Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie (izolacja termiczna) dachu - starszy domek na działce


studys

Recommended Posts

Witam,

przeczytałem sporo postów ale w sumie nie znalazłem dokładnie mojego przypadku dlatego pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu.

 

Na działce jest dom z już wiekowym dachem krytym papą i strychem. Do pory strych to była taka mała graciarnia. W tym roku podjęliśmy decyzję o małych porządkach i wydzieleniu troszkę miejsca na taki dodatkowy "pokoik". Oczywiście jego wykorzystanie ma być sporadyczne i najwięcej w lecie. Jak wiadomo w lecie na takim poddaszu jest troszkę gorąco dlatego planujemy użyć waty do izolacji termicznej. Tylko teraz jak to dokładnie zrobić.

Postaram się opisać budowę tego dachu na tyle na ile potrafię. Dach zbudowany jest z belek, do których na całej powierzchni przybite są deski a na nich jest papa.

 

Z tego co czytałem to mam zamiar w odległości 2 cm od powierzchni desek rozciągnąć jakiś sznurek (nie wiem jaki jest najlepszy) czy linkę lub drut.Na to położyć warstwę waty, później folia izolacyjna. A na to wszystko płyta osb mocowana do belek. Podobno jak jest pełne odeskowanie to nie trzeba układać tej folii na której zbierałaby się ewentualnie wilgoć. Ale właśnie nie wiem jak to z tym dokładnie jest i czy moja koncepcja jest prawidłowa oraz jaka ma być folia pod płytą osb.

 

Ta przestrzeń nie będzie wykorzystywana jak w normalnym domku jednorodzinnym dlatego taką mam koncepcję.

 

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie bo w necie jest tyle filmów i artykułów że można zgłupieć a i tak żaden nie brał pod uwagę moich warunków. A nie chciałbym w krótkim czasie stracić dachu bo coś źle zaplanowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli podkładem jest papa na pełnym deskowaniu, niezbędne jest pozostawienie 3-4 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną i poszyciem z desek. Tworzy się ją, rozciągając między krokwiami cienki ocynkowany drucik, żyłkę, albo mocny sznurek.

210514-7902-790x0_ocieplenie-poddasza1-budujemydompl.jpg

Najlepiej sznurek do snopowiązałki(biały polipropylenowy) jest z tworzywa sztucznego i mało się rozciąga a łatwo wiążę. Dzięki szczelinie powietrze krąży między okapem a kalenicą i osusza konstrukcję dachu. W przeciwnym razie para wodna z pomieszczeń skropli się na wewnętrznej stronie deskowania, co doprowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia, z czasem zaś do konieczności jego wymiany.

Po ułożeniu należy zabezpieczyć wszystko przed po pierwsze migracją pary wodnej od pomieszczeń czyli folia paroizolacyjna na krokwie, a jeśli jest mało ocieplenia do łat może być również folia aluminiowa ma właściwości paroizolacyjne i termiczne jak i ( odbija promieniowanie cieplne )

images.jpg20120220-tylice-schody-0012.jpg

Zapobiega to również dostawaniu się drobin materiału izolacyjnego do pomieszczeń. I na to płytę osb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę to zrobić tak:

- papa

- deski

- szczelina

- sznurek

- wata

- folia (ale nie wiem jaka)

- płyta osb.

 

Podobno jak są deski na całej powierzchni i pomieszczenie nie jest normalnie zamieszkane to nie musi być folii na tych sznurkach, dlatego ją pomijam. Chyba że się mylę.

A jaka powinna być u mnie ta folia pod płytami osb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...