Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Wszystkich.

 

Zastanawiam się nad wyborem kominka z płaszczem. Jakie kominki spełniające poniższe założenia są godne uwagi.

 

- moc 18-20kw

- doprowadzenie powietrza z zewnątrz

- szczelna komora spalania

- brak "ludowych" ozdób na froncie

 

Dziękuję za wszelkie uwagi

 

Pozdrawiam

 

sprawdź hajduka volcano, takowego posiadam i coś mi się zdaje że spełnia wszystkie 4 warunki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

 

Jestem właśnie przed wyborem kominka z płaszczem wodnym, nasz instalator chce nam założyć ulricha co sądzicie na temat tego kominka?

Cena jest przystępna (tzn. 6tyś standardowa) do tego piec Junkers Acu (ja chcialam Viessmana Vitodens200), domek 240m2 (z czego 70m garaż+piwnica), wszędzie podłogówka, brak instalacji solarnej (dach mam dwuspadowy zwrócony na wsch zach).

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi z Waszej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...
Nasz instalator kazał nam przewidzieć kable do kominka (jest tam sterowanie- czego zabij mnie nie wiem) najlepiej zadzwonić do dostawcy komika i poprosić o dane techniczne

 

Kabelki do kominka to:

- sterownie przepustnicą powietrza do kominka - 3 żyłowy

- odczyt temperatury kominka (szczególnie takiego z PW)- 2 żyłowy

Kabelki do sterownika kominka (np. TATAREK):

- zasilanie

- kable od kominka

- starowanie pompą 1 lub 2 (jeśli kominek z PW)

- sterownie innym kotłem

...

 

Trochę tego jest. Warto zobaczyć ile kabli (wyjść) jest w sterowniku kominka (np. TATAREK)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem ile ciepła dało się wytworzyć w moim układzie przy pomocy kominka. Grzałem przez 2 dni po 3 godziny (podgrzewałem wtedy trochę CWU). Ciepłomierz wykazał 0,2GJ ciepła za te 6 godzin grzania. Otrzymałem:

0,2GJ / 0.0036 = 55kWh

55kWh / 6h = 9,26kW - średnia moc kominka.

 

Wartość mojego wysiłku :) przy noszeniu drewna w przeliczeniu na koszt prądu:

55kWh * 0,37zł = 20zł

Chyba nieźle :) Jak ktoś ma pytania to służę pomocą

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Cytat Napisał Oszolomiony

Moje doświadczenia z takim rozwiązaniem są następujące: Wkład kominkowy Brunner bodajrze 12 lub 14 KW, wymiennik wodny 12kW zamontowany w domu o powierzchni 260m2 niestety nie radzi sobie za dobrze jak temperatury spadają znacznie poniżej zera. Jako wspomaganie ok, ale nie jako ogrzewanie Ale jeśli już się inwestuje znaczną kwotę to lepiej aby mogło to działać w każdych warunkach (nawet przy minus 20 na dworze)

Pamiętajmy, że moc wymiennika wodnego jest zależna także od mocy oraz konstrukcji wkładu kominkowego!!!

ok a jakiej firmy ten wymiennik 12 kW ?

Będę ogrzewał ok 200m2 , zimy po kilkanaście stopni na - to w zasadzie kilka dni w roku przynajmniej w Polsce centralnej jak nawet się trafi to swoje zrobi piec CO , na co dzień gdy zapotrzebowanie dobrze ocieplonego domu zakładane jest 16kw przy -20 to w obecnych warunkach potrzeba może z 6-8 max 10 kW żeby dogrzać .. stąd też coraz częściej pojawiają się piece CO z modulacją od 5 -24 kW więc z drugiej strony kominki po 24 kW trochę bez sensu jeśli ktoś nie ma dużego bufora bo tak szybko zagotuje wodę

 

Witam

 

Przeczytałem całe 54 strony forum. Jestem dopiero na etapie załatwiania pozwolenia na budowę ale już zastanawiam się nad sposobem ogrzania domu 140m. Na pewno będzie piec gazowy i kominek z płaszczem. Na początku odrzucam wszystkie kominki zwykłe typu Lechma itp. ponieważ chcę się delektować ogniem a dopiero drugim atutem ma być ciepła woda. W takich wkładach nigdy nie osiągniemy wysokiej temperatury w palenisku kiedy to ogień zaczyna się palić spokojnie znika problem zabrudzonej szyby itd. Widziałem u znajomego makroterma z podpiętą turbiną nadmuchującą powietrze do paleniska polana paliły się tak jakby rozpalać ognisko na zewnątrz przy halnym a szyba była okopcona że ledwo było widać że coś się tli w środku (pomijam zdobienia drzwiczek bo to mógłbym przeżyć). Jestem zwolennikiem normalnego kominka z nakładką wodną. Ciepło z kominka będzie ogrzewało salon z otwartą klatką schodową i kuchnią a nakładka wodna (np do Jotula I18) resztę domu.

W ten sposób uzyskam wszystkie zalety tradycyjnego kominka a jednocześnie będę ogrzewał wodę. Wcześniej na forum ktoś pisał że działa super jako wspomaganie ale przy niższych temperaturach nie wystarcza. Ten użytkownik ma dom 260m, ja tylko 140 więc powinno być ok. Pytano o to na tym forum kilka razy ale nie znalazłem żadnej odpowiedzi. Czy ktoś użytkuje taki system ?? Może ktoś zna inne rozwiązania niż te z Jotula. Znalazłem kilka innych ale żadne z nich nie osiąga mocy jak jotul 8kW. Będę wdzięczy za wszelkie informacje.

Edytowane przez grigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam

 

Przeczytałem całe 54 strony forum. Jestem dopiero na etapie załatwiania pozwolenia na budowę ale już zastanawiam się nad sposobem ogrzania domu 140m. Na pewno będzie piec gazowy i kominek z płaszczem. Na początku odrzucam wszystkie kominki zwykłe typu Lechma itp. ponieważ chcę się delektować ogniem a dopiero drugim atutem ma być ciepła woda. W takich wkładach nigdy nie osiągniemy wysokiej temperatury w palenisku kiedy to ogień zaczyna się palić spokojnie znika problem zabrudzonej szyby itd. Widziałem u znajomego makroterma z podpiętą turbiną nadmuchującą powietrze do paleniska polana paliły się tak jakby rozpalać ognisko na zewnątrz przy halnym a szyba była okopcona że ledwo było widać że coś się tli w środku (pomijam zdobienia drzwiczek bo to mógłbym przeżyć). Jestem zwolennikiem normalnego kominka z nakładką wodną. Ciepło z kominka będzie ogrzewało salon z otwartą klatką schodową i kuchnią a nakładka wodna (np do Jotula I18) resztę domu.

W ten sposób uzyskam wszystkie zalety tradycyjnego kominka a jednocześnie będę ogrzewał wodę. Wcześniej na forum ktoś pisał że działa super jako wspomaganie ale przy niższych temperaturach nie wystarcza. Ten użytkownik ma dom 260m, ja tylko 140 więc powinno być ok. Pytano o to na tym forum kilka razy ale nie znalazłem żadnej odpowiedzi. Czy ktoś użytkuje taki system ?? Może ktoś zna inne rozwiązania niż te z Jotula. Znalazłem kilka innych ale żadne z nich nie osiąga mocy jak jotul 8kW. Będę wdzięczy za wszelkie informacje.

próbuj przyjrzeć się kominkom lazara o nazwie WESTA dobry produkt nie ma zjawiska sadzy na szybie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Właśnie trafiłem na forum kominek a czarna szyba. Westa rzeczywiście prezentuje się nieźle. Brak popielnika, wyłożenie komory wermikulitem dobrze nastraja. Zastanawiają mnie dwie rzeczy.

1> Dlaczego producent daje tylko trzy lata gwarancji?? Konkurencyjna Lechma (ponoć smoluch) nie boi się dać 6 lat. Nie wiem czy nie pomieszałem z inną firmą ale ponoć konstrukcja ze stali kotłowej 6mm, więc nie powinni się bać i odstraszać ludzi krótką gwarancją.

2 > Emisja Co2

Przy opisie wkładu z nakładką wodną znalazłem "Zgodnie z normami producent musi podawać emisję jaką wkład uzyskał podczas badań. CO zapewniające odpowiednie parametry wynosi poniżej 0,15 %. Natomiast we wkładach oferowanych na rynku emisja często przekracza 0,3 a nawet 0,4 %. SPRAWDŹ zatem szanowny kliencie zanim kupisz abyś się nie zawiódł brudną szybą po 10 minutach palenia. "

Przeczytałem instrukcję dostępną na stronie producenta o ile silesia z nakładką wodną ma co na poziomie 0,15 to Westa ma 17. To pewnie pomyłka w druku bo ciężko żeby emisja spalin była 113 razy większa. Pewnie powinno być 0,17 co było by b.d. wynikiem jak na kominek z płaszczem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich kominkowców.Jestem nowy w tym gronie i wkrótce będę podłączał u siebie kominek z płaszczem wodnym.Cały czas zastanawiam się nad jednym problemem.Kominek jest z firmy kratki "Zuzia 19kw"

Kominek ma być podłączony do wymiennika ciepła , kominek będzie miał otwarte naczynie wzbiorcze. A od wymiennika do zbiornika buforowego bez wężownicy o pojemności 1200l będzie pracował w układzie zamkniętym.Od zbiornika buforowego będzie pompka która będzie rozprowadzać ciepłą wodę na ogrzewanie podłogowe.I tutaj moje pytanie czy zbiornik buforowy trzeba jakoś dodatkowo zabezpieczyć np.naczyniem przeponowym przed wzrostem temperatury i przez to objętości wody.I czy pompa która będzie podawać wodę na ogrzewanie podłogowe musi mieć tzw.bajpas.Jeśli ktoś się zna i może pomóc w moim problemie to pokornie proszę o jakieś podpowiedzi.Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci Jani_63 że odpowiedziałeś na moje pytanie.A czy może u siebie, też masz coś podobnego co ja planuję zrobić z kominkiem i buforem.Jeśli masz jakieś propozycje jestem otwarty na nie.Myślę że zacznę budowę mojej instalacji kominkowej za jakiś miesiąc także mam jeszcze czas na poszukanie jakiś dobrych rozwiązań.Dziękuję i również Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...