jest dobrze ocieplony to się przyjmuje zapotrzebowanie na ciepło to max. 34W/m3 !!! stąd łatwo przeliczyć moc potrzebną do ogrzania domu.

 

Przewymiarowanie wkładu to kardynalny błąd!!! Spada sprawność urządzenia, w kominie wydzielają się skropliny co wpływa destrukcyjnie na komin i kominek (nie mówiąc o "zapachu" w domu).

 

 

 

SZANOWNY PANIE. POLICZMY : 200 m KWADRATOWYCH x 2,5 m WYSOKOŚCI x 34 W = 17 kw JAK WSPOMNIAŁEM MAXYMALNIE I GDZIE TA NIEZGODA? Z SAMYM SOBĄ?

Wszystko ok. Tyle że:

NIE NALEŻY SIĘ SUGEROWAĆ MOCĄ ODDAWANĄ DO WODY, LECZ OGÓLNĄ MOCĄ UŻYTKOWĄ (ciepło oddawane przez szybę przecież także ogrzewa dom!).

A swoją drogą to te 34W/m3 to górna granica i bardzo żadko się ten parametr stosuje w obliczeniach dla nowego domu.

 

Jeśli już tak dyskutujemy, to owszem zakłada się i 24W tylko że:

1. wszystko zależy od lokalizacji inwestycj - proponuję takie założenie zrealizować np pod Suwałkami

2. od rozwiązań wykożystanych w instalacji - bufor, podłogówka ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej pompą lub za pomocą zaworu trójdrogowego

3. Co do mocy oddawanej przez kominek do otoczenia to przy pełnej mocy nominalnej wygląda to tak:

CTM 1,5 kW w modelach 12 i 18; 3kW w modelach 24 i34

LECHMA od 3 do 5 kW

EDIL KAMIN 5-8 kW

MCZ 9,5 kW

 

4. I dobór byłby optymalny np 15 kw kominek na 200 metrów gdybyśmy założyli że opalany będzie drewnem liściastym o zawartości wilgoci poniżej 20% z wyłączeniem dębu.

Realnie jest to praktycznie niemożliwe w pierwszych dwuch sezonach bo ludzie kupują drewno wraz z kominkiem.

Ponadto stosując automatykę procesu spalania możemy w znacznym stopniu regulować moc użądzenia. Ważne jest tylko by parametr wody na wejściu do kominka miał 55-60 C a palenisko było równomiernie przykryte żarem

 

Tak naprawdę każdy dobór jest indywidualny i zależy nie tylko od domu ale i od rodzaju kominka i instalacji.

Tak jak to jest ładnie napisane to wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Także proszę nie pisać że taki wkład może ogrzać 220m2 max.

A co do tej mocy nominalnej to jest ona mierzona w przeciągu 3 godzin także można spokojnie przyjąć ją jako moc rzeczywistą dostarczaną do budynku (a wszelkie obliczenia zapotrzebowania na ciepło i tak się robi dla maksymalnego obciążenia termicznego tj. temperatur -20*C +20*C i to jeszcze w zalezności od sterfy klimatycznej te parametry są lekko rozbieżne - w rzeczywistości takie mrozy występują kilka dni w ciągu sezonu grzewczego, jeśli wogóle występują). Także wnisoki niech sobie wszyscy sami wyciągną 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gorącą prośbę. Zadałem to pytanie jako temat w innej grupie, ale nikt nie dał mi żadnej odpowiedzi.

 

Chcielibyśmy lekko zmodyfikować układ ogrzewania naszej chatki:

teraz wygląda on tak:

http://img262.imageshack.us/img262/4626/cojj9.th.png

 

a chclibyśmy:

- tak przełączyć układ, żeby była możłiwa praca kominka tylko na grzejniki (z pominięciem zasobnika),

- włączyć w ten układ kocioł elektryczny, który pracowałby tylko na grzejniki?

 

Za wszelkie porady i uwagi będziemy wdzięczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gorącą prośbę. Zadałem to pytanie jako temat w innej grupie, ale nikt nie dał mi żadnej odpowiedzi.

 

Chcielibyśmy lekko zmodyfikować układ ogrzewania naszej chatki:

teraz wygląda on tak:

http://img262.imageshack.us/img262/4626/cojj9.th.png

 

a chclibyśmy:

- tak przełączyć układ, żeby była możłiwa praca kominka tylko na grzejniki (z pominięciem zasobnika),

- włączyć w ten układ kocioł elektryczny, który tylko na grzejniki?

 

Za wszelkie porady i uwagi będziemy wdzięczni.

hydraulicznie to nie problem, ale może być problemem ze sterowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AWIk proponuje poniższe rozwiązanie. układ twojego bufora z solarami powinien zastąpić zasobnik c.w.u ze schematu

 

http://www.alfaterm.pl/attachments/File/schematy/Otwarty%20r%C3%B3wnoleg%C5%82y%20z%20elektryc.pdf

 

1950 Z przyjemnością informuję, iż NIE JESTEM przedstawicielem firmy na C, ponadto ze znanych mi faktów po zmianie wszystkich przedstawicieli w firmie na C, żaden z obecnych nie posiada nawet 10% wiedzy szanownych forumowiczów którzy dają tu naprawdę fachowe rady i służą pożądną wiedzą ludziom którzy jej potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy płaszczowcy! W jaki sposób wspieracie kominek np podczas zimy gdy w nocy trzebaby dokładać a nie macie gazu w ziemi? Która firma ogerująca butle zgodzi sie na mały odbiór gazu? (tylko wsparcie kominka). Ostatecznie odwołano u nas prowadzenie nitki gazowej :evil: mimo, ze była juz zaplanowana... Uprzedzajac pytania-sam kominek nie uciągnie przy kilku-kilkunastogodzinnych przerwach w paleniu a w domu maluchy..... doradźcie mi cos konkretnego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy płaszczowcy! W jaki sposób wspieracie kominek np podczas zimy gdy w nocy trzebaby dokładać a nie macie gazu w ziemi? Która firma ogerująca butle zgodzi sie na mały odbiór gazu? (tylko wsparcie kominka). Ostatecznie odwołano u nas prowadzenie nitki gazowej :evil: mimo, ze była juz zaplanowana... Uprzedzajac pytania-sam kominek nie uciągnie przy kilku-kilkunastogodzinnych przerwach w paleniu a w domu maluchy..... doradźcie mi cos konkretnego....

 

nie wiem jak sie to będzie sprawowalo ale właśnie kończą mi instalacje

kominek z pw , solary i piec na propan, gaz dostarczy dragongaz - umowa bez limitów dostaw, kar za niewykorzystanie gazu itp, na razie podpisana na rok a potem sie zobaczy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AWIk proponuje poniższe rozwiązanie. układ twojego bufora z solarami powinien zastąpić zasobnik c.w.u ze schematu

 

http://www.alfaterm.pl/attachments/File/schematy/Otwarty%20r%C3%B3wnoleg%C5%82y%20z%20elektryc.pdf

 

1950 Z przyjemnością informuję, iż NIE JESTEM przedstawicielem firmy na C, ponadto ze znanych mi faktów po zmianie wszystkich przedstawicieli w firmie na C, żaden z obecnych nie posiada nawet 10% wiedzy szanownych forumowiczów którzy dają tu naprawdę fachowe rady i służą pożądną wiedzą ludziom którzy jej potrzebują.

 

Dzięki za zainteresowanie, tylko że my taki układ mamy już od 3 lat i chcielibyśmy go teraz "podrasować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...