Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brink Excellent 300 - Nie działa wentylator [?]


Recommended Posts

Może ktoś już miał taki problem a mianowicie .....

 

Po standardowym czyszczeniu, gdzie wyjmowałem również panel z wentylatorami a więc należało odpiąc kable plus przewody ciś. - po montażu powrotnym i podpięciu wszystkiego tak samo - bez pomyłek - rekuperator zgłasza błąd E105 tj. błąd wentylatora wywiewnego - krótko mówiąc: wentylator nawiwwny działa, wywiewny nie działa........ Zamieniłem kable sterujące i o dziwo zarówno jeden i drugi wentylator działa ale zero sterowania i kontroli - idą na maxymalną prędkość.

 

Czy faktycznie problem tkwi w wentylatorze a może w płycie głównej ?

 

Wentylatory produkcji EBP o symbolu R3G190-RC05-09 ,którego nie można kupić normalną drogą bo podobno występuje jako wzór zastrzeżony :mad: producenta. A producent w Holandii odpisał, że to mój problem :eek::bash: bo wg. nich sprawdzając niby numer seryjny urządzenia stwierdzili, że kupiłem spoza ich oficjalnym dystrybutorem w Polsce tj. SIG, który tak naprawdę jest zwykłą hurtownią budowlaną .... Z kolei w sieci można znaleźć firmę SITACO jako przedstawiciela BRINK jednak zero odpowiedzi z ich strony na zadany temat.

 

Rekuperator jest z 2017r a pracuje [pracował] 2,5 roku ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos wie kto cos takiego naprawia? Cena nowego to 1/4 rekuperatora......

 

 

najpierw byś musiał sprawdzić czy faktycznie wentylator jest zwalony bo zamawianie w ciemno jest bez sensu. Kosztuje to mase kasy.

 

Masz jak podpiąć to poza centrala? jakiś zasilacz warsztatowy?

Sam wentylator jest na bank sprawny. Mogła paść elektronika. Moje rozbierałem ale inne i z innego reku - nie jest to bardzo skomplikowane bo wymieniałem łożyska. I tu już będzie problem bo trzeba widzieć co dalej i powalczyć z miernikiem.

 

Jaka jest szansa, że uszkodziłeś po prostu złącze w reku? Wygląda dobrze? masz miernik i możesz przepikać czy złącze kontaktuje? bo to się wydaje najbardziej prawdopodobne. Rozumiem, że rozbierałeś to na wyłączonym prądzie centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze tego wentylatora jest trochę bardziej skomplikowane niż się może wydawać niestety. Na początku jak zmieniłem kabelki sterujące to zadział [ale brak możliwości sterowania] a więc sam silnik niby ok. Obecnie nie startuje nawet przy zamienionych kabelkach :( Podłączę jak sugerujesz sobie niezależnie do źródła zasilania [230v] ale to w sumie nic nie przybliża do rozwiązania problemu bo bez aktywnego sterowania wentylator / rekuperator nie spełnia swojego zadania :bash:

 

Zamieniając fizycznie te wentylatory miejscami, wtyczkami - centralka zgłasza błąd drugiego wentylatora E104 Nawiewny - a więc wskazuje prawidłowo ten uszkodzony, co sugeruje, że płytka w centrali działa prawidłowo. Zamiana fizyczna wentylatorów jest o tyle istotna, że każdy z nich ma swój układ podciśnienia- rurki dzięki którym te wentylatory ustawiają niezmienną wydajność względem oporów - o ile dobrze rozumiem działanie tego ustrojstwa ..... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800 PLN za wentylator EC to dużo?

https://sklep.wentylatory-online.pl/pl/p/R3G190-RC05-03-EBM-PAPST-promieniowy-EC/1591

Zwykle produkt oem, jest znakowany dodatkowymi cyframi, ale najczęściej nie różni się on od tego dostępnego normalnie na rynku.

W poniższym PDF masz rozpiskę jak podłączyć i sterować tym wentylatorem.

https://docs.rs-online.com/b53b/0900766b81328e25.pdf

 

Jeśli zamieniłeś przewody zasilające ze sterującymi i podałeś tam napięcie, to wentylator spisz na straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączyłem zasilania do sterowania - aż tak zdolny nie jestem :cool:

Jakby kosztował 800zł to nie zakładałbym tego wątku ... podana cena za wersję 05-09 to 1800zł netto..... dostępny tylko przez serwis

 

ale

 

przyjrzałem się jeszcze raz schematom tych dwóch wentylatorów [05-03 i 05-09] i wychodzi na to, że wersja zamontowana w Brink to wersja okrojona o jedno złącze a tak naprawdę tylko wtyczka bez kabelka na 4 pin wg, schematu poniżej a to oznacza, że można go zastosować.

schemat.JPG

 

Wymiary zew. te same. Występują różnice w wydajności - ale chyba są one pomijalne [?] biorąc pod uwagę różnicę ceny ....... Czy reku będzie wymagała ponownego ustawienia patrząc na inne wartości

WERSJA 05-03

05-03.jpg

WERSJA BRINK

wydajnosc 05-09.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącze 4 jest na potrzeby sterowania zewnętrznego.

Brink tego nie wykorzystuje bo sterowanie idzie z elektroniki centrali.

Jeśli gabaryty się nie różnią nie powinno być problemu z podmianą.

 

Wykresy wydatności i parametry mogą się różnić, gdyż EBM podaje dane z testu wykonywanego zgodnie z normą, Brink zapewne podaje parametry wentylatora już zamontowanego w centrali i uwzględniają one wewnętrzne opory urządzenia.

 

Aby być pewien problemu leżącego po stronie wentylatora, wyjmij go z centrali i sprawdź na stole.

Podaj mu napięcie zasilające zgodnie ze schematem.

Na złącza 1 i 2 podajesz sygnał od 0 do 10 V DC

Ważna jest polaryzacja (-) na wejście 1 oznaczone GND, (+) na wejście 1

Choć sama podmianka wentylatorów miejscami daje niemal 99% pewność uszkodzenia elektroniki konkretnego wentylatora.

 

PS. Daj znać, czy operacja zakończyła się powodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...