Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Deskowanie, osb? Jaka grubość? Papa na garażu - wiacie


ogieR8.95

Recommended Posts

Witam.

Jestem tu nowy kontem, chociaż edukuję się z Waszą społecznością od dawna.

Rzuciłem się w te wakacje na budowę garażu (3.5x6.5). Słupki betonowe (40x40x100), łącznik belki do betonu, belek po długości po 6 szt., z tyłu 2 pomiędzy jeszcze. Belki 10x10, wysokości 220 i 255. Na to murłata też z belek 10x10, ale podwójna warstwa (łączenia na mijanke i 180mm ciesielskie do sciagniecia i kilka sztuk spax'ow pod katami zgodnie z technologia). Na to krokwie 7x14 z rozstawem co metr. Do zagęszczenia żeberek dachu poprzecznie do krokwi co 50cm łąty 6x4. Tak to wygląda na dzień wczorajszy :)

 

1. Przekonałem się że konstrukcja pod kątem 90* skręcana cała będzie latać. Myślałem nad tym, jednakże nie wiedziałem, że ąz tak! W planie mam już wykorzystać geometryczną moc trójkątów i zrobić proste zastrzały/miecze. Problem się rozwiąże, mam jeszcze 50szt. kątowników ciesielskich wzmacnianych, co prawda nie dużych, ale coś tam się ogarnie.

 

2. Mam możliwość zmiany rozstawu jeszcze tych łat (teraz co 50cm). Myślałem nad 2m deskami gdy skręcałem łaty.. Robie równolegle z przyjacielem, te same wymiary, on altane, ja póki co wiate, która tylko zadasza w tym roku, za rok ściany i może brama (kasa, kasa ;P). Zauważyłem, że pod pape deski nie są najlepsze. On ma 2metrowe o grubości 2cm deski z palet. Stabilnie się czuję na dachu, ale deski nie sa idealne niestety. Byłem zwolennikiem zawsze OSB, regały, szafy, stoł warsztatowe.. Ale jak faktycznie z wodoodpornością ? Na to chciałem dać podkład na papiaki i równolegle do niej zgrzewalną z przesunięciem o połowe paska niżej. Nie mam kasy na blacharke, ale woda napewno nie dotknie OSB, tego jestem pewny. Chodzi mi o wilgoć bardziej. Nie będzie ścian.. Za rok prawdopodobnie, ocieplać nie zamierzam, chyba że w przyszłości coś może TROCHE (ale od srodka, jedyna moja opcja).

 

Na co licze, czego oczekuje ? Informacja o OSB, jak z wylapaniem wilgoci z powietrza samego, zgnije mi? Moge obleciec Drewnochronem, Altaxem jakims. Nie chce by specznialo. Chce ludzie co uzywali w taki sposób płyty i mogą potwierdzić ew. wytrzymałość po latach.. Teorie łapie od tej zimy, po pare godzin dziennie.

 

I jaka grubość tej płyty?? Nie ukrywam, że robiąc kosztorys się przejechałem nie mało. Na płyte teoretycznie nie mam już kasy, więc będę i tak kupował niepełne wymiary z odsprzedaży świeżych odpadów (np. 250x40/50). Chcę kompromis pomiędzy wejdę na dach, będzie pewnie i obecne zimy mi dachu nie zarwią, a koszty na grubosci..

 

Pozdrawiam i czekam na jakieś wypowiedzi :)

 

Przyjmuję krytykę, to moja pierwsza praca z drewnem pomijając regały, półki itd., praca gospodarcza oczywiście

Edytowane przez ogieR8.95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...