Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

Witam,

 

Niebawem będę instalował kominek z płaszczem Makrotermu, ale im bliżej, tym więcej pytań.

 

Obecnie mam piec olejowy ACV Delta (w technologii zbiornik w zbiorniku, czyli nie ma żadnego zbiornika dodatkowego na wodę - zasobnik cwu jest zanurzony w zasobniku co i w zasadzie piec podgrzewa zasobnik CO, a cwu dogrzewa się sam). Na wyjściu z pieca - zawór mieszający trójdrogowy i pompa CO. Są grzejniki i podłogówka.

 

*******

 

I teraz sprawa, której nie jestem w stanie przeskoczyć i trochę się już podłamuję :evil: Zamierzamy z oczywistych względów często grzać w kominku i pytanie dotyczy sterowania całością układu - jak grzejecie kominkiem, to grzejniki są u was zawsze ciepłe bądź ograniczane jedynie termostatami czy też macie jakiś sterownik pokojowy, który - mimo grzania w kominku - po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu wzorcowym - wyłącza pompę CO? Ale czy w tego nie dochodzi do braku odbioru ciepła z kominka?

 

Z jakiej automatyki do sterowania temperaturą w domu korzystanie przy układzie - kocioł gaz / olej + kominek z płaszczem?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, mam pytanie , czy naczynie wzbiorcze może być zamontowane w pomieszczeniu nieogrzewanym (piwniczka), czy raczej powinno być zamontowane w pomieszczeniu ogrzewanym?

A może być w piwniczce? Wydaje mi się że powinno być powyżej najwyższego punktu w instalacji, a jakoś piwniczka nijak do tego nie pasuje. Oczywiście mam na myśli układ otwarty.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kupiłem ten oto wkład EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano i jest mały(może wielki ) problem hydraulik , który ma to podłączać zaczoł gadać , że kupiłem nie dobry wkład bo nie ma jakiejś tam CHŁODNCY :o i , że jak bedzie sie woda gotować to wywalać będzieją do naczynka wyrównawczego i ze ogólnie do kitu jest bo nie ma chłodnicy , a i jeszcze jedno powiedzial , że gdyby miał chłodnicę to mogę spokojnie spać jak wyłączą światło a tak jak nie ma to muszę byc cały czas w domu i pilnować , żeby woda się nie zagotowała - czy ktoś może sensownie mi wytłumaczyć o co chodzi i czy wywaliłem pieniądze w błoto , bo juz naprawdę szału dostję .

Ten Twój hydraulik to jakieś bajki opowiada. Owszem, że nie ma chłodnicy to gorsza opcja ale przecież nie dyskwalifikuje to wkładu. Chłodnica płaszcza wodnego to takie urządzenie które jest zamontowane wewnątrz płaszcza (można przyjąć wężownica) które schładza płaszcz wodny gdy następuje jego przegrzanie. Gdy chłodnicy nie ma to woda zaczyna się gotować, ale gdy układ jest zrobiony prawidłowo to i tak jest to bezpieczne urządzenie.

A dopłata rzętu 400czy 500euro do wkładu z chłodnicą to moim zdaniem chore, no chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy i nie ma co z nimi robić :wink:

Zawsze można zastosować zasilacz awaryjny i jest temat rozwiązany 8)

 

 

Witam serdecznie, mam pytanie :

czy te chłodnice nie będą teraz wymagane obowiązkowo ?

 

Wklejam skrót wypowiedzi pana, który zajmuje się kominkami ( z innego wątku ) :

 

(...) " I ważna rzecz: od 7 lipca br. będzie można w naszym kraju montować kotły na paliwo stałe (w tym kominki z płaszczem wodnym) w układach zamkniętych, pod warunkiem posiadania przez nich zabezpieczenia odbierającego nadmiar ciepła czyli chłodnicy). Tak jak to się robi w całej Europie.

Teraz wyobraźcie sobie całe rzesze "domorosłych" instalatorów, którzy zaczną montować na potęgę tanie badziewie w postaci "skrzynek oblanych wodą", nie doczytawszy przepisu lub interpretujący go na swoją (czytaj "tańszą") modłę... (...) ".

 

????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kupiłem ten oto wkład EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano i jest mały(może wielki ) problem hydraulik , który ma to podłączać zaczoł gadać , że kupiłem nie dobry wkład bo nie ma jakiejś tam CHŁODNCY :o i , że jak bedzie sie woda gotować to wywalać będzieją do naczynka wyrównawczego i ze ogólnie do kitu jest bo nie ma chłodnicy , a i jeszcze jedno powiedzial , że gdyby miał chłodnicę to mogę spokojnie spać jak wyłączą światło a tak jak nie ma to muszę byc cały czas w domu i pilnować , żeby woda się nie zagotowała - czy ktoś może sensownie mi wytłumaczyć o co chodzi i czy wywaliłem pieniądze w błoto , bo juz naprawdę szału dostję .

Ten Twój hydraulik to jakieś bajki opowiada. Owszem, że nie ma chłodnicy to gorsza opcja ale przecież nie dyskwalifikuje to wkładu. Chłodnica płaszcza wodnego to takie urządzenie które jest zamontowane wewnątrz płaszcza (można przyjąć wężownica) które schładza płaszcz wodny gdy następuje jego przegrzanie. Gdy chłodnicy nie ma to woda zaczyna się gotować, ale gdy układ jest zrobiony prawidłowo to i tak jest to bezpieczne urządzenie.

A dopłata rzętu 400czy 500euro do wkładu z chłodnicą to moim zdaniem chore, no chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy i nie ma co z nimi robić :wink:

Zawsze można zastosować zasilacz awaryjny i jest temat rozwiązany 8)

 

 

Witam serdecznie, mam pytanie :

czy te chłodnice nie będą teraz wymagane obowiązkowo ?

 

Wklejam skrót wypowiedzi pana, który zajmuje się kominkami ( z innego wątku ) :

 

(...) " I ważna rzecz: od 7 lipca br. będzie można w naszym kraju montować kotły na paliwo stałe (w tym kominki z płaszczem wodnym) w układach zamkniętych, pod warunkiem posiadania przez nich zabezpieczenia odbierającego nadmiar ciepła czyli chłodnicy). Tak jak to się robi w całej Europie.

Teraz wyobraźcie sobie całe rzesze "domorosłych" instalatorów, którzy zaczną montować na potęgę tanie badziewie w postaci "skrzynek oblanych wodą", nie doczytawszy przepisu lub interpretujący go na swoją (czytaj "tańszą") modłę... (...) ".

 

????????

Nie, chłodnice nie będą obowiązkowe, chyba że instalacja będzie wykonywana w układzie zamkniętym. Jeśli instalacja zostanie wykonana w sposób taki jak do tej pory powinna być wykonywana to może być montowany spokojnie kominek bez chłodnicy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

To proszę, oświeć mnie ( niestety kobieta jestem i nie rozumiem pewnych spraw i terminów :oops: ) :

Co to jest układ zamknięty i układ otwarty ???

:oops:

 

Moje bardzo mgliste plany co do ogrzania domu 180 m2 ( to dom z antresolą ! ) są takie :

 

- piec na ekogroszek - ogrzewanie podłogowe w CAŁYM domu

- dodatkowo kominek z płaszczem wodnym ( jako wspomaganie ogrzewania

podstawowego )

 

Co więc jest układem otwartym a co zamkniętym ???

 

I jeszcze jedno pytanie :

czy wyżej proponowanie rozwiązanie ogrzewania mojego domu ( z antresolą ) jest dobre ???

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc układ otwarty to taki układ w którym woda która krąży w instalacji C.O. ma kontakt z atmosferą i ciśnienie w instalacji jest wytworzone jedynie przez słup wody który jest w instalacji. Układ zamknięty to taki układ w którym woda kotłowa nie ma kontaktu z atmosferą i jest pod ciśnieniem.

Reasumując: do tej pory kotły na paliwa stałe (węglowe, opalane drewnem, itp.) muszą pracować w układzie otwartym. także w proponowanym prszypadku instalacja powinna być wykonana w układzie otwartym (przynajmniej kocioł C.O. i kominek), a reszta instalacji może być wykonana w układzie zamkniętym.

Moim zdaniem proponowane rozwiązanie jest dobrym systemem grzewczym tyle, że zamiast kotła na groszek można by zainstalować kocioł gazowy kondensacyjny :)

Mam nadzieję, że udało i się troszeczkę wyjaśnić omawiane sprawy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kocioł węglowy to jest to gorsze rozwiązanie ze względu na bardziej czasochłonną i pracochłonną obsługę (która w przypadku kotła gazowego sprowadza sie jedynie do włączenia C.O. na początku sezonu i wyłaczenia po sezonie zimowym), nie mówiąc już o miejscu które zajmie większy kocioł w porównaniu z gazowym no i miejsce na składowanie węgla oraz o kurzeniu się podczas obsługi kotła. Ale oczywiście jest to także dobre rozwiązanie jeśli chodzi o taki układ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam piec na eko-groszek( pale 2 sezon ) i wkład z płaszczem ale zamontowany dopiero w kwietniu br.

co do eko to: problem z magazynowaniem wegla, ceny wegla!!!!, czyszczenie pieca, raczej brudno w kotłownii :D , ustawienia pieca :) , cena pieca, u mnie nie ma gazu wiec musiałem ale jesli za kilka lat bedzie gaz to napewno zmienie.

ALE CZASAMI fajnie posiedziec przy piecu przy swoiskim winku :lol:podczas ustawiania sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję.

Wszystko zrozumiałam.

:wink:

 

Hmmmmmm.... no kurczę, bo ja mam możliwość przyłączenia się do gazu, ale zdecydowałam się na ekogroszek tylko i wyłącznie ze względów ekonomicznych.

 

Gaz jest o wiele droższy od ekogroszku, no i ciagle drożeje... :(

Węgiel też drożeje, ale różnica między nimi jest jednak ciągle kolosalna.

No i do tego pozostaje koszt przyłącza gazowego... to też chyba spora inwestycja ?

 

Jestem trochę zaskoczona - do tego ekogroszku namówili mnie znajomi i mniej znajomi, są bardzo zadowoleni.

 

Już sama nie wiem, bo samego faktu palenia w piecu się jakoś nie boję.

 

Jakoś lubię ogień, z lubością systematycznie palę na budowie wszystkie śmieci i opakowania z materiałów budowlanych - a ogień mam taki wysoki, że hoho ! :wink:

Cała okolica i moi robotnicy mają ze mnie niezły ubaw.

 

Co do dosypania groszku, to też dam radę.

Mimo kruchej postury siłę mam ! 8)

Praktycznie cały plac po budowie posprzątałam ja sama i miałam przy tym dużo frajdy i satysfakcji.

 

Kurczę, ale w sumie to mi "ćwieka" zadaliście.

:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszych cenach gazu i ekogroszku (tego workowanego) to koszt ogrzewania jast chyba porównywalny, oczywiście stosując kocioł gazowy kondensacyjny w połaczeniu z ogrzewaniem podłogowym (idealne połączenie).

do kosztów ogrzewania groszkiem napewno też należy doliczyć wywóz śmieci i koszt malowania przynajmniej kotłowni (a żadko kto o tym mówi!!!). przy "gazówce" kotłownię można spokojnie wykorzystać jako pralnie, lub składzik różnych gratów których jest masa w każdym domu.

Ale oczywiście jest to indywidualne podejście każdego kto planuje/buduje swoją kotłownię :lol:

A jesli zamierzasz montować kominek z płaszczem wodnym, to także to znacznie obniży koszty rachunków za gaz :wink:

P.S. a zadowoleni znajomi wcześniej pewnie mieli zwykłe kotły zasypowe, stąd ich ogromne zadowolenie z kotłów z podajnikiem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego powinna być wykonana instalacja c.o. przy zastosowaniu kominka z płaszczem? Jaki jest wybór i na co zwracać uwagę? I Jakie (z czego) kaloryfery do tego pasują? Chciałabym miec jakąś orientację przy kolejnej rozmowie z hydraulikiem. Myslałam, że powinna być z rur miedzianych twardych łączonych przez lutowanie lutem miękkim (to cytat z projektu). A po pierwszej rozmowie słyszę, że tylko podejścia z miedzi do czegoś tam a reszta nie. Czyli z czego to może być? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego powinna być wykonana instalacja c.o. przy zastosowaniu kominka z płaszczem? Jaki jest wybór i na co zwracać uwagę? I Jakie (z czego) kaloryfery do tego pasują? Chciałabym miec jakąś orientację przy kolejnej rozmowie z hydraulikiem. Myslałam, że powinna być z rur miedzianych twardych łączonych przez lutowanie lutem miękkim (to cytat z projektu). A po pierwszej rozmowie słyszę, że tylko podejścia z miedzi do czegoś tam a reszta nie. Czyli z czego to może być? Pozdrawiam

kaloryfery stalowe płytowe natomiast praktykuje się od kominka do wymiennika ciepła w miedzi natomiast od wymiennika do rozdzielaczy i dalej do grzejników może być plastik typu alu-pex a to z tego względu iż nie ma zagrożenia wysokimi tenperaturami za wymiennikiem kture by mogły uszkoszić rurę alu-pex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. To jeszcze sie dopytam, jak w praktyce zorganizować kolejność czynności hydraulika i tynkarzy. Jest sobie chudziak, no i ogółny stan surowy. Na to wchodzi hydraulik z kanalizacją. i ma wykonać centralne ogrzewanie no i c.w.u które ma (powinno) iść w styropianie ale styropianu nie ma bo mają go układać po tynkach. no a tynków nie ma bo najpierw wchodzi hydraulik a po nim elektryk :o :o Wytłumaczcie mi to proszę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy przy kominku z pałaszem wodnym ENKA Nowa Sól model Jakub, powinno się ścianę z tyłu kominka obłożyć płytą z wełny mineralnej z aluminium? Ścianka za kominkiem jest ścianą wewnętrzną domu, za którą jest korytarz z klatką schodową i wejścia do kuchni łazienki. Boki obudowy na pewno obłożę wełną, ale co z plecami kominka. Warto dodać czy nie warto, a może będzie po prostu cieplej w korytarzu? Czy w kominku z płaszczem dobrze jest też wykonać komorę dekompresyjną czy to zbędne będzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...