Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

Witam, czy ktoś użytkuje kominek z płaszczem wodnym Waligóra. Skłaniam się, żeby kupić ten kominek, Pan był bardzo przekonujący, mówił, że te kominki są bardzo szczelne (zależy mi na tym bo mam wentylacje mechaniczną), działają z zamkniętym naczyniem wzbiorczym i są bardzo trwałe. Powiedział, że nie mają szamotu dlatego, że pod szamotem kominek wodny rdzewieje i że obudowy akumulacyjne do kominków z płaszczem wodnym są bez sensu, bo taki kominek się nie nagrzewa. Ogólnie widać było, że się na tym zna. Ale chciałabym jednak poznać opinie użytkowników tych kominków, a nie mogę nic na ten temat znaleźć w google.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...

Porada dla kupujących wkłady z płaszczem wodnym Tarnava. Podawana moc jest mocą maksymalną kominka, a mocy nominalnej wodnej z płaszcza kominka jest przy modelu Aquatar 20 kW tylko 11 kW (moc max wodna 14 kW). :evil: Sprawność podana w broszurze na 70% na wyrost, bo na kominku napisali tylko 67,5 %, tak samo z średnicą wylotem spalin jest niezgodność. Na papierze 180 w rzeczywistości 200 mm. I popielnik bardzo mały. :evil:

Jedyna dobra wiadomość to taka, że dają 6 lat gwarancji zamiast 5 podawanych w reklamie. :D

Czy ktoś wie jaka powinna być moc wodna nominalna do ogrzewania domku o powierzchni 160 m2 ? Chcę kominek podłączyć poprzez wymiennik do pieca gazowego i tym samym CO.

Jak bardzo nagrzewa się króciec od przyłącza dopływu powietrza z zewnątrz ?

Pozdrowienia dla forumowiczów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porada dla kupujących wkłady z płaszczem wodnym Tarnava. Podawana moc jest mocą maksymalną kominka, a mocy nominalnej wodnej z płaszcza kominka jest przy modelu Aquatar 20 kW tylko 11 kW (moc max wodna 14 kW). :evil: Sprawność podana w broszurze na 70% na wyrost, bo na kominku napisali tylko 67,5 %, tak samo z średnicą wylotem spalin jest niezgodność. Na papierze 180 w rzeczywistości 200 mm. I popielnik bardzo mały. :evil:

Jedyna dobra wiadomość to taka, że dają 6 lat gwarancji zamiast 5 podawanych w reklamie. :D

Czy ktoś wie jaka powinna być moc wodna nominalna do ogrzewania domku o powierzchni 160 m2 ? Chcę kominek podłączyć poprzez wymiennik do pieca gazowego i tym samym CO.

Jak bardzo nagrzewa się króciec od przyłącza dopływu powietrza z zewnątrz ?

Pozdrowienia dla forumowiczów :wink:

W/g starych norm dla budynków nieocieplonych i z materiałów które były stosowane 10 lat temu norma podaje 1 kw mocy płaszcza na 10 m2 a jeżeli lekko przewymiarujemy też nie będzie szkody natomiast dla budynku zbudowanego z współczesnych materiałów przyjmuje się 0.7 kw na 10 m2 ale i tak trzeba patrzeć na zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.A króciec powietrza dolotowego nie nagrzewa się bo przepływa przez niego chłodne powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. A czy zawór trójdrożny termostatyczny można podpiąć pod sterownik Tatarek w miejsce trzeciej pompy, żeby juz nie wstawiac dodatkowego sterownika do tego zaworu. Bo trochę tego dużo: pokojowy do gazowego, kominkowy i jeszcze ten ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. A czy zawór trójdrożny termostatyczny można podpiąć pod sterownik Tatarek w miejsce trzeciej pompy, żeby juz nie wstawiac dodatkowego sterownika do tego zaworu. Bo trochę tego dużo: pokojowy do gazowego, kominkowy i jeszcze ten ?

taki sterownik obsługuje tylko pompy także pompę od ładowania zasobnika c.u.w takie oprogramowanie sterownika a natomiast nie jest przystosowany do obsługi zaworu trójdrożnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w doborze mocy kominka z PW.

Koncepcja ogrzewania zaproponowana przez hydraulika: kominek z płaszczem wodnym CMT TKP 12 effe 12 kW, kolektory Hewalex próżniowe 3 moduły, wymiennik z buforem 380/120 z grzałką elektryczną i pompy,

Dom w stokrotkach 3B 120m2 pow. użytkowa + garaż 20m2 ogrzewany (symbolicznie, 1 mały grzejniczek) http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-stokrotkach-3-b/m464970df458d6

Grzejniki purmo+ ogrzewanie podłogowe: 2 łazienki i wiatrołap (razem ok. 19m2).

Zdania na temat mocy kominka są podzielone, hydraulik twierdzi ze 14kw to przesada i 12kw jest idealnym rozwiązaniem sprawdzonym w wielu domach o podobnym metrażu. Podobno „przerośniety” kominek może nawet nie dogrzewać instalacji. Dodam że dom jest raczej ciepły ściany solbet ideal 36,5 jednowarstwowe, które niebawem będą jeszcze oklejone styropianem 8cm.

Mieszkam obecnie w domku 70m2 ogrzewanym tylko kominkiem jotula 14kw (już wiem że jest za duży) z nawiewem powietrza i jestem zadowolony z tego rozwiązania bo gdy są ostre zimy pełen załadunek drewna suchego powoduje temperature w okolicach 25st i pali się ok. 10-14h. minusem jest to ze szyba jest wiecznie czarna.

W nowym domu poszukuję systemu który przy użyciu kominka z PW, solarów zapewni zima grzanie domu oraz wody a latem przy użyciu solarów i gałki w buforze chcemy podgrzewac wodę. Kominek powinien być zautomatyzowany (regulacja automatyczna powietrza) i gwarantować stało palność na poziomie min 7-8 godzin

Obecnie 3 domowników docelowo 4-5

Proszę o podpowiedzi bo decyzję muszę podjąć na dniach, mam „kocioł w głowie” a nie chcę popełnić błędu ponieważ inwestycja dotyczy oby segmentów bliźniaka i może mnie to kosztować podwójnie.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie dotyczące rodzaju bufora:

czy brać z wężownicą czy bez?

 

bufor będzie miał min 500 l , będzie podłączony tylko do kominka z pw.

 

Może ktoś coś polecić?

 

Na ciepłą wodę będę miał oddzielny zbiornik dwupłaszczowy 120l

500 l trochę mało natomiast bufor z wężownicą jak najbardziej i to w górnej części bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w górnej części? dlaczego?

a w dolnej części dlaczego?

W górnej części dlatego iż poprzez wężownicę będzie przepływała woda z c.o i ogrzewała się od wody zgromadzonej w bufoże kturą z kolei podgrzeje kominek z płaszczem wodnym.Przy takim układzie c.o jest w układzie zamkniętym ciśnieniowym natomiast kominek z buforem w układzie otwartym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Chcę zabudować lechme pryzme dzieloną 15kW w układzie zamkniętym.

Na dzień dzisiejszy będzie tylko i wyłącznie kominek. Podłączone będzie oczywiście c.o. i c.w.u..

Czy w takim układzie musi być zamontowane naczynie przeponowe i jak powinna być temperatur na powrocie, bo słyszałem że jak jest za niska to należy zrobić zawór 3 drogowy na powrocie aby podnieść temperaturę czynnika grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WITAM WSZYSTKICH

 

MAM DYLEMAT CZY WARTO INWESTOWAC W KOMINEK Z PŁASZCZEM?

 

BEDZIE JEDNOCZESNIE PIECYK GAZOWY NA GAZ ZIEMNY.

 

JAKIE SĄ WEDŁUG WAS MIESIĘCZNE OSZCZEDNOŚĆI W ZIMIE?

JAK CZĘSTO TRZEBA PALIC W KMINK ŻEBY MIEC OSZCZEDNOŚĆI JESLI TAKIE ISTNIEJA?

 

DZIEKUJE ZA KONSTRUKTYWNE OPINIE

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH

MAM DYLEMAT CZY WARTO INWESTOWAC W KOMINEK Z PŁASZCZEM?/quote]

 

Mam kominek z płaszczem i piec kondensacyjny - to tak na wstępie.

 

Po pierwsze - czy musisz krzyczeć zadając takie pytanie?

 

Po drugie - chyba jednak nie warto - ja bym się prznajmniej długo zastanawiał nad takim rozwiązaniem ponownie. Teraz wydaje mi się, że lepiej byłoby zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zamiast płaszcza wodnego.

 

Instalacja hydrauliczna (podłączenie płaszcza do c.o.) kosztowało mnie około 6 tys (jak nie więcej). W to wchodziły rury od kominka do kotłowni, połączenie dwóch układów przez wymiennik, dodatkowe pompy do kominka (2), sterownik, robocizna.

 

Oszczędności - ciężko policzyć - bo piec ma za zadanie trzymać w miarę stałą temp. w domu, więc nigdy nie jest zimno. Grzanie kominkiem powoduje że wtedy piec się nie włącza. Poza tym, bardzo dużo zależy od ceny drewna. Podczas ostatniej zimy poszło mi około 2m3 brzozy - ale raczej mokrej. Czyli ok 300 zł. Mam wrażenie że nie wydałbym tyle więcej na gaz (płaciłem maksymalnie 900/2 miesiące zimą). Teraz mam trochę suchego drewna i mam nadzieję, że będzie lepiej wykorzystane.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli faktycznie spaliłeś tylko 2 m2 drewna to znaczy że kominek był rozpalany tylko w sobotnie popoludnia i niedziele, w takim układzie faktycznie nie warto instalowac kominka z płaszczem wodnym.

Jeśli ma to być opłacalna inwestycja to w kominku trzeba palić codziennie lub prawie codziennie tak aby "odciążyć" kocioł gazowy, wtedy są wymierne korzyści (spore oszczędności na gazie).

 

WITAM WSZYSTKICH

MAM DYLEMAT CZY WARTO INWESTOWAC W KOMINEK Z PŁASZCZEM?/quote]

 

Mam kominek z płaszczem i piec kondensacyjny - to tak na wstępie.

 

Po pierwsze - czy musisz krzyczeć zadając takie pytanie?

 

Po drugie - chyba jednak nie warto - ja bym się prznajmniej długo zastanawiał nad takim rozwiązaniem ponownie. Teraz wydaje mi się, że lepiej byłoby zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zamiast płaszcza wodnego.

 

Instalacja hydrauliczna (podłączenie płaszcza do c.o.) kosztowało mnie około 6 tys (jak nie więcej). W to wchodziły rury od kominka do kotłowni, połączenie dwóch układów przez wymiennik, dodatkowe pompy do kominka (2), sterownik, robocizna.

 

Oszczędności - ciężko policzyć - bo piec ma za zadanie trzymać w miarę stałą temp. w domu, więc nigdy nie jest zimno. Grzanie kominkiem powoduje że wtedy piec się nie włącza. Poza tym, bardzo dużo zależy od ceny drewna. Podczas ostatniej zimy poszło mi około 2m3 brzozy - ale raczej mokrej. Czyli ok 300 zł. Mam wrażenie że nie wydałbym tyle więcej na gaz (płaciłem maksymalnie 900/2 miesiące zimą). Teraz mam trochę suchego drewna i mam nadzieję, że będzie lepiej wykorzystane.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli faktycznie spaliłeś tylko 2 m2 drewna to znaczy że kominek był rozpalany tylko w sobotnie popoludnia i niedziele, w takim układzie faktycznie nie warto instalowac kominka z płaszczem wodnym.

Jeśli ma to być opłacalna inwestycja to w kominku trzeba palić codziennie lub prawie codziennie tak aby "odciążyć" kocioł gazowy, wtedy są wymierne korzyści (spore oszczędności na gazie).

 

Nie wydaje mi się, żeby problem był w tym, że za mało spaliłem drewna. Napisałem, że spaliłem drzewa za ok 300 PLN. Sąsiad, który nie ma kominka (ale ma piec zwykły nie kondensat), miał rachunki wyższe o ok 100 - 150 PLN za dwa miesiące. Nie wiem czy ta różnica wynika z kominka czy pieca. Zakładając że w sumie zapłaciłem za sezon grzewczy mniej niż on o ok 300 PLN - to praktycznie koszt drzewa.

 

W tym sezonie mam już drzewo kupione i schnie pod dachem. Płaciłem 135 za m3 nasypowy. Poprawiona została instalacja hydrauliczna. (Poprzedni sezon był pierwszym w nowym domu). To wszystko, mam nadzieję, spowoduje, że jakieś oszczędnosci będą. Jeżeli te oszędności będą po ok 100 PLN za miesiąc (bardzo trudno), to zakładając 6 miesięcy grzania, koszt instalacji płaszcza (ponad 6 tys), zwróci się po 10 latach. I wydaje mi się, że jest to wyjatkowo życzeniowe założenie - no bo przecież jak to, ja mółbym popełnić taki błąd i płaszcz mi się nie zwróci szybciej? :-)

 

Niestety, bardzo dużo zależy od ceny drewna. Jak ktoś ma dostęp do taniego drewna - poniżej np. 100 zł za m3 - to mu się to może opłacać.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

budujemy domek 100m2 ktory chcemy ogrzewac kominkem z plaszczem wodnym (mamy grzejniki i podl). Wyczytalam juz jak dobrac moc do kubatury ale nie wiem co sie stanie jak kupie kominek o wiekszej mocy niz potrzebuje? Podoba nam sie kominek np milla z kratek ale on ma moc 24kw. Czy ktos ma doswiadczenie z przewymiarowanym kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...