Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat instalacji bufora z kotłem elektrycznym i kominkiem


wierzba1234

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A kto? Cię namówił na to elektryczne "cudo" i bufor 1m 3?Ten piec nigdy nie nagrzeje tego bufora, a przynajmniej na tyle, aby było jeszcze z tego ciepło do CWU i CO.

Ale odpowiadając na Twoje pytanie - jeśli kominek (tylko nie okazjonalnie) to bym grzał tak jak Ty elektrycznym - bufor przejmie większość ciepła z pieca na paliwo stałe tym bardziej, że jak widzę ma pracować w układzie zamkniętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kospela kupiłem za cenę grzałek, a tu mam gotowca ze sterowaniem i regulacją mocy.

CityMatic Dlaczego mam nie nagrzać bufora kotłem o mocy max. 24kW ? Koledzy od buforów z forum polecili ogrzewanie przepływowe grzałkami czy np. Kospelem bo ładuję od razu bufor wodą o dużej temperaturze. Kocioł elektryczny bo nie mam gaz,u a mam 10kW FV na dachu. Kominek z PW okazjonalnie bo lubię palic w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak za darmo:cool: - ja nie wnikam w to tylko taki piec jak ma 24kW...z ee to naprawdę ma ją w formie ppw (przepływowego podgrzewacza wody)

To, że masz FV nic mi nie daje bo sam mam 7,3 kWp i jakoś nie mam takiego bufora bo tylko 150l i grzeję to grzałkami 4,5kW i wystarcza dla 4 osób cwu

U Ciebie przypomina mi coś na zasadzie "mam ppw 17kW i dlaczego nie mogę kąpać się w wannie:mad: ? " trzeba sprawdzić wydajności i przepływy.

Wg mnie ten bufor Ci jest do niczego nie potrzebny - piec da sobie radę do ogrzewania i wody i domu bez niego! kominek zrób sobie jako rekreacyjny, a nie jako element kotłowni. Kup sobie klimatyzację z opcją pompy ciepła i ciesz się chłodem, a w chwili dobrego nastroju ciepłem.

Instalacja FV zapewni Ci ten komfort, a dodatkowo zapłacisz mniejsze rachunki za ee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic załącznik nie działa.

Bufor zakładam po to, żeby zmagazynować energię z kominka i jak zabraknie "darmowego" prądu z FV ,żeby ładować go w nocnej taryfie.

W okresie "przejściowym" październik- grudzień lubię posiedzieć przy kominku, więc będę palił często.

Dom nowo wybudowany energooszczędny, więc szkoda dusić kominka jak można energię zmagazynować w buforze i wykorzystać do kąpieli w wannie.

Pompy ciepła nie chcę dopóki mam tanie drewno pod nosem i nie znudzi mi się palenie w kominku.

Edytowane przez wierzba1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... kominek do okazjonalnego palenia.

 

dla mnie Twoje wypowiedzi to SPRZECZNOŚĆ

 

W okresie "przejściowym" październik- grudzień lubię posiedzieć przy kominku, więc będę palił często.

......mam tanie drewno pod nosem i nie znudzi mi się palenie w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie jest, że kominek nie będzie głównym źródłem ciepła. Dlatego napisałem, że do okazjonalnego palenia. Jeden tydzień mogę hajcować codziennie, a w drugim tylko np. w weekend bo nie będzie mnie akurat do wieczora w domu. Jak mi się uda palić całą zimę to dla mnie super bo mam za darmo halę drewna po upadłym zakładzie stolarskim.

Ale nie o to chodzi. Chciałbym skupić się na schemacie czy przy moich założeniach podłączenia są ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak za darmo:cool: - ja nie wnikam w to tylko taki piec jak ma 24kW...z ee to naprawdę ma ją w formie ppw (przepływowego podgrzewacza wody)

To, że masz FV nic mi nie daje bo sam mam 7,3 kWp i jakoś nie mam takiego bufora bo tylko 150l i grzeję to grzałkami 4,5kW i wystarcza dla 4 osób cwu

 

Bo Ty masz zasobnik do CWU, a on pyta o bufor. Przeczytaj ze zrozumieniem czego dotyczy pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym skupić się na schemacie czy przy moich założeniach podłączenia są ok ?

Ja bym to starał się tak podłączyć - tylko ta CWU...mam wrażenie że przy tej pojemności bufora dla takiego pieca jak nie będziesz palił w kominku to nie będzie na tyle ciepłej wody aby komfortowo z niej korzystać trzeba by to połączyć jakimś zaworem ? bo szkoda jest tracić energię z grzałek gdzie jest 1:1 na wymiennikach.

combo-smart-co-II-A-gaz-kominek-UO.jpg

i o tym pisałem w pierwszym poście,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam prośbę o pomoc w ustawieniu przyłączy. Bufor ma wyjście 6/4 w górnej dennicy. Tam chcę przez trójnik 6/4 podłączyć kominek i kocioł elektryczny, żeby ładować bufor od góry.

Czy powrót kominka i elektryka mogę dać do jednego przyłącza bufora ? Zasilanie podłogówki z najwyższego króćca bocznego bufora, a powrót wpiąć osobno czy mogę spiąć z powrotem kominka i kotła elektrycznego ?

 

Spotkałem się z opinią, żeby podłogówkę zasilić z góry bufora bo tam mam najdłużej dostępne ciepło.

austria_email_pufferspeicher_psrr-1000_-_mit_isolierung_mit_2_rohrregister-ausa34554iso-46798_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powrót kominka i elektryka mogę dać do jednego przyłącza bufora ?

myślę, że tak, raczej te dwa "piece" będą pracowały osobno.

 

 

a powrót wpiąć osobno czy mogę spiąć z powrotem kominka i kotła elektrycznego ?

ja bym wpiął na osobno bo powrót z podłogówki będzie miał inną temperaturę niż powrót do kominka. Najlepiej zrobić lejek i wpiąć się pod nim, wtedy powrót z podłogówki trafi tam gdzie jest jego temperatura w buforze, nie mieszając go.

 

krótko i przystępnie o buforze tu:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/#GrzanieCWU_z_bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

układ spinam tak jak na zdjęciu. Gdzieś dodać zawory zwrotne ? Na podłogówkę mam grupę pompową Afriso primotherm ona ma wbudowany zawór zwrotny i mieszacz.

Kocioł elektryczny ma styk nadrzędny, czyli jak ruszy pompa w kominku to rozłączy kocioł. Na zasilaniu kominka jest jeden ZZ, żeby kocioł elektryczny nie ogrzewał kominka.

 

 

Układ spięty. Pierwszy był testowany piec elektryczny na 24kW temp. 70st.

Łądował bufor i odpalona była podłogówka na parterze.

Po około 3-4h miałem górę bufora naładowana do 70 a dół do 60.

Po wychłodzeniu bufora do 30st. testowałem kominek.

Paczką brykietu naładowałem górę bufora do 87st. dół ponad 60st. trwało to też 3-4h.z tym że paliwa było jeszcze sporo.

Kominek, rury jeszcze nie ocieplone, dom także nie ocieplony.

Ja jestem zadowolony z efektu. Ktoś tu wspominał, że kocioł elektryczny nie naładuje mi buforu.

Jednak ładuje i wydaje mi się, że sprawność jest dobra.

Schemat-instalacji-kominka-z-płaszczem-wodnym.jpg

Edytowane przez wierzba1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Witam, pozwolę sobie wznowić temat przed zimą. Kocioł kospel dwa obiegi grzewcze 100% podłoga, w planie dwa zestawy grup z mieszaczami, no i bufor, wielkość jeszcze nie znana, dom 160mk2. Reku pv9,95 itd ������. No i tak , kominek z płaszczem, tak na wspomaganie kospela. Pytanie 1 czy jest sens dostawiać bufor i zasobnik cwu? Czy ogarnąć to tylko na buforze. Pytanie nr 2 kominka jeszcze nie ma w sumie tak na prawdę tylko rury są, no ale, jaki? Układ otwarty czy zamknięty ? Moc ok 10 kw . Ktoś może doradzić ? Ktoś już żyje z takim układem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...