Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytalem dzis mojego inspektora nadzoru i dodatkowo ojca kolegi - rowniez budowlanca jak to jest z tym szybkim robieniem elewacji. Obaj powiedzieli to samo:

Co do osuszania to jesli lato bedzie cieple, to nie ma zadnego problemu. Jesli mokre, to wtedy bedzie trzeba przesunac wykonanie ocieplenia i elewacji o kilka tygodni. Natomiast wentylacja mechaniczna powinna efektywnie poradzic sobie z nadmiarem wilgoci wewnatrz.

Jesli chodzi o osiadanie budynku, to podobno najmocniej osiada przez zime (nie wiem czemu), wiec wypadaloby zostawic goly mur na zime. To nie wchodzi w gre, ja sie chce w tym roku wprowadzic, wiec dodatkowe czekanie nie ma sensu.

 

A co do grubosci sciany to dzieki ze zwrociles mi na to uwage i pomogles podjac ostateczna decyzje. Ciagle wahalem sie miedzy silka a porothermem ale moj wykonawca powiedzial ze w tej samej cenie co z porothermu postawi z silki i tak chyba ostatecznie bedzie. Silka jest tansza, ale bloczki sa mniejsze i robocizna wiecej wychodzi, dlatego cena pozostaje ta sama. Jesli chodzi o ocieplenie to za dodatkowy 1cm musialbym prawdopodobnie doplacic, ale to jeszcze do przedyskutowania i przemyslenia jest, czy wogole sie to oplaca. Ale o tym bede myslal, jak juz bedzie mialo byc to ocieplenie robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My tez sklaniamy sie do silki, choc napotykamy silny opor ze strony lokalnych ekip budowlanych, pracujacych glownie w BK i ceramice. Na oku mamy jednak zawodnikow, ktorzy dopiero co zakonczyli stawianie sciany z ytonga, wiec pewne doswiadczenia w zaprawie waskoszczelinowej (czy jakkolwiek to zwal;-)) maja, a dodatkowo inwestor jest calkiem zadowolny z ich efektywnosci. Pewne watpliwosci wiaza sie tylko z pozniejszym ukladaniem instalacji, bo ze wzgledu na gestosc silka do najbardziej przyjaznych w obrobce materialow ponoc nie nalezy...

Co sie zas tyczy ocieplenia, to takze pozostawimy to na pozniej, bowiem chwilowo rozdziera nas klasyczny inwestorski dylemat- welna czy styropian. Ty , jak widze, zdecydowales sie juz ostatecznie na styropian i stad tez nie moge sie powstrzymac przed pytaniem, co tez w Twoim przypadku przewazylo szale na rzecz styropianu?

Na koniec zas wyjasnie, ze wycene tez mielismy na porotherm, ale jak juz zdalylismy sie zorientowac- zmiana na silke nie wplywa praktycznie w zaden znaczacy sposob na finalny kosztorys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam- postawilismy fundamenty czekamy na wiosne i ruszamy z nasza mila dalej- kupilismy towar za budowę i okna/ bo podwyzki / za okna dalismy 9 tyś - no i wymyslismy tak, ze nie robimy sciany m/ kotlownią a garazem poprostu bedzie duzy garaz z piecem- kotlownia i tak jest mała watpie zeby zmieścil sie piec i towar do palenia.

Co do zmian to zmiejszylismy tez okna boczne przy tarasie srodkowe zostaje takie same :)

Pozdrawiam i piszcie co tam u Was:)

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos sie szczegolnie nie zastanawialem nad tym czy welna czy styropian. Styropian jest zwyczajnie tanszy i to byl glowny argument. A w sumie co welna oferuje lepszego oprocz tego ze niby lepiej oddycha - co przy wentylacji mechanicznej nie ma najmniejszego znaczenia?

 

Co do instalacji: dzwonilem do upatrzonego elektryka z pytaniem czy za silke nie bedzie chcial jakiejs doplaty, to stwierdzil ze nie i ze jemu wszystko jedno z czego sa sciany. Mysle, ze z innymi instalacjami tez nie bedzie problemu. Nie w takich materialach sie dziury robi :)

 

Mam nowe wiadomosci ze swiata rekuperatorow :)

Otrzymalem kolejna wycene: tym razem na ~25 tys. (9 za srodek + 14 GWC). Oczywiscie firma z miejsca wyslana na drzewo :)

Natomiast mam w koncu tez jakas dobra wiadomosc. Znalazlem czlowieka, ktory podal wstepna cene 9000 za instalacje w domu, ale bez GWC. Ale coraz bardziej sie sklaniam ze GWC zlece jakiejs ekipie, ktora normalnie zajmuje sie kanalizacja. W sumie robota niczym nie powinna sie roznic.

 

Pytanie do aśkaszymon2003: czym chcecie palic, ze sie boicie ze nie zostanie miejsca na "towar do palenia"? Czyzby ekogroszek? I chcecie miec caly kurz i pyl z pieca na wszystkim co znajduje sie w garazu? Ja bym sie jeszcze zastanowil nad tym...

Rozwazalismy tez piec na paliwo stale, ale dalismy sobie spokoj. Moze i gaz drozszy, ale wygoda bez porownania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekscie zwiekszajacego sie u nas sentymentu do silki optymistycznie brzmi ta deklaracja elektryka, iz nie stanowi dla niego wiekszej roznicy material, w korym bedzie pracowal. Teraz mamy jeno nadzieje, ze i lokalni fachowcy wyznaja podobna "filozofie" :)

A pozostajac jeszcze w kregu tematow z dziedziny szeroko pojetego HR, to w naszym przypadku zapowiada sie drobna rewolucja, gdyz wobec braku satysfakcjonujacych ofert ze strony firm zapewniajacych kompleksowa obsluge budowy, zdecydujemy sie prawdopodobnie na skok na gleboka budowlana wode i wezmiemy zakup materialow na wlasne barki. Sam zas koszt robocizny (stan surowy otwarty) ekipy, ktora bedzie z tej sterty pustakow i betonu stawiac nam domostwo, zostal ustalony na 40tys.

Z gory jednak zastrzegam, iz ciezko bedzie odnosic sie do tej wyceny, gdyz w ramach ciagu dalszego wspomnianej powyzej rewolucji- dojdzie nam jeszcze czesciowe podpiwniczenie budynku oraz mur oporowy rozciagajacy sie na calej szerokosci dzialki.

Wszystkie te adaptacje nie wynikaja z naszego umilowania podziemi tudziez fortyfikacji, ale z takiej a nie innej topografii dzialki. Po konsultacjach z architektem i kierownikiem budowy doszlismy do wniosku, iz grzechem byloby nie wykorzystac niezbednych w naszym przypadku ponad trzymetrowych fundamentow (na szczescie tylko w jednym rogu budowli) i stad wlasnie dojdzie nam pod gabinetem, korytarzem, lazienka oraz pomieszczeniem gospodarczym piwnica.

Niestety te dodatkowe geologiczno-konstruktorskie konsultacje uswiadomily nam takze, iz w naszym przypadku sprawnie dzialajace gwc moze byc mocno problematyczne. Dlatego tez z wolna zaczynamy sie oswajac z mysla, ze najprawdopodobniej ograniczymy sie do klasycznej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla, co wg wstepnego rozeznania powinno nas kosztowac wraz z montazem okolo 10 tys. Jak jednak widac na Twoim madmaxer przykladzie- nie nalezy ustawac w negocjacjach, tudziez poszukiwaniach i wciaz wierzymy, ze i u nas da sie cos jeszcze utargowac.

A na koniec mam jeszcze jedno pytanie- na kiedy planujecie rozpoczecie prac? Tzn. czy w umowie zawarliscie jeno klazule typu "awaiting for weather", czy tez ustaliliscie z wykonawca z gory jakas konkretna date? Pytam sie dlatego, gdyz dostalem propozycje umowy z wyszczegolnionym terminem rozpoczecia prac, co wobec dosyc kaprysnej aury wydaje mi sie dosyc ryzykowne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche Ci zazdroszcze tej piwnicy, bo to jak by nie patrzec fajna sprawa. No ale koszty tez "fajne"... Ja niestety mam plaska dzialke ;)))

 

W poniedzialek powinienem miec wiecej konkretow na temat tej obiecujacej wyceny - ide pogadac z facetem, co dokladnie oferuje w tej cenie i jaka daje na to gwarancje.

 

Umowe mamy podpisana z terminem rozpoczecia prac na 1 marca oczywiscie z klauzula, ze jesli pogoda nie pozwoli to prace sie przesuwaja. Wykonawca chcial zaczynac juz 15 lutego, ale sie na to nie zgodzilem - nie mam az takiego zaufania do "polepszaczy" do betonu a pogoda wiadomo co potrafi u nas splatac. Nawet z tym 1 marca mam watpliwosci. Wstepnie to chcielismy zaczynac z koncem marca, ale z kolei na to wykonawca nie chcial przystac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za blyskawiczna odpowiedz w sprawie umowy.

My tez sie nieco obawiamy zbyt szybkiego rozpoczecia inwestycji, a niestety jestesmy mocno naciskani przez wybranego wykonawce, by zaczynac lada moment. Liczymy jednak, ze skutecznie damy odpor tego typu sugestiom i bynajmniej nie spowoduje to, ze kolejny osiagalny termin bedzie gdzies kolo listopada... :-?

Inna sprawa, ze bez wzgledu na opinie na ten temat ekipy budowlanej, w tej chwili i tak moment wejscia z ciezszym sprzetem na dzialke jest uzalezniony od ustalen z lokalna energetyka, ktora juz gdzies tak kolo pazdziernika zgodzila sie nam przeniesc poza teren dzialki podziemna linie energetyczna i do tego momentu nie zdobyla sie na nic wiecej, jak jeno puszczanie w obieg kolejnych dokumentow :(

Przy okazji mam kolejne pytanie- jak u Ciebie wyglada sprawa z przylaczem energetycznym i czy nalezysz juz do tych szczesciarzy, ktorzy maja prad na dzialce?

 

Z innej zas beczki - jezeli bedziesz juz mial wiecej szczegolow na temat reku i calej instalacji- rzecz jasna bede wdzieczny za wszelkie na ten temat wiesci. Moja wycena (te c.a. 10tys.) dotyczyla Dospelu, ale w szczegoly jeszcze nie wnikalem.

 

Spokojnej niedzieli i satysfakcjonujacego wypoczynku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w negocjacjach z ekipa :) Moj wykonawca tez stwierdzil, ze najchetniej to by juz zaczynal od razu (na samym poczatku stycznia), ale zgodnie z prawda mu powiedzielismy ze to wogole nie wchodzi w gre, bo nie mamy jeszcze kredytu i nie mamy kasy na rozpoczecie budowy.

 

Nota bene kredytu wciaz nie mamy - czekam na operat od rzeczoznawcy potrzebny do podpisania umowy, ale mam nadzieje ze w ciagu 2 tygodni sprawa zostanie zalatwiona :) Z ciekawosci, czy Ty budujesz z kredytu? Jesli tak to czy 100% finansowania i jaki bank i jakie warunki wynegocjowaliscie?

 

A prad na dzialce juz mam, a konkretnie to na granicy dzialki. Juz jak kupowalem dzialke, to skrzynka stala, natomiast dwom pozostalym kolegom Energa obiecala podlaczyc w lutym, oczywiscie o ile pogoda pozwoli. Ale nawet jak sie spoznia to nie ma problemu - pociagniemy calosc z mojej skrzynki. Wlasnie musze na dniach pojechac do Energi podpisac umowe na dostarczanie pradu.

 

Info na temat rekuperatora spodziewaj sie w poniedzialek po poludniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze zazdroszcze Ci tej skrzynki, bo ja od dluzszego juz czasu bawie sie z energetyka w biurokratycznego ping-ponga i konca tej "zabawy" nie widac. Zobaczymy, jak to sie skonczy, a chwilowo pozostaje miec jeno nadzieje, ze gdy pogoda bedzie juz taka, ze nie trzeba bedzie stosowac zadnych betonowych "polepszaczy", to prad jakims sposobem trafi juz tez i na nasza dzialke.

Co sie zas tyczy kredytu, to tutaj z kolei szczerze wspolczujemy i niestety nie mozemu sluzyc nawet wlasnymi pozytywnymi w tym wzgedzie doswiaczeniami, bowiem w ramach tej naszej "budowlanej rewolucji" i skokow na gleboka wode zdecydowalismy sie ciagnac nasza Mile bez zapozyczania sie w bankach (jak sie niekiedy ponuro smiejemy z moja lepsza polowka- na to przyjdzie pora, gdy rzeczywistosc zweryfikuje ostatecznie nasze zbyt optymistyczne wyceny i zalozenia :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbylem dzis ciekawa rozmowe z panem jak sie okazalo kominiarzem, ktory chyba troche z przypadku zajmuje sie rowniez montarzem wentylacji z rekuperatorem :) Widac bylo, ze facet orientuje sie w temacie samej wentylacji, natomiast na temat dzialania samego rekuperatora nie ma zielonego pojecia ;) Rekuperator to dla niego taka skrzynka, ktora on musi tylko podlaczyc. Projekt? Jaki projekt, po co mu projekt... Gdybym mial sie kierowac jedynie argumentami merytorycznymi, to bym goscia od razu olal :) Ale cena jaka zaproponowal... Sprzet + robocizna = 9000 brutto, a w przypadku 3 domkow 8500. Centralka i cala reszta sprzetu Dospel'a. Podejrzewam, ze kupujac po cenach detalicznych to wlasnie tyle kosztowal y by mnie same materialy. Wiadomo ze firmy maja rabaty itd, a na dodatek VAT ma 7% zamiast 22%.

Facet stwierdzil, ze w razie podjecia wspolpracy chce zaliczke 60% na zakup materialow - co daje pojecie ile faktycznie kosztuja materialy brane od producenta... Jak jeszcze raz mi ktos powie, ze same materialy kosztuja 10000 to chyba zrobie sie niemily.

Facet niestety nie robi GWC, ale jak juz pisalem sklaniam sie ku opcji wykonania tego elementu we wlasnym zakresie, natomiast powiedzial, ze jak GWC bedzie podprowadzone do srodka, to on wszystko polaczy.

Dodatkowo w tej cenie zaproponowal jeszcze odbior kominiarski calego domu (wentylacja, kominek, piec CO) - co tez moze miec jakies znaczenie.

No nic, narazie czekam na konkretna oferte od tej pierwszej firmy w ktorej bylem, a potem sie bede zastanawial czy dac szanse panu Mietkowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z tego, iz jestes teraz w temacie, pozwol, ze podpytam sie Ciebie w temacie dospelowej wentylacji.

Przede wszystkim zastanawialem sie, jaka centrale uwzgledniala ta wycena "pana Mietka"? Czy chodzilo o economic II 120 (w naszym przypadku ta centrala raczej powinna byc wystarczajaca, skoro w projekcie mam wymagana wymiane powietrza na poziomie 370m3/h)? A jezeli tak - to czy orientowales sie moze, jak wyglada sprawa z nagrzewnicami? Tzn. czy sa tam standardowo montowane elektryczne (jezeli mnie pamiec nie myli o mocy 2 x 1000W), czy tez mozliwa jest nagrzewnica wodna (w tym przypadku- nie przecze, iz preferowanym przeze mnie- rodzi sie kolejna kwestia, czy Dospel gwarantuje odpowiednia automatyke sterujaca zaworami z c.o.)?

Byc moze udalo Ci sie dowiedziec tez czegos nowego na temat tzw. letniego by-passu? Z tego co wiem, w przypadku dospelu do tej pory osiagalna byla tylko opcja manualnego by-passu, co nie stanowi wprawdzie wielkiego problemu, ale wobec konkurencji oferujecej takze rozwiazania automatyczne, moze i tutaj cos sie zmienilo?

Co sie zas tyczy cen, to 9000 wydaje mi sie rozsadna kwota i obawiam sie, ze ponizej tej wartosci ciezko bedzie zejsc. Z drugiej strony kiedys siadlem do netu, by przejrzec detaliczne ceny poszczegolnych elementow wentylacji i zaskoczyla mnie spora rozpietosc cen. Np. ta wspomniana centrala economic II raz byla oferowana za 2700pln, a raz za 4100... Slowem- ciezko jest stwierdzic za ile samemu udaloby sie nabyc materialy.

Zreszta to i tak dosyc teoretyczne rozwazania, bo jednak nie wyobrazam sobie montowania tego sprzetu we wlasnym zakresie, no i dodatkowo zalezy mi na jakiejs rozsadnej gwarancji i wsparciu serwisowym...

Ciekaw tez jestem - tej drugiej oferty konkurencyjnej do "p. Mietka" firmy. Ja zas - jezeli czas pozwoli- runde po lokalnych ekipach zajmujacych sie wentylacja zaczne dopiero w polowie lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wspomnialem "pan Mietek" nie bardzo wiedzial cokolwiek na temat centralek - dla niego to taka czarna skrzynka do ktorej tylko ma podlaczyc rury :) Probowalem sie dowiedziec od niego jaka konkretnie centralke on oferuje, ale nie byl w stanie mi ostatecznie odpowiedziec. Twierdzil, ze wystarczy 120, ale rowniez twierdzil ze robi zgodnie z lista czesci z pakietu WEN 200 z Dospela, a w tym pakiecie jest centralka economic II 300 (wykaz materialow masz w tym projekcie, ktory dostalismy z Archipelagu).

Mi sie z kolei wydaje, ze Economic II 120 bedzie za mala na nasz domek. Maksymalna "wydolnosc" wg danych z Dospela 120 to 395 m3/h latem i 280m3/h zima (nie wiem skad ta roznica sezonowa). Projekt wentylacji zaklada wymiane 370m3/h, wiec zima 120 nie wydoli. Poza tym wg mnie dobrze jest miec troche zapasu mocy w centralce a nie meczyc ja caly czas na granicy wydolnosci. Chyba rekuperator ma wyzsza sprawnosc, jesli nie pracuje na 100% mocy tylko z troche mniejszym przeplywem. Na pewno bedzie to rowniez mialo znaczacy wplyw na zywotnosc wentylatorow. Dodatkowo projekt nie uwzglednia GWC, a na to tez troche dodatkowej mocy trzeba.

 

Jesli chodzi o nagrzewnice to standardowo sa elektryczne, wodna nagrzewnica jest w centralkach Economic II 120/300 Water. Podejrzewam, ze za spora doplata, a co do automatyki i podlaczen to nic nie wiem na ten temat. W najblizszych dniach planuje rowniez spotkanie z fachowcem od instalacji wod/kan/gaz/co to przy okazji zapytam go o takie podlaczenie - czy to wogole jest jakis problem.

 

W temacie letniego bypassu: gosciu wogole nie wiedzial o czym do niego rozmawiam jak zadalem to pytanie :) Ale z danych znalezionych na stronie dospela wynika, ze dostepny jest tylko recznie wymieniany bypass w centralce. Z tym ze ja nie mam z tym problemu, w koncu 2 razy do roku mozna sie wybrac na poddasze :)

 

 

Btw, orientowales sie juz w jakichs wycenach dotyczacych instalacji? Bo ja mam juz jedna wstepna oferte - od wspomnianego wyzej fachowca. Cena to 31000 brutto, za natepujace prace:

- instalacja wodna z cyrkulacja (jakis system Rehau)

- kanalizacja (polipropylen), 4 stelaze podtynkowe (Geberit/Grohe/TECE)

- ogrzewanie podlogowe (system Rehau) na calym parterze oprocz kotlowni i garazu, na gorze hall i lazienki

- grzejniki w garazu i pokojach na gorze + termostaty

- grzejniki drabinkowe w lazienkach

- kocioł Viessmann Vitopend 100 z zasobnikiem Biawar Mega 125 lub 150l+grzałka elektryczna, sterownik ścienny Auraton2005 wraz z osprzętem kpl, wkład kominowy kwasoodporny

 

Nie mam zielonego pojecia, czy ta cena jest wysoka czy nie za taki zakres robot. Nie mam narazie zadnego porownania. Daj znac czy cos wiesz w tym temacie. Cena jest jeszcze przed negocjacjami w przypadku wziecia goscia na 3 wszystkie domki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz.

W miedzyczasie udalo mi sie znalezc cos wiecej na temat tej wspominanej alternatywnej centralki z wodna nagrzewnica. Ponizej wkleje fragment, rozwiewajacy przynajmniej czesciowo moje watpliwosci:

"W sprzedazy firma DOSPEL oferuje równiez centrale ECONOMIC II WATER

wyposazone w nagrzewnice wodne. Na króccu wlotowym w/w

nagrzewnice maja umieszczony automatyczny zawór do regulacji mocy

cieplnej. Nagrzewnica zuzywa tylko tyle ciepla ile trzeba zeby utrzymac

temperature powietrza nawiewanego na wlasciwym poziomie."

A wracam do tego, bo wciaz sie zastanawiam, czy nie byloby to nieco ekomiczniejsza metoda dogrzewania (w tej chwili bazujemy glownie na pradzie i to boli, oj, bardzo boli... :-? )

Co sie zas tyczy cen, to znalazlem w necie cennik jednej z firm zajmujacej sie rekuperacja, z ktorego wynikalo, ze roznica w cenie centralki economic II 300 z nagrzewnica elektryczna i wodna wynosila dokladnie ...9zl :)

Jezeli zas chodzi o wybor wydajniejszego modelu, to calkiem prawdopodobne, ze masz racje (choc ja tez za bardzo nie lapie tej roznicy sezonowej), z tym ze decyzje i tak pozostawie na czas negocjacji z fachowcami, ktorzy beda mi to montowac.

 

A o instalacjach myslalem jak na razie jedynie bardzo mglawicowo, zakladajac, ze do tego tematu wroce dopiero gdzies za rok, przygotowujac sie wowczas do wykonczenia domu. Gdyby jednak obily mi sie wczesniej o uszy jakies alternatywne wyceny c.o. plus c.w.u. i wezlow sanitarnych- nie omieszkam dac o tym znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wszedlem na forum dopisac cos do swojego posta, a tu widze odpowiedz :)

Skoro roznica miedzy centralkami z i bez nagrzewnicy wodnej wynosi 9zl, to podejrzewam, ze po prostu nagrzewnice trzeba dokupic osobno :) Ale obym sie mylil, bo tez rozwazam ten wariant.

Natomiast przed chwila poswiecilem troche czasu i spisalem sobie ceny elementow ze strony Dospela i nanioslem je na wykaz z projektu Wen200. Co prawda nie ma tam podanych ilosci elementow, ale patrzac na projekt mozna je oszacowac. Wyszlo mi, ze calkowity koszt elementow wychodzi ok. 8500 zl brutto.

Z tym ze jedno jest pewne - firmy, ktore regularnie biora sprzet od Dospela na pewno maja rabaty. A druga sprawa ze biora go bez VATu a sprzedaja razem z usluga montazu czyli w sumie za 7% a nie za 22%. Z tego by wynikalo ze pan Mietek nawet dajac centralke 300 moglby w 8500 brutto zmiescic sie jeszcze z kilkoma stowkami zysku. Z coraz wieksza niecierpliwoscia czekam na wycene z tej pierwszej firmy...

 

Notka z ostatniej chwili: popatrz tutaj:

http://allegro.pl/item160433672_rekuperatory_dospel_z_nagrzew_wodna_wentylacja.html

 

Ta centralka jest o 1000 zl tansza niz w cenniku na stronie dospela. To znaczy ze koszt ktory wyliczylem mozna spokojnie bez najmniejszego problemu zredukowac jeszcze o 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynujac wymiane linkow, tudziez informacji znalezionych w necie, dzisiaj trafilem na taka strone:

http://www.extrabud.com.pl/sklep/index.php?str=prod_big&idk=2485&kat=87&podkat=92&subkat=&PHPSESSID=d51990cf4d94baada739f88d299cc486

Jak widac z tej oferty centrale mozna kupic o kolejne 800pln taniej... I podejrzewam, ze gdyby sie glebiej poszukalo w sieci mozna by natrafic na jeszcze atrakcyjniejsze cenowo propozycje. Inna niestety kwestia jest oferta lokalnych firm, ale przynajmniej wiedza o dosyc szerokim spektrum cenowym pozwala pewniej poczuc sie w negocjacjach z miejscowymi fachowcami.

 

Z innej (choc nieodleglej) beczki znalazlem tez dosyc sympatyczna informacje o tym, iz -cyt.:

"W Konkursie na najlepszy produkt targów (Międzynarodowe Targi Łódzkie zorganizowały w dniach 13 – 15.10.2006 r. XIV Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Artykułów i Usług dla Domu i Ogrodu INTERFLAT), nagrodę główną - Statuetkę Interflat otrzymały:

(...) 3. DOSPEL za centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła – rekuperator ECONOMIC 300 II Water."

Zawsze to jakas dodatkowa rekomendacja i potwierdzenie wlasciwego wyboru.

 

A propos zas jeszcze wyborow, to wciaz sie jednak zastanawiam nad doborem samego modelu centrali, a moje watpliowsci dodatkowo zwiekszyla lektura "FAQ-ow" na stronie rekuperatory.pl. gdze m.in. pojawil sie taki post:

"Jak dobrać odpowiedni rekuperator, skoro wiadomo, że zbyt duży rekuperator oznacza przesuszenie powierzchni mieszkalnej oraz może zmniejszyć odzysk ciepła?

Dobór odpowiedniego rekuperatora zaleciłbym pozostawić inżynierowi wyspecjalizowanemu w wentylacji domków jednorodzinnych oraz posiadającemu odpowiednie doświadczenie. Oczywiście należy zachować pewną ostrożność: jeśli "inżynier" zaleci zastosowanie rekuperatora o wydajności 650 m3/h do domku o powierzchni ok. 160m2, podkreślając, że jest to rozwiązanie bardzo dobre i "z lekkim zapasem" to należy natychmiast poszukać innego specjalisty. Przykładowo dla domu o powierzchni nieco ponad 130m2 optymalnym rozwiązaniem jest centrala MISTRAL 250, wliczając w to nawet korzystanie z wymiennika gruntowego"

 

Od siebie dodam, ze ten mistral ma ledwo 250m3/h...

I badz tu madry... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem szczerze ze ja juz nic nie rozumiem. Ani tego, skad sa tak duze roznice w cenach centralek, ani tym bardziej tego z za duza centralka.

Wejdz sobie na strone producenta centralek Mistral - tam sa bardzo fajne wykresy jaka centralka ma sprez w zaleznosci od nastawionej wydajnosci. Przykladowo dla Mistral 250: http://www.jimwent.blink.pl/centralki/m250.htm (wykres na dole strony).

Wynika z tego, ze dla pracy przy max. wydajnosci ~320m3/h mamy do dyspozycji sprez tylko 100 Pa. Jestem prawie pewien ze na stronie rekuperatory.pl kiedys widzialem przykladowe dane jaki sprez jest potrzebny na metr kanalu, na kolanka, anemostaty itp, ale teraz nie moge tego znalezc :( Na tej podstawie moznaby bylo obliczyc jaki szacunkowy sprez jest potrzebny na nasz projekt uwzgledniajac GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Budowniczych MILA!

Niniejszym dołączamy do szanownego grona.

W naszym wypadku Budowniczym jest moja żona, ja z racji pracy na dalekiej północy jestem siła rzeczy jedynie "czeladnikiem" :)

Najważniejszą zmianą, jaką poczyniliśmy przystępując do budowy była adaptacja projektu do wykonania w technologii szkieletu drewnianego. Jak sie łatwo domyślić, było to związane z ograniczeniami jakie niesie moja praca poza granicami kraju. Inne zmiany, które poczyniliśmy to:

- dodanie podpiwniczenia (planowane pod garażem, ze względu na występowanie w tym miejscu łupka wykonane pod sypialnią/gabinetem), :evil:- to pomysł i wykonanie mojej żony,

- obniżenie posadzki kotłowni i garażu ze względu na warunki terenowe z jednoczesnym podwyższeniem bryły garażu (nad garażem powstała w ten sposób przestrzeń "techniczna", gdzie umieścimy np. układ rekuperatora, a może i inne instalacje,

- zastąpienie spiżarni (przeniesiona do piwnicy) szafą wnękową i rozbudową ciągu kuchennego,

- przeprojektowanie kształtu tarasu celem wykonania go jako tarasu drewnianego,

- kilka innych, niewartych wzmianki drobnych usprawnień.

W chwili obecnej mamy wykonane fundamenty i podłaczenie kanalizacji i wody.

Od i marca rozpoczynamy montaż konstrukcji domu. Planowane zakończenie budowy (przynajmniej do stanu pod klucz, z instalacjami, podłogami) 31 lipca.

O postępach w pracach budowlanych będziemy informować na bieżąco.

Przy okazji, dyskusja na temat rekuperacji bardzo cenna, sam jestem na etapie uszczegóławiania projektu, więc ....dziękuję.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też się zastanawiałem nad postawieniem domu w technologii szkieletu drewnianego lub bali.

Firma z Wrocławia http://www.osadadomy.com.pl wstępnie wyceniła mi Mile na kwotę:

192 685,00 zł netto

Zakres robót obejmuje:

1. Bale sosnowe, toczone ( śr.25cm), impregnowane, przygotowane do złożenia

( ściany zewnętrzne i belki stropowe).

2. Materiały montażowe.

3. Więźba dachowa

4. Stolarka sosnowa: okna, drzwi zewnętrzne z opaskami drewnianymi

5. Malowanie bali od zewnętrznej strony, farba z filtrem UV – kolor do wyboru.

6. Montaż w/w elementów.

7. Projekt budynku architektoniczno-konstrukcyjny w naszej technologii ( bez projektów branżowych)

Mira i Jacek S.: Jak to u Was cenowo wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem oferte z tej firmy w ktorej bylem w pierwszej kolejnosci. Wycenili materialy na 11000 (wczesniej byla mowa, ze niby 10200 - no ale przeciez musieli dac cene z ktorej dopiero mozna dac rabacik). Robocizna 3000. Na materialach sa sklonni dac 10% rabatu, a na robociznie niby nie. Powiedzialem, ze jak nie przytna robocizny to moga sie gonic, i poki co czekam na odpowiedz. GWC okazalo sie ze oni nie robia, a jedynie posrednicza w uzyskaniu oferty od Rehau'a. Materialy na GWC wycenili mi na 6000 - rury AWADUKT i jakas kosmiczna czerpnia za 2000, a kolanka i inne elementy z PCV. Raczej to zleje i zrobie calosc z PCV.

 

A pan Mietek za 8500 robi instalacje z centralka 120. Za 300 chce 11000. Mysle, ze jednak bede montowal 300 bo 120 wydaje mi sie za slaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze dostalismy dosyc podobne wyceny, bowiem i ja zostalem na dzien dobry "porazony" kwota 14000pln za cala wentylacje mech. zgodna z dolaczona do projektu specyfikacja Dospelu.

Swoja droga jeszcze bardziej przystopowala mnie cena gwc bazujacego w calosci na elementach reahau, bowiem tu padla na dzien dobry suma rzedu 15000... Na takie dictum wrecz sie ucieszylem, ze na mojej dzialce gwc rurowe raczej nie wchodzi w rachube :-?

Wracajac zas do reku z przyleglosciami dalszych negocjacji ni badan w tej sprawie niestety nie prowadzilem (chwilowo wciaz gros czasu zajmuje mi walka z energetyka :( ), ale licze, ze najdalej za tydzien bede dysponowal wieksza liczba danych.

 

Na koniec pozdrawiam nowych "milowiczow" i zycze dalszych suksesow budowlanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...