Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

Przesyłam mój pomysł - dodatkowej blachy, która powoduje dodatkowy większy nadmuch powietrza z

rusztu na szybę na jej dolną część. Dzięki temu, uzyskałem

zdecydowanie mniejsze brudzenie się szyby podczas palenia. Wymiary (dla

kominka 18kW) - widok z góry - trapez równoramienny: dłuższa podstawa:

560mm (światło otworu drzwiowego), krótsza podstawa: ok. 370mm

(szerokość rusztu), wysokość trapezu: ok. 160mm, uzyskana wysokość

przestrzeni między spodem kominka, a blachą z tytułu zagięcia boków

trapezu (oprócz dłuższego boku) ok. 15mm. Dłuższy bok od strony

drzwiczek wygięty do góry pod kątem ok. 50 stopni w celu uzyskania

"kierownicy" dla wędrującego powietrza na szybę. Dodatkowa rzecz to ustawienie odpowiednich parametrów na centralce sterującej, ale to również zależy od danych warunków (długość komina, wilgotność drewna itd.). [/img]

Mógłbyś dołaczyć zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich ominkowiczków ;-)

 

mam zamiar w swoim domu zamontować kominek z płaszczem i w związku z tym mam kilka pytań

Jakigo producenta polecacie, oraz na co powinienem zwrócić uwagę przed zakupem i montażem

i czy ktoś zna jakiegoś godnego polecenia fachowca z okolic trójmiasta który zajmię sie "zaplanowaniem oraz wykonaniem takowego u mnie.

 

chyrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używa do potrzymania pracy układu UPS-a?

Może macie jakieś sugestie jakie urządzenie kupic..... jak je podpiąć pod system aby spełniało swoje zadanie w trakcie wyłaczenia prądu elektrycznego.....

Mam praktycznie 3 chodzące w układzie pompy więc chyba nie potrzebuję za dużej energii aby kilka godzin utrzymać pracę całego układu kominkowego.

Przeczytaj moją wcześniejszą wypowiedź z dnia 16 listopada. Zamieściłem linki do zdjęć min. z zasilaczem awaryjnym.

Ja wybrałem po dokładnej analizie ofert na rynku zasilacz awaryjny oferowany tutaj http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=2320&osCsid=5p3ckk8or1mi8t772cs4fai5r1

Zasilacz podaje na wyjściu prawie sinusoidalna charakterystykę a pompa pracuje bez hałasu i wysiłku. Ponadto w czasie bezczynności sprawdza stan akumulatora i impulsowo go doładowuje. Niezauważalna jest zmiana dźwięku przy przejściu na zasilanie awaryjne. No i cena jest dobra. Do tego systemu potrzeba akumulator żelowy. Żelowy zapewnia bezobsługową pracę układu. Jeśli masz 3 pompy to potrzeba akumulator ok 100Ah pojemności. Koszt akumulatora to ok 600-700 zł. Ja swój kupiłem na Allegro z 2 letnią gwarancją. Jednak u mnie zasila tylko 1 pompę i dlatego wybrałem 44Ah pojemności.

Połączenie w całość nie wymaga żadnego doswiadczenia. W instrukcji zasilacza jest to opisane. Bardzo ważna jest kolejność podłączania bo można uszkodzić zasilacz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i też chcę dołączyc do klubu jestem jeszcze na etapie przed mątażem

Ja wybrałem po dokładnej analizie ofert na rynku zasilacz awaryjny oferowany tutaj http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=2320&osCsid=5p3ckk8or1mi8t772cs4fai5r1

Do tego systemu potrzeba akumulator żelowy.

1czy aby na pewno konieczny jest akumulator żelowy niemugłby być zwykły kwasowy???

2 a może ten zasilacz nadaje się tylko do żelowych ??

3czy ten oto zasilacz ma jakiś wymienialny bezpiecznik wrazie czego?

Pytam bo czy można by go wykożystac na letnie wypady

@Dekalog

Parę postów wcześniej napisałeś świetny post chylę głowę

rozwiał on mi wiele wątpliwości

jestem zaopatrzony w taki sam kominek

tylko mam teraz ogromny dylemat czy go montować

bo mój domek to tylko 75 metrów kwadratowych

będzie 4 lub 5 grzejników i 35 metrów podłogowego

plus bolier z wężownicą ok 100 litrów[/b]

co prawda domek nie jest ocieplony

ale czy niekupiłem zadużego kominka ?????????

proszę fachowców o wypowiedz

 

@Dekalog

a do ciebie mam bardzo indywidualną prośbę

co prawda ja raczej będę miał UO ale reszta taka sama i czy mugłbys przykręcic połowę kaloryferów

i opisać pracę kominka czy aby niebędzie się zabardzo dławił lub przegrzewał ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1czy aby na pewno konieczny jest akumulator żelowy niemugłby być zwykły kwasowy???

2 a może ten zasilacz nadaje się tylko do żelowych ??

3czy ten oto zasilacz ma jakiś wymienialny bezpiecznik wrazie czego?

Pytam bo czy można by go wykożystac na letnie wypady

Odpowiedzi na te pytania są w opisie przedmiotu http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=2320&osCsid=klhibspv540q9s9581tvi92k37

Pomysł z wykorzystaniem urządzenia w czasie letnich wypadów wydaje mi się rewelacyjny. W koncu latem nie pali się w kominku :)

@Dekalog Parę postów wcześniej napisałeś świetny post chylę głowę

rozwiał on mi wiele wątpliwości

 

Dzięki za słowa uznania. To miło kiedy komuś się pomogło.

 

@Dekalog a do ciebie mam bardzo indywidualną prośbę

co prawda ja raczej będę miał UO ale reszta taka sama i czy mugłbys przykręcic połowę kaloryferów i opisać pracę kominka czy aby niebędzie się zabardzo dławił lub przegrzewał ???

 

Dzisiaj robiłem to o co prosiłeś. Nie przegrzewa się ani nie dławi. Zakręciłem wszystkie grzejniki i tylko szło w podłogówkę (60 m2). Tak było przez 2 godziny - chodzi ekstra a automatyka trzyma stałą temperature :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie i z ogromną przyjemnością dołączam do Klubu.

 

Jestem w trakcie budowy domu a właściwie jego wyposażania.Pragnę podzielić się z Koleżeństwem moimi spostrzeżeniami w poruszanym temacie.

 

-Osobiście już dokonałem wyboru i kupiłem kominek z PW firmy Makroterm.Dlaczego?Jest to kpl.zestaw a ,że sam go będę montował to ogromnie mi to ułatwi sprawę.Pamiętać należy że kupując tańszy kominek pozornie tylko oszczędzamy- oszczędzona kwota ok 2tys.pln.i tak zostanie wydana na wymiennik płytowy, pompy, naczynie wzbiorcze,sterownik i czas! itd.-liczyłem to

-Ja swój kominek włączę w system zamknięty co, z piecem fmy immergass oraz inst.solarną z zasobnikiem 300l dwie wężownice.

-Kolejnym plusem jest nowy sterownik,który obsługuje trzy niezależne obiegi i pracę pomp:kaloryferów,podłogówki,zbiornika cwu,a także dmuchawy powietrza-wszystko w jednym urządzeniu.

-Są jednak pewne wady naszych kominków:

jedną z nich jest "pocenie" wew.ścianek kominka ,wykraplanie się w kominie i kominku żrących cieczy pochodzących z niespalonego prawidłowo paliwa- drewna, powodujących jego korozję. Dzieje się tak wtedy gdy urz.regulujące temp.ograniczają przepływ wody w układzie co.,my lub automat odcinamy dopływ powietrza do kominka tym samym zmniejszając temp.spalania i temp.wody zasilającej ukł.co.Dlatego utrzymywanie temp.rzędu 30-45oC jest niezalecane przez producentów pieców z PW.Z tego co pamiętam w instrukcji producent zaleca temp.ok.60oC

-I tu kolejna uwaga kominek np 18kW owszem wytworzy czy też osiągnie taką moc ale tylko wtedy gdy będziemy osiągali temp.wody w kotle rzędu 80-90oC!Kto z nas chce tak wrzące kaloryfery?Zatem co zrobić by nie niszczyć kominka a jednocześnie nie mieć wrzątku w kaloryferach?Ja mam 300l zbiornik solarny,który mam nadzieję,zadziała jak bufor i będzie gromadził nadmiar ciepła podgrzewając cwu.Mam spore wątpliwości co deklarowanej przez producentów długopalności w naszych kominkach rzędu 4-5 i więcej godzin.

-Jeszcze jedna uwaga :zbiornik,o którym wspominam posiada bardzo małą wężownicę=wymiennik ok.1mkw.,zatem chcąc podgrzać wodę do temp.ok 55oC należy solidnie palić.

 

Wnioski:

a/należy utrzymywać temp.ok 60oC lub wyższą by nie dochodziło do niekorzystnego zjawiska kondensacji pary wodnej na płaszczu kominka

b/ nadmiar ciepła dobrze by było kumulować w zbiorniku buforowym

 

Wiem ,że piszę o sprawach już omawianych ale jeszcze raz nie zaszkodzi.

Te informacje to moje,osobiste "studium" tematyki K.z PW

Wszystko ma swoje wady i zalety.Również oferta rożnych producentów.

 

Z tego co słyszę i czytam to warto kzpw posiadać i używać. Zalety są ogromne!

 

Pytanie do osób,które posiadają piec lub kominek wraz dużym zbiornikiem buforowym np.800-1000L.Napiszcie jak się sprawdza, może jakieś zdjęcia, schematy.

Pozdrawiam wszystkich Jodla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymywanie temp.rzędu 30-45oC jest niezalecane przez producentów pieców z PW.Z tego co pamiętam w instrukcji producent zaleca temp.ok.60oC

Bardzo słusznie ja trzymam temperaturę 65oC

-I tu kolejna uwaga kominek np 18kW owszem wytworzy czy też osiągnie taką moc ale tylko wtedy gdy będziemy osiągali temp.wody w kotle rzędu 80-90oC!Kto z nas chce tak wrzące kaloryfery?Zatem co zrobić by nie niszczyć kominka a jednocześnie nie mieć wrzątku w kaloryferach?

No akurat na to jest bardzo prosty sposób - zawór trójdrożny. Nie potrzeba bufora a temperatura wody w obiegu 40oC. Ja akurat nie mam zbiornika na ciepła wodę a nadmiar energii wchłania podłogówka 60m2. Ze zbiornikiem na ciepła wodę też nie do końca jest prosta sprawa. Co najmniej raz w tygodniu trzeba zbiornik z wodę przegrzać powyżej 70oC bo inaczej bakterie gnilne moga się rozwijać i woda zacznie brzydko pachnieć. Jest to szczególny problem kiedy nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Dlatego u siebie zrezygnowałem z solarów i zbiornika bo nas tylko dwoje więc koszty takiej instalacji w moim przypadku zwrócą się po 15 latach.

Mam spore wątpliwości co deklarowanej przez producentów długopalności w naszych kominkach rzędu 4-5 i więcej godzin.

Palić się będzie ale mocy maksymalnej nie osiągnie.

-Jeszcze jedna uwaga :zbiornik,o którym wspominam posiada bardzo małą wężownicę=wymiennik ok.1mkw.,zatem chcąc podgrzać wodę do temp.ok 55oC należy solidnie palić.

Solidnie to może nie ale długo.

Życzę powodzenia w budowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-Są jednak pewne wady naszych kominków:

jedną z nich jest "pocenie" wew.ścianek kominka ,wykraplanie się w kominie i kominku żrących cieczy pochodzących z niespalonego prawidłowo paliwa- drewna, powodujących jego korozję. Dzieje się tak wtedy gdy urz.regulujące temp.ograniczają przepływ wody w układzie co.,my lub automat odcinamy dopływ powietrza do kominka tym samym zmniejszając temp.spalania i temp.wody zasilającej ukł.co.Dlatego utrzymywanie temp.rzędu 30-45oC jest niezalecane przez producentów pieców z PW.Z tego co pamiętam w instrukcji producent zaleca temp.ok.60oC

nie musisz mieć zaworu trójdrogowego, sterownik T-com nie pozwoli na właczenie pompy poniżej temperatury kominka równej 55 C, wyżej możesz nastawić, niżej się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-Są jednak pewne wady naszych kominków:

jedną z nich jest "pocenie" wew.ścianek kominka ,wykraplanie się w kominie i kominku żrących cieczy pochodzących z niespalonego prawidłowo paliwa- drewna, powodujących jego korozję. Dzieje się tak wtedy gdy urz.regulujące temp.ograniczają przepływ wody w układzie co.,my lub automat odcinamy dopływ powietrza do kominka tym samym zmniejszając temp.spalania i temp.wody zasilającej ukł.co.Dlatego utrzymywanie temp.rzędu 30-45oC jest niezalecane przez producentów pieców z PW.Z tego co pamiętam w instrukcji producent zaleca temp.ok.60oC

nie musisz mieć zaworu trójdrogowego, sterownik T-com nie pozwoli na właczenie pompy poniżej temperatury kominka równej 55 C, wyżej możesz nastawić, niżej się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz mieć zaworu trójdrogowego, sterownik T-com nie pozwoli na właczenie pompy poniżej temperatury kominka równej 55 C, wyżej możesz nastawić, niżej się nie da

No chyba kolego nie doczytałeś dokładnie o co chodziło Jodle. Pisze wyraźnie, że temperatura wody w kominku ma byc ok 80-90 st. ale nie chce parzących grzejników. Co sterownik pompy ma do tego? W kominku ma byc 80 a na grzejnikach 40. Jak sterowaniem pompy chcesz to załatwić? Dlatego Jodła chce wstawić zbiornik na ciepłą wodę, żeby obniżyć temperaturę. A ja sugeruję zawór trójdrożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i też chcę dołączyc do klubu jestem jeszcze na etapie przed mątażem

Ja wybrałem po dokładnej analizie ofert na rynku zasilacz awaryjny oferowany tutaj http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=2320&osCsid=5p3ckk8or1mi8t772cs4fai5r1

Do tego systemu potrzeba akumulator żelowy.

1czy aby na pewno konieczny jest akumulator żelowy niemugłby być zwykły kwasowy???

2 a może ten zasilacz nadaje się tylko do żelowych ??

3czy ten oto zasilacz ma jakiś wymienialny bezpiecznik wrazie czego?

Pytam bo czy można by go wykożystac na letnie wypady

@Dekalog

Parę postów wcześniej napisałeś świetny post chylę głowę

rozwiał on mi wiele wątpliwości

jestem zaopatrzony w taki sam kominek

tylko mam teraz ogromny dylemat czy go montować

bo mój domek to tylko 75 metrów kwadratowych

będzie 4 lub 5 grzejników i 35 metrów podłogowego

plus bolier z wężownicą ok 100 litrów[/b]

co prawda domek nie jest ocieplony

ale czy niekupiłem zadużego kominka ?????????

proszę fachowców o wypowiedz

 

@Dekalog

a do ciebie mam bardzo indywidualną prośbę

co prawda ja raczej będę miał UO ale reszta taka sama i czy mugłbys przykręcic połowę kaloryferów

i opisać pracę kominka czy aby niebędzie się zabardzo dławił lub przegrzewał ???

co do akumulatora to nie może być kwasowy tylko dlatego że będzie stał w pomieszczeniu gospodarczym wydziela on podczas pracy wodór ktury jest gazem palnym natomiast akumulator żelowy nie wydziela wodoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do akumulatora to nie może być kwasowy tylko dlatego że będzie stał w pomieszczeniu gospodarczym wydziela on podczas pracy wodór ktury jest gazem palnym natomiast akumulator żelowy nie wydziela wodoru

No nie tylko dlatego. Akurat ten zasilacz awaryjny (UPS), o którym pisałem, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie sprzedającego może pracować tylko z akumulatorem AGM lub żelowym.

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=2320&osCsid=5p3ckk8or1mi8t772cs4fai5r1 (zasilacz) Wraz z akumulatorem 12V (AGM lub żelowym) stanowi kompletne urządzenie zasilania gwarantowanego 230 VAC.

Wynika to z odmiennej charakterystyki ładowania akumulatorów kwasowych. Akurat ten zasilacz nie współpracuje z akumulatorami kwasowymi.

Natomiast uwaga o wydzielaniu wodoru jest bardzo słuszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CTMik sprawdza się super...

mam jednak pytanie:

do instalacji mam wpięty KOSPEL, który podpiety jest w celu grzania tylko podłogówki i grzejników ( w sytuacji awaryjnej). Aby go użyć należy ręcznie zamknąć zawory do bufora, wtedy kospel będzie grzał wszytsko z wyjątkiem bufora. Chciałbym zrobić tak: gdy spadnie temp w domu ma się włączyć kospel, ale jednocześnie chciałbym użyć elektrozaworów któe automatycznie zamkną dopływ do bufora. Pytanie: jakich elektrowzaworów użyć i jak nimi sterować?

 

możecie coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CTMik sprawdza się super...

mam jednak pytanie:

do instalacji mam wpięty KOSPEL, który podpiety jest w celu grzania tylko podłogówki i grzejników ( w sytuacji awaryjnej). Aby go użyć należy ręcznie zamknąć zawory do bufora, wtedy kospel będzie grzał wszytsko z wyjątkiem bufora. Chciałbym zrobić tak: gdy spadnie temp w domu ma się włączyć kospel, ale jednocześnie chciałbym użyć elektrozaworów któe automatycznie zamkną dopływ do bufora. Pytanie: jakich elektrowzaworów użyć i jak nimi sterować?

 

możecie coś poradzić?

:o :o zapewne podłączenie wykonywał ci amator ktury sie niezna na automatyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki mam wybór producentów kominków z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym z szybą podnoszoną do góry? Bardzo dziekuję za odpowiedź.

Może SPARTHERM VARIA 1Vh H2O XXL - klasa sama dla siebie. Od zeszłorocznej premiery przebojem zdobywa rynek niemiecki. U nas wciąż jeszcze mało znany i niedoceniany. Może w końcu upadnie mit, że kominek z płaszczem wodnym musi mieć brudną szybę. Proponuję zobaczyć (live) jak wygląda pracujące urządzenie w siedzibie firmy Spartherm. http://www.spartherm.com/fla/einsatz/h2o/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymywanie temp.rzędu 30-45oC jest niezalecane przez producentów pieców z PW.Z tego co pamiętam w instrukcji producent zaleca temp.ok.60oC

Bardzo słusznie ja trzymam temperaturę 65oC

-I tu kolejna uwaga kominek np 18kW owszem wytworzy czy też osiągnie taką moc ale tylko wtedy gdy będziemy osiągali temp.wody w kotle rzędu 80-90oC!Kto z nas chce tak wrzące kaloryfery?Zatem co zrobić by nie niszczyć kominka a jednocześnie nie mieć wrzątku w kaloryferach?

.

 

No akurat na to jest bardzo prosty sposób - zawór trójdrożny. Nie potrzeba bufora a temperatura wody w obiegu 40oC. Ja akurat nie mam zbiornika na ciepła wodę a nadmiar energii wchłania podłogówka 60m2. Ze zbiornikiem na ciepła wodę też nie do końca jest prosta sprawa. Co najmniej raz w tygodniu trzeba zbiornik z wodę przegrzać powyżej 70oC bo inaczej bakterie gnilne moga się rozwijać i woda zacznie brzydko pachnieć. Jest to szczególny problem kiedy nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Dlatego u siebie zrezygnowałem z solarów i zbiornika bo nas tylko dwoje więc koszty takiej instalacji w moim przypadku zwrócą się po 15 latach.

Mam spore wątpliwości co deklarowanej przez producentów długopalności w naszych kominkach rzędu 4-5 i więcej godzin.

Palić się będzie ale mocy maksymalnej nie osiągnie.

-Jeszcze jedna uwaga :zbiornik,o którym wspominam posiada bardzo małą wężownicę=wymiennik ok.1mkw.,zatem chcąc podgrzać wodę do temp.ok 55oC należy solidnie palić.

Solidnie to może nie ale długo.

Życzę powodzenia w budowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzią na dobre 80% wszystkich pytań i wątpliwości na tym forum jest ZBIORNIK BUFOROWY

Doskonałym lekarstwem na skoki temperatur jest zbiornik buforowy czyli akumulacja nadmiaru energi w czasie pracy pod pełnym obciążeniem i jej oddawanie w czasie gdy kominek zgaśnie. Po dobraniu odpowiedniej masy buforowej możliwe sa odstępy w opalaniu nawet do 12 godzin w obiektach z ogrzewaniem podlogowym wiecej.

Zapewnia to pełen komfort jest to możliwe tylko przy kombinacji KOMINEK z PW i ZBIORNIK BUFOROWY. Nie ma żadnej innej opcji wszystkie inne rozwiązania to ryzykowna i droga prowizorka.

 

Dodatkowymi aspektami są oszczędność opału nawet o 30%, mniejsza emisja CO2 no i zwiekszenie żywotności kominka (kotła) i komina dzięki stałym temperaturom bez szkodliwego efektu skraplania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum!

 

Wśród poruszanych dotychczas wątków nie znalazłem podobnego jak mój problemu więc pozwalam sobie tu zamieścić.

 

Mój instalator kilka dni temu uruchomił zestaw kominek + kocioł.

Kominek po wygaśnięciu wciąż jest ciepły, na sterowniku wyświetla się temperatura, pompa ciągle pracuje.

Wygląda na to, że bierze ciągle ciepło z instalacji CO grzanej przec piec.

 

Hydraulik mówi, że raczej trzeba będzie za każdym razem "oszukiwać" automatykę i przestawiać coś na regulatorze kominka.

 

Wydawało mi się, że układ powinien pracować bez większych kombinacji.

 

Zestaw wygląda następująco:

- kominek z płaszczem Hajduk Volcano WT

- kocioł kondensat Junkers 22kW + zasobnik 160l

- zestaw wymiennki + 2 pompy

- regulator MSK z Kratek z przepustnicą (przepustnica jeszcze niepodłączona)

 

Czy ktoś z Was ma pomysł co jest może być powodem i co z tym zrobić? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie znam szczegółów dotyczących elementów instalacji, polecał bym nastawienie sterownika kominka na temperature maksymalną startu pompy czyli okolice 70 stopni a sterownik kotła gazowego na 65 stopni, w takim trybie sterownik kominka po spadku temperatury do 68 stopni powinien

wyłącvzyć pompy a kocioł gazowy będzie będzie utrzymywał żądaną temperature 65 stopni, tak powinno to funkcjonować. Pod warunkiem że instalacja jest właściwie wykonana!!

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...