Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kotła na gaz z kominkiem z płaszczem wodnym


longlay1

Recommended Posts

Witam ponownie,

 

Wcześniej już ten wątek się pojawił, ale wtedy poszukiwałem kotła na pellet. Było to też 2 lata temu. Postanowiłem założyć nowy temat w odpowiednim dziale, aby móc uzyskać mam nadzieję Waszą pomoc. Przez te 2 lata tyle się zmieniło, że teraz mam przyłącze na gaz :)

Reszta pozostaje praktycznie bez zmian.

 

Jak w temacie - czyli poszukuję kotła na gaz

Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec

Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.

Poszukuję pieca o mocy 15KW.

Sąsiedzi już też montują i tak: jeden montuje Thermet Gold, drugi Viessmann Vitodens 200w, a z kolei mój teść zamontował Brotje. Nie mam pojęcia jaki wybrać i czym się kierować. O termecie słyszałem, że niby Polski ale robiony na tanich Chińskich częściach...

Chciałbym też za jednym razem dom uzbroić w system typu danfoslink na grzejniki i podłogówki.

Wstępnie za kotłownie z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

 

I teraz pytania:

- który kocioł najlepszy?

- obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?

- posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu.

- Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej który chciałbym zostawić

 

 

Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników

 

dziękuję za wszelkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić nasze urządzenia. Do końca września mamy promocję na kompaktowe gazowe kotły kondensacyjne Vitodens 100-W. Jeśli kupisz i zlecisz uruchomienie urządzenia naszej autoryzowanej firmie partnerskiej, a potem zarejestrujesz zakup, otrzymasz dodatkowe 5 lat gwarancji gratis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.

dzięki za podpowiedź ale mam pytanie:

- czym się różni vitodens 100w od 200w?

- czy obydwa da się bez problemu połączyć z kominkiem z płaszczem wodnym?

- ile obiegów potrzebuję, jeśli będę ogrzewał podłogówkę, grzejniki i ciepłą wodę z bojlera?

- czy obydwa współpracują z systemem wi-fi pod np. danfoslink?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie polecam wykonać projekt domu przez projektanta z uprawnieniami. Narzędzia w stylu strony: http://cieplowlasciwie.pl/ najczęściej powodują dużo bardzo kosztownych problemów.

Kotły Vitodens 100 i Vitodens 200 to zupełnie różne urządzenia. Do porównanie przyjmę, że rzeczywiście potrzeba kotła o mocy rzędu 11-12kW.

zakres mocy

Vitodens 100-W: 6,5- 19,0 kW

Vitodens 200-W: 1,9- 19,0 (równie dobrze może się okazać że 11)kW

im mniejsza moc minimana tym "spokojniejsza" praca kotła, mniej uruchomień, bardziej ekonomiczna praca urządzenia.

 

system spalania:

Vitodens 100-W: palnik promiennikowy ze stali szlachetnej.

Vitodens 200-W: palnik ze stali szlachenej, system pomiaru ilości powietrza dostarczanego do spalania, system kontroli spalania LambdaProPlus

Vitodens serii 200 mierzą bardzo dokładnie ilość powietrza dostarczanego do komory spalania dzięki temu uzyskują najwyższa możliwą sprawniość procesu spalania, tzw. strata kominowa jest tu ograniczona do minimum nie osiagalnego przez inne kotły. System LambdaProPlus dodatkowo kontroluje proces spalania w zależności od jakości gazu.

 

Automatyka:

tu jest największa różnica

Vitodens 100: regulator stałotemperaturowy, z możliowścią aktywacji automatyki pogodowej ale z jedną krzywą grzewczą o nachyleniu 1.4 (krzywa dla grzejników). W przypadku potrzeby sterowania czasowego nalezy stosować zewnętrzny sterownik. Z poziomu automatyki kotła możlliwa obsługa tylko jednego obiegu grzewczego. Obsługa 2 obiegów (grzejniki i podłogówka) wymaga zastosowania zewnętrzej automatyki. Komunikacja przez internet za pomocą zewnętrzengo moduł.

Vitodens 200: regulator ma możliwość pracy w jednym z trzech trybów (tryb stałtemperaturowy, tryb termostatu, tryb pogodowy), możliowść obsługi do 3 obiegów grzewczych (1 bezpośredni 2 z zaworami mieszającymi), wszystkie obiegi mają możliwość ustawienia dowolnej krzywej grzewczej, dowolnego sterowania czasowego.

Zaawansowane programowanie autoamtyki pozwala optymalnie dostosować kocioł do kazdek instalacji. Wbudowany moduł komunikacji internetowej.

 

 

Żaden kocioł gazowy nie jest przystosowany do współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym. Połączenie kotła i kominka odbywa się poprzez odpowiedni układ hydrauliczny w którym muszą się pojawić dużej pojemności bufory ciepła (80l wody na kazdy 1kW mozy kominka). Jest to rozwiązanie niemające żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

 

do opisanej instalacji wystarczą 2 obiegi grzewcze (najlepiej jak by oba były obiegami z zaorami mieszającymi, dzieki temu będą to obiegi całkowicei od siebie niezależne). Najczęściej jednak ze względu na cięcie kosztów instalatorzy wykonują obieg grzejnikowy jako obieg bezpośredni a tylko obieg grzejnikowy "dostaje" zawór mieszający. Może też się zdarzyć sytuacja że instalator będzie chciał wykonac instalację na np zaworach RTL ale to już jest dla osbó które sa w stanie bardzoograniczyć komfort.

 

Żaden z kotłów nie komunikuje się z systemem firmy Danfoss gdyż w przyapdku dobrze sparametryzowanej automatyki kotła nie ma konieczności stosowania żadny dodatkowych systemów sterujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za odpowiedź.

Z tego wynika że interesuje mnie Vitodens 200.

Teraz kwestia instalatora, aby zrobił mi kotłownię tak aby działała prawidłowo.

 

A jeszcze pytanie: naczytałem się opinii, że w tym właśnie modelu występuje problem częstego załączania i to mnie trochę przeraża.

Chciałbym mieć przede wszystkim dobrze zrobioną instalację.

I jeszcze pytanie - skoro niepotrzebny danfoslink, to jak sterować przez wifi grzejnikami, tak aby w każdym pokoju była taka temperatura jaką sobie życzy użytkownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawia się na kotle krzywą grzewczą tak by grzejniki całkowicie "rozkręcone" dawały trochę wyższą temepraturę niż wymagana. Czyli jeśli domownicy chcą mieć zwykle ok 20*C to z krzywej powinno wychodzić 22*C. Te 2 stopnie "zbija" się zwykłymi głowicami termostatycznymi. Tradycyjna głowica, przy dobrze zaprojektowanej i dobrze zmontowanej instalacji minimalnie przymyka przepływ przez grzejnik (zmniejszając jego moc) a nie odcina przepływu całkowicie dzięki czemu jest cały czas przepływ przez kocioł a dzięki temu niema taktowania.

Oczywiście jeżel iktoś chce mieć chłodniej w nocy albo jak wychodzi do pracy to czasy pracy ustawia się wtedy na kotle. Sterowanie każdym pomieszczeniem z osobna na codzień mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety zmuszeni jesteśmy podnieść ceny ze względu na kurs euro. Podwyżka wyniesie 3,9%.

Wyjątkiem są kotły Vitodens 100- W, fotovoltaika oraz sytem rozdziału powietrza gdzie ceny zostają bez zmian.

W przyapdku pomp ciepła zmiana cen będzie wynkiała jedynie ze zmiany pakietów (koszt samej pompy bez zmian). Oferta Vipex w większości pozostaje przy obecnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jestem po pierwszych rozmowach w potencjalnymi wykonawcami.

 

Pierwszy instalator dla Vitodens 200-w - twierdzi, że nie jest wymagany sterownik pokojowy, a że "krezowanie głowic" tak aby działały prawidłowo należy zrobić samemu i później metodą prób i błędów dobrać temperaturę każdego pomieszczenia wg. własnych potrzeb. Ale zastanawiam się co w przypadku otwierania i zamykania okien, czy uda się idealnie zawsze w tej samej pozycji ustawić głowicę na grzejniku? I ja z ekonomicznością rozwiązania bez sterownika?

Co najlepsze w wycenie przesłał mi również ulotkę, gdzie dla komfortu i wygody proponowane są sterowniki: Vitotrol 200-E oraz Vitotrol 300-E...

Czy z tym systemem działa to lepiej? Szukałem też trochę info w sieci o tych dodatkowych urządzeniach, ale na razie mało ich i nie wiem czy spiszą się w moim przypadku.

 

Drugi potencjalny wykonawca, obecnie monter Thermeta i Brotje - też rzeczowy fachowiec stwierdził, że kiedyś był autoryzowanym monterem Viessmannna, jednak teraz to już nie ta sama firma, ponieważ się popsuła i oczywiście może mi zamontować 200-W jeśli chcę, ale twierdzi, że Brotje to w Niemczech odpowiednik Viessmanna właściwie na równi i proponuje te kotły. Stwierdził również, że sterowniki w moim przypadku są wręcz wymagane ze względu na ekonomiczność kosztów późniejszego zużycia gazu?

 

Jak to teraz rozwiązać? Komu wierzyć? Pomożecie coś?

dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, oba systemy sterowania (ze sterownikiem na ścianie oraz bez sterownika) są spotykane podczas realizowania instalacji grzewczych u klientów. Wszystko zależy od oczekiwań oraz budżetu jaki posiada inwestor. Bardzo proszę jeszcze o podanie dokładniejszych informacji o systemie grzewczym. Czy będą tylko grzejniki, czy będzie ogrzewanie podłogowe, czy dom parterowy czy piętrowy.

 

Odpowiadając na krytykę marki Viessmann przez jednego z instalatorów i zachwalanie konkurencji, to co ma mówić instalator skoro już nie montuje urządzeń marki Viessmann... Proszę porównać budowę kotłów - dużo się wyjaśni. Sprawdzić ilość serwisantów współpracujących z daną marką (duża konkurencja = walka o klienta = wysoka jakość usług i niższe ceny) oraz czy dany producent posiada własny serwis fabryczny (obecnie Viessmann zatrudnia na etacie 12 serwisantów fabrycznych). Dodatkowo Viessmann posiada rozbudowany pion techniczny (doradcy techniczni serwisanta, doradcy projektanta, wykładowcy, całodobowa infolinia) który wspomaga pracę firm i instalatorów, w celu utrzymywania wysokiego standardu usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy. Ogrzewanie podłogowe ok 30 M2 - kuchnia, łazienki i korytarze

Grzejniki - pokoje salon 2szt i trzy pokoje po 1 szt. do tego garaż i drabinka w łazience.

 

Mam nadzieję że będzie wszystko działać

Właśnie wpłaciłem zaliczkę i podpisałem umowę na vitodens 200-w bez sterownika pokojowego - tylko sterowanie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zapomniałem dodać że kominek z płaszczem wodnym tez.

 

Co do zastosowania sterownika lub nie - tu nie chodziło o koszty. Bardziej bym powiedział, że mi odradzali twierdząc, że to i tak nie zdaje egzaminu i lepiej ten kocioł działa bez sterownika pokojowego. Stwierdzili, że to tylko by zakłócało działanie ze sterownikiem pogodowym.

Edytowane przez longlay1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam ponownie,

Kocioł zamontowany 25.09.2020 roku. Vitodens 200-w + kominek z płaszczem wodnym

No i mam problem z ustawieniem krzywych grzewczych.

Mam dwie - podłogówka i druga na grzejniki. Na początku uruchomiłem tylko grzejniki i krzywa była ustawiona na 0,8 i skok 0. Temperatury 19, 22, 23. Ustawiłem też programowanie czasowe tak, że w układzie normalnym grzeje od 5-9 oraz 15-22 - reszta zredukowany - 19 stopni.

Temperatury ok. 22 stopni. W salonie gdzie najchłodniej mam grzejniki odkręcone na maxa a w pozostałych pokojach na 2,8 tak mniej więcej.

Wczoraj uruchomiłem podłogówkę i krzywa grzewcza 0,6 z temperaturami jak wyżej z tym że czas pracy normalny 6-22 - czyli na 22 stopnie.

W domu dzisiaj jest gorąco - 23,5 w najchłodniejszym miejscu. Zużycie gazu też mocno skoczyło - za dzisiejszy dzień tylko 4m3 - a jest godzina 15:00.

Proszę o podpowiedź jak wysterować aby temperatura była w granicach 22 stopnie i mniejsze zużycie gazu?

Myślę, że podłogówką nie powinno się sterować czasowo ja przy grzejnikach, bo przy tej bezwładności to i tak nic nie da?

 

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...