Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie starego poddasza z (chyba) nieszczelną dachówką


warmaker

Recommended Posts

Słuchajcie, dobrzy ludzie... mało oryginalnie: stare poddasze w budynku sprzed ponad 70 lat do ocieplenia. Od razu zaznaczam, że nie jest i nie ma być to budynek w którymś ktoś mieszka regularnie przez cały rok. Raczej taki... domek za miastem, głównie na lato, ale niewykluczone, że również np. na Święta. No i ponieważ jest dość stary, to nie oczekuję, że wytrzyma drugie tyle (więc też chciałbym utrzymać koszty całości na możliwie niskim poziomie).

 

Do rzeczy. Poddasze jest obecnie nieużytkowe, a chciałem żeby było w miarę cywilizowane (nowa podłoga, ocieplenie dachu, boazeria, minimalna ilość instalacji). Powiedzmy, że mniej-więcej jak na załączonym zdjęciu (pożyczone z innego chyba wątku na forum).

Konstrukcja dachu jest najprostsza z możliwych: krowkie, łaty, dachówka (ceramiczna Dobrzechów). Konstrukcja dachu wydaje się być w dobrym stanie (a przynajmniej tak załóżmy na potrzeby tego wątku. Obejrzy to jeszcze specjalista, jak jest do wymiany, to i tak po temacie i zupełnie inny problem). Pojedyncze łaty są złamane, ale to się naprawi. Najgorsze, że niektóre dachówki są popękane albo ułożone niespecjalnie starannie. Niektóre są układane na zaprawie albo nią uszczelniane. Krótko mówiąc: kwestia szczelności poszycia jest obecnie nie do końca pewna. Kiedyś wszedłem tam zimą i tu i ówdzie było nawiane parę małych kupek śniegu (zdjęcie), ale z kolei w trakcie nawet mocnego deszczu nic absolutnie nigdzie nie kapie.

 

Pytanie kluczowe - jak taki dach ocieplić? Normalnie dałbym między krokwie folię paroprzepuszczalną na listewkach, potem wełnę, folię paroszczelną i boazerię. Boję się jedynie sytuacji, że jednak gdzieś coś będzie kapać albo nawiewać takiego śniegu i narobi mi to jakichś problemów.

 

Wiem, że można wymienić poszycie i dać np. blachodachówkę razem z foliami założonymi zgodnie ze sztuką itd., ale to będą duże koszty, których nie mogę za bardzo teraz ponieść. Może przełożenie obecnej dachówki i dodanie folii byłoby jakimś kompromisem? Taką dachówkę powinno się udać jeszcze gdzieś dostać (używaną, rzecz jasna). Nie oczekuję "cudów" tylko uczciwego i zdroworozsądkowego spojrzenia na sprawę i doradzenia co z tym zrobić przy założeniu jak na początku. Za wkład w temat i porady z góry od razu bardzo dziękuję.

 

PS. myślałem bardzo długo o pianowaniu i byłem prawie zdecydowany, ale chyba mi przeszło.

0_354f0c181e81dadd876a605db07eef8fbbfef92f.jpg

DSC00049.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Można spróbować przełożyć obecną dachówkę i założyć folie . W zasadzie wydaje się to być najrozsądniejszym rozwiązaniem pod warunkiem że nie rozważasz wymiany pokrycia.

Osobiście jednak rozważyłbym ułożenie blachodachówki. Pamiętaj że koszty robót dekarskich i tak będziesz miał więc może warto zabrać się za to porządnie i wymienić pokrycie i mieć spokój na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...