Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Inwerter centralny kontra mikroinwerter


Arkadius 2000

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich.

 

Nawiązuję do pierwszego postu, bo temat jakby uciekł.

 

28 VIII Firma zainstalowała na moim domu PV. Następnego dnia pojechałem na urlop zostawiając kwestię paneli sąsiadowi. 2 IX br Tauron podłączył na mojej krótkiej uliczce (10 domów) pięć instalacji na mikroinwerterach Hoymiles Mi 1500. 2 domy po 10 Kwp i 3 po 8,1. Na trzech pozostałych domach są są podobnej wielkości instalacje na falownikach centralnych. Wszystkie dachy płaskie.

Moja instalacja w skrócie; 16 x 405 Risen WE 10*, 4 x 405 Risen S 15*, 5 Mi 1500. Pozostałe domy podobnie. Moje 8,1 Kwp. Wykonana przez firmę z Wrocławia kosztowała łącznie 31.3 tys brutto, w tym moduł DTU (monitoring instalacji i cała papierologia. Skąd zatem podawane ceny 6k zł?

Pozostałe domy podobnie. Co więcej; instalacje na falownikach centralnych Huawei, wcale nie były tańsze!

Instalacje z tego co wiem działają bez zarzutu, zgodnie z założeniami. Pracę całości jak i każdego z osobna panelu mogę monitorować zdalnie przez komórkę lub komputer windowsowy.

Czas obalać mity!

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz ile się trzeba narobić żeby wymienić na dachu wadliwy mikro-inwerter czy optymalizator?

 

To prawda, za to przy wymianie nieprawidłowo działającego modułu przy inwentarza centralnym nie trzeba się narobić, bo mało kto orientuje się, że działa wadliwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wypchnąć prąd przed licznik na sieć musimy podnieść napięcie po naszej stronie za pomocą 1 inwertera, jeśli mamy 4 inwertery każdy z inwerterów musi podnieść napięcie które podniósł ówcześnie poprzedni inwerter i tak 4 razy.

Tylko po co ja Ci to mówię jak mogę Ci pokazać:

[ATTACH=CONFIG]447948[/ATTACH]

A drugi zaraz obok:

[ATTACH=CONFIG]447949[/ATTACH]

 

I teraz dodaj sobie kolejne 2 urządzenia

 

a jaka jest dokładność pomiaru napięcia tych inwerterów?

Przyzwoite mierniki cyfrowe 4 1/2 cyfry mają ją (napięcie AC) na poziomie 0,2-0,5%, co daje przy 250V błąd rzędu 0,5-1V ..

 

Inwerter z punktu widzenia sieci jest źródłem prądowym wpychającym w sieć prąd zależny od mocy (I=P/U), przyrost napięcia w punkcie podłączenia zaś jest proporcjonalny do prądu wpychanego i impedancji sieci ( deltaU=I*Zsieci). Przy danej mocy wpychanej w danym miejscu nie jest istotne czy robi jeden falownik wpychając prąd I czy n mikrofalowników wpychajacych prąd I/n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy napięcie sieci Twoja PV podbija powyżej 253?

To że widzisz 250V może oznaczać że OSD tak wysoko ustawił napięcie na transformatorze aby na końcu sieci nie spadało im poniżej 207V.

Niektórzy nawet twierdzą że ustawiają wysoko by zwiększyć pobór energii u odbiorców. :)

 

Moja PV nie podbije wyżej bo przy 250V obniża produkcję tak aby nie poszło wyżej.

 

Sieć jest nowa i krótka 300-350m. Kiedy produkcji brak napięcie jest na poziomie 230-240V.

Na mojej lini od transformatora pracuje tylko 3 instalacje PV o mocy około 14kWp.

Przynajmniej dwie instalacje są na tych samych falownikach montowanych przez tych samych instalatorów, więc pewnie działają tak jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz ile się trzeba narobić żeby wymienić na dachu wadliwy mikro-inwerter czy optymalizator?

 

Wiem

 

Mój dach - 3,1 m. Przystawienie drabiny, ok 2 min. Odkręcenie i ponowne zakręcenie 1 panela ok. 10 min. Dwóch facetów na dach, dla bezpieczeństwa i komfortu. Wymiana mikroinwertera i jego ponowne podłączenie ok. 20 min. Mam dach płaski.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 8,1 Kwp. Wykonana przez firmę z Wrocławia kosztowała łącznie 31.3 tys brutto, w tym moduł DTU (monitoring instalacji i cała papierologia. Skąd zatem podawane ceny 6k zł?

 

Tutaj sytuacja wygląda IMHO podobnie jak kiedyś na rynku pomp ciepła. Niezorientowany inwestor, posyła zapytanie ofertowe do lokalnej firmy i może dostać kosmiczną wycenę. Ja sam takie miałem, bo tradycyjnie już wysłałem bardzo dużo zapytań ofertowych. Lokalne firmy mi proponowały 5-5,5k /1kWp, a firma z trochę dalsza dała mi cenę lepszą niż ty miałeś.

Nie zapominaj też, że twoja (moja zresztą też) instalacja jest większa, niż stadanrd (3,5-4kWp) i możliwości negocjacyjne też są dużo większe w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec,

czy Twój system PV wybrałeś ze względu na cenę (jest naprawdę ok), czy chciałeś taki system ?

Pzdr

 

Cześć

 

Chciałem. Mogłem wybrać w całości wystawę S, jak również falownik centralny (Huawei lub nieco taniej Sofar). To ja narzuciłem firmie mikrofalowniki. Robili to pierwszy raz. Na naszych domach nabrali doświadczenia i zrobili to w pełni profesjonalnie. Początkowo instalację chciałem zrobić samodzielnie, ale gdy moi sąsiedzi chcieli, żebym u nich również zrobił, odpuściłem. Gwarancje, serwis itp. Wolę dobrze żyć z otoczeniem, a problemy zawsze mogą się zdarzyć.

 

Mam dom na nieosłoniętej przestrzeni, wiatr potrafi nieźle hulać. Po drugie, w południe z reguły nie zużywam w ogóle prądu. Najwięcej przed i po południu. Po trzecie nie chciałem mieć na dachu kilkuset V prądu stałego, ani kolejnej skrzyni (falownik) w i tak już zagraconej kotłowni.

Świadomie założyłem uzyski roczne o ok. 10 % niższe niż w wystawie całkowicie S, przewymiarowując nieco instalację. Jeśli jesteś ciekaw mogę Ci wysłać na priv pdf z dokumentacją powykonawczą.

Działa jak trzeba. Monitoring pokazuje produkcję indywidualnie z każdego panela. Gwarancja 12 lat na panele i falowniki. Czego chcieć więcej?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...