Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa w modernizowanym domu


JacekRze

Recommended Posts

Jeszcze jedno-jak ktoś ma ochotę nacieszyć się fantastycznymi COPami w Panasie , to można przeskalować w dół o 1-2K temp powrotu...

Będą COPy ,że aż miło...

Sugerujesz że to będzie taki oszukany COP ? Zauważyłem że po przeskalowaniu o -0,5 st.C w dół pompa zaczęła taktować jak by rzeczywiście pracowała z większą mocą , czy to możliwe ? A minimalny pobór prądu jest wtedy autentyczny czy też jest przekłamanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rozliczenie licznika na koniec maja (styczeń - maj) - taryfa 1: -160,5 kWh; taryfa 2: -1447,7 kWh. ogólnie sam maj wyszedł na +940kWh (T1 +926; T2 +14). wygląda na to, że rozliczenie pierwszego półrocza wyjdzie w taryfie 1 na 0, a w drugiej za jakieś 500kWh będzie do zapłaty. Czyli moje założenie, że przy taryfie G12 fotowoltaika pokryje całość T1 okazało się słuszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 month później...
sezon grzewczy ruszył, u mnie 2 tygodnie temu. za wrzesień poszło mniej więcej po 90kWh na CWU i CO.

po rozliczeniu licznika ostatni kwartał rozpoczynam z zapasem 1793kWh na czysto (T1: + 1766; T2 + 27)

 

Hej,

i co z tym filtrem ? Wszytko wróciło do normy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie monterzy zapomnieli sobie o zaworze zwrotnym przed buforem, przez co "zaciągało" z niego chłodniejszą wodę w czasie grzania CWU. Po zamontowaniu zaworu wszystko wydaje się ok - zużycie energii wyraźnie spadło.

ciekawy jestem, jakie zużycie całościowe PC pokaże podlicznik po roku od usunięcie tej usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
PC -nie powinna mieć żadnych wyłączeń ,bo to inwenter. Pisałem to nie raz. Lub wyłączenia wynikające tylko z harmonogramu.

Jak PC pracuje 12h.doba to ma 1 Start Stop.

 

Liczba startów sprężarki to chyba dość mocno zależy od pompy. Moja (Buderus WSW186) fabrycznie miała ustawiony maksymalny czas pracy na CO na 35 min, CWU 45 min. Zwiększyłem do 75 min i 60 min. Ma mniej startów - pytanie czy zrobiłem słusznie. W instrukcji stoi napisane, że do 10 startów na godzinę jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przez cały październik miałem 187 startów - czyli średnio 6 dziennie. Stiebel określa taką ilość jako dobrą. Nie jest optymalna, ale jest ok.

natomiast 10x na godzinę? czyli co 6 minut? to ile za każdym razem miała by pracować? 2-3 minuty? bo przecież nie wyłącza się po 6 minutach, tylko po to, żeby się zaraz uruchomiła. bardzo to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
Skoro twoja instalacja (CO ) to tylko PC i bufor to fakt pewnie po 3 czy tam 4 godz się wyłączy.

A tak na poważnie Jak jest układ ( CO ) zrobiony pod daną PC to jak to niby ma się wyłączać. Pisałem nie raz o tym w postach jak również pisałem to że ludzi na forum którym PC --PRACUJE a nie Taktuje jest mało. Bo do tego trzeba trochę doświadczenia przy projektowaniu ( CO ). Jak i do modelu PC

Za bufoerm masz odbiornik ciepła ( instalację CO )- jej max możliwości jak i pompkę obiegową -To wszystko musi być dograne .

 

Do tej pory przez parę lat ignorowałem twoje wpisy o ciągłej pracy twojej pompy w twoim domu.

Ale ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, nic się kupy nie trzyma, wszyscy ci mówią że w ciepłym domu i T CAP ta pompa nie będzie ciągle pracowała.

Ale ty się uparłeś, że wszyscy mają zdupio.. instalacje, tylko nie ty.

A fakty są takie, że nie masz pojęcia o czym piszesz, nabazgrałeś tysiące postów i nic z tego nie wynika. Bo albo to ci pracuje w cyklach, albo masz sito a nie dom i innego wytłumaczenia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. 29.12.2022 zainstalowano u mnie pompę ciepła Mitsubishi Zubadan 10 KW. Na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony do dziś poszło 415 KW na CO i CWU, temperatury są co prawda plusowe. Powoli uczę się żyć z tym sprzętem.

 

gratulacje!!

napisz coś więcej o swoim domu.

u mnie w 17 dni stycznia pompa zjadła 407kWh (podlicznik CO + CWU) - szok jak mało, ale aura jesienna. pompa startuje 6 razy dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory przez parę lat ignorowałem twoje wpisy o ciągłej pracy twojej pompy w twoim domu.

Ale ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, nic się kupy nie trzyma, wszyscy ci mówią że w ciepłym domu i T CAP ta pompa nie będzie ciągle pracowała.

Ale ty się uparłeś, że wszyscy mają zdupio.. instalacje, tylko nie ty.

A fakty są takie, że nie masz pojęcia o czym piszesz, nabazgrałeś tysiące postów i nic z tego nie wynika. Bo albo to ci pracuje w cyklach, albo masz sito a nie dom i innego wytłumaczenia nie ma.

 

NOooooooo Ty to taki człek który nie wie co to praca ciągła i co mam na mysli

Nigdzie nie pisałem że pompa ciepła mi pracuje 24/24h lecz że Pracuje a Nie taktuje

Jak byś te wpisy czytal z rozwagą a nade wszystko z uwagą i zrozumieniem to byś wiedział i rozumiał co to znaczy praca ciągła

Bo PC to inwenter który moduluje mocą i ma pracować od godz. X do Y bez wyłaczeń ( BYło to opisywane no ale TY to TY )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Minął drugi rok z pompą ciepła. Trochę danych za ten drugi rok:

- starty - 1750x

- czas pracy: CO 2056h; CWU 374h

- pobór mocy 5871kWh podlicznik; CO 4603 + CWU 1268

- ciepło: CO 17 166; CWU 3 909.

- COP: CO 3,73; CWU 3,1

 

Uwagi: po "dołożeniu" rekuperacji i lekkim dociepleniu stropu nad częścią domu, aktualnie pompa jest już za duża do mojego domu, ale daje radę i dobrze sobie radzi. W tym roku zima była wyjątkowa ciepła - możliwe, że nawet pompa 7kW dała by radę, natomiast 9kW spokojnie mogła by być na stałe.

Po różnych ustawieniach i testach - na 4 osoby i 300l CWU wystarcza nam grzanie raz dziennie do 51C, czujnik na środku.

Mam ustawiony komfort od 15 do 22 i od 4 do 7 + weekend 7-10 + 15-22. Eko obniżyłem tylko o 1C - dzięki temu nie zauważam, żeby robiło się chłodniej. W domu temperatura nie spada poniżej 22,5C.

W drugim półroczu mieliśmy dużo słońca, dzięki czemu produkcja PV była bardzo udana. Do tego ciepły grudzień - przy rozliczeniu z PGE drugiego półrocza okazało się, że mam do dopłaty niecałe 100kWh w drugiej taryfie (PC + cały dom) - pięknie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

rok 2023:

- starty - 1582x (CWU 368; CO 1214 - średni czas pracy 103minuty na 1 start CO)

- czas pracy: CO 2094h; CWU 368h

- pobór mocy 5728kWh podlicznik; CO 4458 + CWU 1270

- ciepło: CO 17 113; CWU 3 869.

- COP: CO 3,8; CWU 3,0

 

PV łącznie 10 357 kWh; autokonsumpcja 22,9%, produkcja 105,5kWh/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rok 2023:

- starty - 1582x (CWU 368; CO 1214 - średni czas pracy 103minuty na 1 start CO)

- czas pracy: CO 2094h; CWU 368h

- pobór mocy 5728kWh podlicznik; CO 4458 + CWU 1270

- ciepło: CO 17 113; CWU 3 869.

- COP: CO 3,8; CWU 3,0

 

PV łącznie 10 357 kWh; autokonsumpcja 22,9%, produkcja 105,5kWh/kWp

 

tak czytam i ... wpiszę moje dane za okres 15.08.2022-01.01.2024 czyli 1,5 sezonu na pompie Daikin 8kW , myślę że coś tam można porównać.

 

 

 

pobór 6967 kWh podlicznik /pompa podaje 7434 kWh/ całkowity , pobór kWh za 15.08.22-01.01.2023 jest prawie identyczny jak za połowę sezonu 23/24 i wynosi 2000 kWh

 

na CO 6948, na CWO 486 kWh

 

ciepło wytworzone całkowite 23428 kWh SCOP 3,36 za 1,5 roku

 

praca sprężarki na CO 5815h na CWO 175h . średni czas pracy to 11,93 h/24h za 15,roku

 

praca pompy obiegowej 6429 h

 

wspomaganie ogrzewania BUH 21 h pracy

dodatkowy krok wydajności grzałki BUH ogrzewanie pom.12h , zbiornik CWO 7h pracy co daje 40h pracy grzałek /3-6-9kWh/ w czasie 1,5 sezonu grzewczego.

 

Mam kocioł kond.gazowy Termet 20kW jaok żródło szczytowe i nigdy go nie użyłem do pracy systemowej w ogrzewaniu .

Pracował 12 h w celach testowych i spalił 0,5 m3 gau na godzinę .

 

podsumowanie za 1,5 roku

 

SCOP 3,36 za 1,5 roku

 

średni czas pracy sprężarki to 11,93 h/24h za 15,roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...