Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moje zapotrzebowanie na kocioł to ok. 130m2 * 70W 9-10kW wys kondygnacji 2.70 (jak uwzględniłem kubaturę mniej eiecej to samo)

(tylko co). Ale nie w tym rzecz.

Przegladając oferty firm (Junkers, Vaillant) np. dla kotłów jednofukcyjnych

modulacja mocy zaczyna się dopiero od 7kw wzwyż. Ja potrzebuję max 9-10kW gdzie takie kotły mogę znaleść, 10kW w największe mrozy u mnie przydała by się modulacja od 2(3)-10kW takich kotłów nie widzaiłem.

(nikt mi nie projektował co i cwu) wszystko robię sam takie hobby.

 

Gdzie szukać takich kotłów. ????

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz pod uwagę zapas mocy kotła na grzanie wody użytkowej w przypadku dużego zapotzrebowania na nią(np.kopiel kilku osób bezpośrednio po sobie?? Miom zdaniem moc kotła o której piszesz to tak "na zero", ale tylko na ogzrewanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465338
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam dokładnie ten sam układ i wybiore najprawdopodobniej kocioł Termet Unico 13 z modulacją od 4 do 13,5 kW + zasobnik 150l.

Za całość poniżej 4 tys zł.

Jestem zwolennikiem kotła, który będzie wykorzystany i będzie pracował na modulacji a nie oscylacyjnie.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465422
Udostępnij na innych stronach

Tak już jest, że niektórzy preferują samochody małolitrażowe, zamiast tych z dużym silnikiem. Po co jest potrzebny mocny silnik- pewnie nie jeden z nas się przekonał na drodze, gdy nagle podczas wyprzedzania zabrakło mu mocy...
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465433
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz!

 

To porównanie z samochodem niezbyt pasuje do kotłów.

Jeżeli mamy kocioł o większej mocy to chcą ją w pełni wykorzystać musimy mieć odbioniki o takiej mocy (grzejniki, zasobnik).

Czy ktoś z nas kupując kocioł o większej mocy zwiększa również moc grzejników, tak aby móc ogrzać swoje mieszkanko w ciągu 1 godziny a nie 3? Nie sądze.

To tak jakby połączyć duży silnik z kołami od malucha.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465451
Udostępnij na innych stronach

czy wam zalezy aby kociol pracowal non stop? (wtedy wlasnie moc kotla powinna byc rowna mocy zapotrzebowania) oczywiscie jest to zdrowe ze wzgledu na starty wynikajace z wychladzania ukladu ale ... czy jest konieczne? czy nie lepiej kupic trwaly kociol, cichy, tani niz tylko uparcie trzymac sie mocy minimalnej? ci ktorzy maja kominek po prostu pozniej wlacza kociol. ci ktorzy maja zasobniki i tak beda korzystac czesciej z duzych mocy kotla niz niskich stopni modulacji. warto sie nad tym zastanowic
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465555
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W moim domku kocioł gazowy powinien pracować średnio z mocą kilku kilowatów, wiec piec o modulacji od 4 do 13,5 wydaje się rozwiązaniem optymalnym. Dobowe zużycie ciepłej wody max 200l, wiec na podgrzanie wody w zasobniku kocioł będzie potrzebował w sumie około 1 godziny. Nawet gdy kocioł będzie musiał jednorazowo podgrzeać cały zasobnik to nie zajmie mu to więcej niż około 1 godz. wiec jeżeli w tym czasie ogrzewanie nie będzie działało to nic się nie stanie...

 

Takie jest moje zdanie...

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465659
Udostępnij na innych stronach

...Grzegorz!

 

To porównanie z samochodem niezbyt pasuje do kotłów...

Moim zdaniem pasuje. Najbardziej mnie wkurzają sytuacje, kiedy sporadycznie na czymś nam bardzo zależy a tu kiszka! I wtedy plujemy sobie w brodę, że "...właśnie w tym momencie..." np. zabrakło ciepłej wody pod prysznicem a tu znajomi czekają i trąbią w samochodzie, że za 5 minut zaczyna się koncert... :roll:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465701
Udostępnij na innych stronach

Marcin B. w twoim przypadku dużo przemawia za małym kociołkiem, decydując się na niego musisz liczyć się z brakiem komfortu c.w.u. Mała moc kociołka to oczywiście dłuższy czas podgrzewu zasobnika musisz więc zwiększyć odstęp pomiędzy następującymi po sobie kąpielami lub zwiększyć pojemność zasobnika.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465714
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek!

 

Masz częściowo rację, ale sam duży kocioł nie wystarczy, aby szybko nagrzać wodę, zanczenie ma także moc cieplna spirali w wymienniku.

Wymiennik 120l z Termetu ma spiralę 15kW, więc kocioł 24kW nie nagrzeje wody dużo szybciej niż kocioł 13kW.

Czas nagrzania (od temp. 10°C) wody do około 50°C powinnien wynosić 40-50 minut. wiec wydaje mi się, że jest w zupełności do zaakcpetowania. Poza tym, nie zawsze zużywa się całą wodę w wymienniku.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465822
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich to ja poruszyłem temat ale :

- jeąeli kocioł ma modulację mocy w zakresie (3-10kW) to dla małego domku można oszczędazć na gazie bo jeśli ciepło to kocioł pracuje z np. 4 kW a nie np z mocą 7 czy 8 kW (to jest najniższa moc dla kotłów z modulacją jaką widziałem).

A co do cwu to przecież nie tym kotłem będę grzać tylko zasobnikiem który musi sobie poradzić , chyba że nie mam racji !!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-465863
Udostępnij na innych stronach

...co do cwu to przecież nie tym kotłem będę grzać tylko zasobnikiem który musi sobie poradzić , chyba że nie mam racji !!

Z twojej wypowiedzi wynika że masz dwa żrudła ciepła: kocioł, który podgrzewa dom i zbiornik c.w.u. któru podgrzewa wodę. Tak nie jest!

To kocioł grzeje wodę, a zwór kieruję wodę do c.o. lub do wymiennika c.w.u. Nie ma możliwości grzania jednego i drugiego jednocześnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-466256
Udostępnij na innych stronach

Marcin B. To że wymiennik w zasobniku posiada moc np 15 kW to oznacza że z taką mocą wymiennik może oddać ciepło na potrzeby c.w.u. Tylko z pozoru jeśli moc kotła równa jest mocy wężownicy wszystko gra, ale w praktyce przy rozpoczęciu grzania kocioł na poczatku zapala się z mocą wynoszącą z reguły 75% mocy kotła a dopiero póżniej po jakimś czasie gdy odbiór ciepła jest większy grzeje na full. Widać że w początkowej fazie trwającej z reguły kilka minut w twoim przypadku ogrzewamy słabiej zasobnik i czas podgrzania się wydłuża. Nadto w czasie rozruchu ładowania trwa jakiś czas osiągniecie wyższej temperatury powrotu, bo startujemy od prawie zera. Sensowne było by aby właśnie w początkowej fazie ładowania (bo zależy nam na czasie podgrzewu c.w.u.) kocioł pracował z mocą równą odbiorowi ciepła lub troszkę wyższą, aby to nastąpiło musi on dysponować wystarczającą mocą .
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-466545
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek!

 

W zasadzie wszystko się zgadza tylko z tego co wiem, to kocioł zaczyna grzać z pełną mocą i dopiero ją stopniowo redukuje. Dzwoniłem do Termetu, oni to potwierdzili.

Poza tym jakie ma znaczenie fakt, że na początku temperatura powrotu jest bardzo niska? Żadnego, świadczy to tylko o tym, że całe ciepło które generuje kocioł zostaje w zasobniku, a temperatura powrotu jest proporcjonalna do temperatury wody w zasobniku; im większa różnica między temp. wody grzejącej a wody w zasobniku tym większa skuteczność grzania. Jeżeli woda grzejąca ma np. 70°C a woda w zasobniku 10°C to skuteczność jest większa niż w końcowej fazie grzania.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-467508
Udostępnij na innych stronach

Marcin Trochę dziwna ta modulacja w Termecie zresztą jak wszystko w tej firmie. Co do chłodniejszego powrotu to wszystko spoko, tylko w zasadzie jeżeli mamy większą moc kotła to cieplejszy powrót uzyskujemy szybciej. Fakt im większa temperatura wody grzejnej to szybsze ładowanie zasobnika, w zależności od temperatury wody do jakiej podgrzewamy , temperatury wody zimnej na dolocie i przepływowi wody ciepłej (poboru) z zasobnika.

Wracając do modulacji w kotle to wszystkie kotły z modulacją ( orócz Termetu jak twierdzisz) w chwili rozruchu startują z mocą 75% mocy maksymalnej, później albo zwiększają moc do max po czym modulują niżej lub po starcie modulują odrazu niżej, wszystko od zapotrzebowania mocy na dogrzanie powrotu w danym czasie. Naprawdę w Termecie to dziwne że u nich wszystkie kotły startują z mocą max, w przeciwieństwie do innych producentów.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-467535
Udostępnij na innych stronach

A ja troche z innej beczki: w tej chwili moj kociol (Junkers Euromaxx 24 kW 1-funkc. z otwarta komora spalania + zasobnik cwu 150l) ogrzewa tylko ok. 40 proc. z planowanej powierzchni grzewczej domu (czyli jakies 80 m kw). Instalator ustawil mi jego moc dla CO na 50 procent (czyli 12 kW) mowiac, ze bedzie ekonomiczniejszy dla aktualnie ogrzewanej powierzchni (moc cwu nastawiona na 100 proc) niz kociol nastawiony na pelna moc. Czy tak faktycznie jest i czy - idac tym tokiem myslenia - nie bedzie jeszcze ekonomiczniejszy, jesli ustawiony bedzie na moc minimalna (30 procent mocy nominalnej)? Mam oprocz tego dosc mocno przewymiarowane grzejniki, takze temp. na wyjsciu CO dotychczas nie musiala byc wyzsza niz 40-45 stopni. Prosilbym fachowcow o podpowiedz, jaka moc max. kotla dla CO najlepiej mu zaprogramowac wg was, by zuzywal najmniej gazu?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-467591
Udostępnij na innych stronach

A ja wybrałem

Immergas Zeus Victrix

z 60 litrowym zasobnikiem.

Modulacja od 4,5 do 23,5 kW, czyli na potrzeby cwu wystarczająco a modulacja od 4,5 kW daje szanse na ciągłą pracę bez wyłączania i włączania. Kocioł wydajność ciepłej wody przez pierwsze 10 min. 14,5 l/min. a potem praca ciągła 11,5 l/min.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/25676-koty%C5%82y-gazowe-a-modulacja-mocy/#findComment-467622
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...