Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Głębokość płyty fundamentowej względem gruntu


dixiluk

Recommended Posts

Witam, prosiłbym bardzo o radę. Aktualnie projektują mi dom z garażem w bryle. Zdecydowałem się na płytę fundamentowa świadom wad i zalet. Architekt chciał mnie zniechęcić do płyty ale mu się nie udało (chyba się na tym nie zna, jego podwykonawca liczy płytę). Pojawił się problem w kwestii wysokości. On uważa że płyta, jak fundament musi być posadowiona przynajmniej 50cm pod gruntem który można nadsypać - posadowienie zakłada jako dół XPS. Płyta 30cm + 15 ocieplenie pod + 15 styropian i podłoga nad płytą. Wychodzi na to, że ziemia wokół płyty będzie 5cm nad górną częścią płyty, przysypując ściany. Moim zdaniem jest on w totalnym błędzie, on mówi że takie są przepisy. Mam rację?

Jest jakiś standard lub przepis jak głęboko powinna być płyta. Z grafik na internecie zrozumiałem że najważniejsze by wymieniony i ubity grunt pod płytą był szerszy od płyty o 1m, dalej może być skarpa w dół. Na wymieniony grunt dajemy xps + płyta żelbetonowa (pomijam szczegóły), poza płyta można dać opaskę na wysokości xpsa i lekko przysypać ziemią. Wnioskuję że poziom gruntu przy płycie, mógłby nawet kończyć się poniżej dolnej części płyty żelbetonowej.

Mógłby ktoś wypowiedzieć się w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Nie ma takiego prikazu, możesz ściagnąć humus i na tym zrobić płytę nawet bez podbudowy ale tylko w przypadku gdy w jakiś sposób zabezpieczysz grunt pod płytą przed wysadzinami np opaską antywysadzinową. Tak mówi Eurokod czyli obowiązująca norma dotycząca posadowienia.

50 cm to jest ze starej już nie obowiązującej normy.

Z racjonalnego punktu widzenia dobrze jak płyta będzie trochę przysypana w zagłębieniu, ale nie ma takiego prikazu , no chyba że jest jakieś ryzyko poślizgu płyty na zboczach itp ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta może być robiona bezpośrednio na gruncie. Gruncie nośnym. Humus wymieniasz na pospółkę minimum metr poza obrys płyty (pod warunkiem, że pod spodem jest warstwa nośna odpowiedniej grubości, to będzie wynikało z badań geotechnicznych) i wtedy na równo z poziomem gruntu można ustawiaś szalunek z kształtek xps. Izolacja pod płytą 20-30 cm. Płyta ma grubość 20 cm. Dodatkowy styropian na płycie i na to jeszcze posadzka to zbędny wydatek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystkie budynki na płycie grzewczej do rozbiórki??

 

Czy w Polskich realiach jest to powód do rozbiórki nie sadze, ale jest to niezgodne z rozprządzeniem w sprawie warunków technicznych i mało sensowne moim zdaniem, ale widać, że ludzie sie tym nie przejmują i tak robią.

Co do innych instalacji nie pamietam czy w przepisach jest na ten temat powiedziane , ale po prostu to jest głupie zatapianie np wody w płycie fundamentowej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...