Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja decentralna w nowym bloku - ma sens?


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Rozważam zastosowanie w nowo budowanym budynku wielorodzinnym systemu wentylacji rozproszonej w mieszkaniu 70 m2.

 

Pomysły są zasadniczo dwa:

1. Rekuperatory synchroniczne pracujące na przemian w cyklach nawiew-wywiew. Układ z jednej strony jest dobry, bo wystarczyłyby 4 rekuperatory ustawione parami na przeciwległych ścianach budynku, natomiast zastanawiam się co zrobić, żeby prawidłowo wywentylować łazienkę i WC (zakładam, że wentylację grawitacyjną trzeba odciąć) – dodatkowe wiatraczki z wyrzuceniem powietrza na korytarz (?), żeby wymusić obieg powietrza w tych pomieszczeniach (śmierdzi prowizorką)? Czy byłby ktoś w stanie coś doradzić?

 

2. Rekuperatory ścienne nawiewno-wywiewne (jednoczesnie wciągają i wyciągaja powietrze)

Tutaj pojawia się kwestia ruchu powietrza na korytarzu, w łazience i WC...

 

Z jednej strony jestem absolwentem budownictwa energooszczednego i trochę marzy mi się odzysk ciepła z wentylacji i inne energooszczędne bajery...

... ale dręczy mnie jednak pytanie, CZY TO MA SENS.

 

Może ktoś ma jakiś lepszy pomysł na wentylację mechaniczną w tym mieszkaniu?

 

schemat.jpg

 

Pozdrawiam,

cz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...