Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

witam wszystkich

opisze pokrotce swoj ¨problem¨ moze ktos cos doradzi,albo cos zasugeruje...

domek 8 na 10 metrowz mala przybudowka przy jednym ze szczytow(kuchnia ,lazienka) domek jest z cegely,ocieplilem styropianem,

mam w piwniczce kociol CO na drewno,prosty,bez zadnej elektroniki ;) mam tylko pompke,sterujacy nia ,ustawiany na zadana temperature termostacik i ...termometr...

instalacja obecnie nie sprawia problemow jak wylaczy sie prad, pracuje grawitacyjnie,z tym,ze wolniej oczywiscie i lepiej wowczas nie rozgrzewac do czerwonosci

chce pozbyc sie kotla z piwnicy,mam juz kominek z plaszczem wodnym,ale pale w nim na razie tylko na sucho,slabo,dekoracyjnie,dobrym,suchym drewnem

zamierzam go podlaczyc i teraz

jak to wszysstko przerobic...?slyszalem,ze taka zmiana poziomu zrodla zasilania moze skomplikowac grawitacyjna prace ukladu,a ze w moim zascianku czesto znika prad, to dla mnie to podstawa

piec z piwniczki chce zlikwidowac bo:

domek za maly na dwa paleniska moim zdaniem

podloaczenie do komina jest mocno kombinowane i cienko to wszystko ciagnie( a kominek na parterze wspaniale)

zlazenie do piwniczki po drabinie i babranie sie tam w brudach(to taka ¨gliniana ¨piwniczka,sprawia,ze praktycznie babrajac sie z piecem,jestem w stanie zagrzac sobie akurat tyle wody,zeby sie po tym z tego splukac :;)

dodatkowo zastanawiam sie ,czy nie zlikwidowac boilera,bo slabo grzeje,tzn grzeje,ale szybko sie woda miesza z zimna, choc to moze dlateog,ze jest poziomo zamontowany

dodatkowo,jak latem zakrece grzejniki i bede grzal zeby tylko wode zagrzac na prysznic,to moze mi sie latwo caly kominek zagotowac,zwlaszcza na grawitracyjnym obiegu.dlategojesli chodzi o wode uzytkowa zastanawiam sie ,zeby zainstalowac nieiwielki boiler elektryczny,sa terez calkiem oszczedne z tego co widzialem,a wody zuzywam niewiele.

Jest tu moze jakis specjalista i podpowie nad czym powinienem sie pochylic i na co zwrocic uwage zanim to wszystko rozkrece ??;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam jeszcze pytanie o zestaw wymiennikowo pompowy...

Kupując taki gotowy, skręcony zestaw trzeba dać min. 1800zł do kominka o mocy do 15kW. Można też kupić zestaw: dwie pompy grundfos,wymiennik i naczynie wyrównawcze za 1100 i skręcić to w domu. Jakie rozwiązanie polecacie? Może ktoś jest użytkownikiem zestawu z pompami z kratek.pl ? W sumie wziąłbym ten zestaw, ale zastanawiam się jakiej jakości są te pompy...[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie znaczenie ma ilość płyt w wymienniku? Czy dla kominka 12kW może być wymiennik 30 płytowy, czy musi być 15 płytowy albo nawet 10 płytowy (jak proponuje Lechma) ? Jaki to ma wpływ na działanie instalacji?

Tak na chłopski rozum, to wymienniki mają różną moc (liczba płyt w wymienniku). Jest to opis jaką moc mogą maksymalnie przekazać. Sądzę, że wymiennik powinien być nie mniejszy niż moc kominka. Ale ja się nie znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

szukam od pewnego czasu wkładu z PW i na placu boju zostały te 2. Lechme to znamy chyba wszyscy ale czy ktos z instalatorów moze wypowiedziec sie na temat wkładów firmy Elkomatic "HIBANA" ( dane techniczne, wymogi,normy, badania,atesty są ok) ale jak jest w praktyce? Interesuja mnie te modele na niemcy lub szwecje.

Prosze o FACHOWE ODPOWIEDZI,dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek mam 19KW kubatura budynku 982m2 powierzchnia użytkowa 178m2.

Co znaczy palenie na niskich parametrach.

 

Z tą kubaturą to chyba lekka przesada :o przy tej kubaturze i takim metrażu to wysokość pomieszczeń wychodzi 5,5m :wink:

Pozdrawiam

Patos

 

Witam wszystkich :D :D :D

 

Może to piwnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam kominek z płaszczem wodnym firmy Lechma, mój problem jest następujący na ściankach kominka osadza się jakaś czarna maź.Czy to jest normalne?

 

u mnie jest podobne zjawisko. Czarna maź a na tym jakby skorupy, które staram sie usuwać. Taki sam kominek (lechma 19kw) Dom 170m2. Palę dwuletnim bukiem i czteroletnim jesionem. Zadana temperatura na kominku 68 stopni.

 

Pytałam na tym forum już o to i dostałam odpowiedź, że to nic nadzwyczajnego :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety aby wymienić zawory trzeba je odkręcić czyli poleje się woda, ale to jest chyba w tym momencie jedyny dobry sposób aby wykluczyć zawór RTL.

 

A może...

 

Jeżeli nie ma szafek z rozdzielaczami to teraz do mnie dotarło że przecież nie ma w tej instalacji jak regulować przepływu!!! Popatrzmy na to tak, mamy kilka obiegów, grzejniki ścienne, dwie podłogówki jedna krótka druga dłuższa. Woda płynie tam gdzie są najmniejsze opory, czyli najpierw obsługuje grzejniki, potem jeżeli nastąpi ich dławienie (trzeba zakręcić jak się zrobi ciepło), woda zaczyna płynąć do podłogówki o najmniejszym oporze (krótka pętla) jak się nagrzeje to zawór RTL sam zdławi i w końcu woda może popłynąć do pętli najdłuższej bo już wszędzie została zdławiona.

 

Reasumując. Zakręć wszystkie grzejniki, zostaw podłogówkę i czekaj. Jak się nagrzeje to jest podłogówka i jej zawór jest OK. Trzeba będzie wtedy pomysleć nad dławieniem przepływu wszystkich grzejników. Jak jeden nie zostanie zdławiony to woda może nie wpłynąć do podłogówki.

 

Po to są szafki z rozdzielaczami ale wygląda na to ze ktoś chciał zaoszczędzić (w końcu szafka to około 1000 pln).

 

pozdrawiam,

Krzysztof

 

Wracam do tematu. Po zakręceniu wszystkich kaloryferów podłogówka sie grzeje. Więc wyglada na to, że podłogówka jest ok, ale jest za duży opór na instalacji i woda tam nie dochodzi. Przy paleniu piecem gazowym jest troche lepiej, ale przy paleniu kominkiem to po kilku godzinach podłoga w łazience jest ledwo letnia a reszta zimna. Kaloryferów nie mam co przykręcać bo na dole mam jakieś 20-21C a na górze 19-20. Czy założenie np pompy o większej mocy coś by dało czy raczej nie :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...