Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż wokół płyty fundamentowej - glina? Odwodnienie podwórka?


blitzkrieg

Recommended Posts

0.00 Piasek drobny na pograniczu piasku gliniastego z humusem, ciemny, brązowy

0.30 Pył przewarstwiony piaskiem pylastym, żółto-szary

0.50 Glina pylasta, żółto-szara

1.30 Piasek średni ze żwiremi, żółto-szary

Lustro wody od 1,50m na wiosnę 2019 po roztopach

 

Płyta fundamentowa 20cm, pod nią 20 cm XPS i ok. 50 cm zagęszczonego piasku. Opaska przeciwwysadzinowa aktualnie 50cm, ale będzie przedłużona do 120cm.

 

Po zdjęciu wierzchniej warstwy wokół praktycznie glina. Nie ma wokół kanalizacji burzowej, rowu melioracyjnego itd. Myślałem o tym, żeby wodę odprowadzać do tej warstwy przepuszczalnej piasków średnich ze żwirem na 1.30 skrzyniami/tunelami rozsączającymi czy tam studniami chłonnymi.

 

Robić drenaż wokół płyty? Jeśli tak, to jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Są różne szkoły, jedni robią drenaż inni uważają to za bezsensowne.

Racjonalnie podchodząc, nie widzę potrzeby tworzenia drenażu, jeśli Jesteś w stanie odprowadzić wodę powierzchniową wystarczająco daleko od budynku, np poprzez wybrukowanie podwórka.

Nie robiłbym również drenażu, jeśli to tylko woda powierzchniowa, raczej jakieś korytka i tak ukształtował teren by wyprowadzić wodę jak najdalej. Nad drenażem bym się pochylił tylko wówczas, gdyby działka była na stoku i występował by napływ wody z góry już nie powierzchniowo, tylko właśnie na granicy tego piasku i gliny. Wówczas nie ma możliwości inaczej przechwycić tą wodę jak tylko drenażem. Stosowanie drenażu na płaskim terenie spowoduje, że zrobisz sobie wokół budynku pierścien z wody który będzie uwadniał grunt i za kilka lat będziesz miał teren wokół budynku jak poligon. A jeśli sączenia ukierunkują się w stronę ław, to może i skutkować to nierównomiernym osiadaniem.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku drenować chciałbym tylko wodę zbierającą się w piasku pod płytą fundamentową (drenaż podwórka to inna bajka). Zastanawiam się nad położeniem rur drenarskich w otulinie na krańcach piaskowej podbudowy. 60cm od płyty. Głębokość ok. 60cm.

 

Czy ma to sens?

 

[ATTACH=CONFIG]446557[/ATTACH]

 

Ma to sens.

Jedynie po wierzchu kształtki poprowadziłbym izolację lub włókninę, tak by przeszła pod drenem i po skosie ku górze, do powierzchni terenu. Tak by ta włóknina uformowała taki rów. Dzięki temu zbierzesz wodę i odprowadzisz drenem, z całego tego obszaru.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...