Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat instalacji bufora z kotłem elektrycznym i kominkiem


wierzba1234

Recommended Posts

Zasobnik Ci nie potrzebny, ale dobrze przemyślana cyrkulacja CWU już tak. Zwłaszcza że współczesna armatura oszczędza wodę i długo trzeba czekać aż doleci ciepła.

 

Wylecz się jeszcze z tego kominka z płaszczem wodnym, na taki bez płaszcza. I tak później nie będzie Ci się chciało w nim palić.

 

Co prawda nie tak nastrojowo jak kominkiem, klimy też dogrzeją zimą, a latem osuszą powietrze i schłodzą.

 

PS Nie wiem co masz na myśli z tym podmieszaniem wody do rozdzielaczy.

 

Grupa pompowa ma taki zawór trójdrożny i sama sobie dobiera zadaną ręcznie temp. zasilania pętli podłogówki.

Do zasilania podłogówki, króciec w buforze ma 6/4", więc nie ma problemu z takiej średnicy zasilić dwa rozdzielacze.

Z racji że bufor będziesz ogrzewał grzałkami, możliwe że zimą do wysokiej temp. konieczny jest na zasilaniu CWU zawór p-oparzeniowy z max nastawą do 60*C

Edytowane przez cezary.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bufor z kominkiem w układzie zamkniętym warunek jak ktoś ogarnięty podłączy.

U mnie naczynie przeponowe 80l. Kominek grzał bufor do 70st. wszystko ladnie działa. Przy takim dużym buforze i odpowiedniej średnicy zasilaniu/powrotu kominka raczej nigdy nie zadziała wężownica i reszta zabezpieczeń układu zamkniętego.

Nie wiem dlaczego wszyscy mierzą innych swoją miara? " i tak nie będziesz palił w kominku z płaszczem zrób zwykły" Ja poprzedniej zimy spaliłem 2 tony brykietu i nie liczyłem ile drewna z budowy. Praktycznie codziennie rano kominek rozpalałem. Zajebista sprawa jakość spalania super bo większość energii pobiera bufor nie dusze kominka czysta szyba w domu ciepło.

Do grupy pompowej zakładasz zawór 3d do tego siłownik i regulator pogodowy.

Pierwszą zimę testujesz przepływy gdzie skręcić gdzie podkręcić później pogodówka załatwia resztę. Ja w salonie dołożyłem termostat i zawory na pętlach, zeby odcinać salon jak grzeje kominek. Termostat salusa z czujnikiem temp. podłogi ma fajną opcje że nie wychładza podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Nie wiem co masz na myśli z tym podmieszaniem wody do rozdzielaczy.

 

Grupa pompowa ma taki zawór trójdrożny i sama sobie dobiera zadaną ręcznie temp. zasilania pętli podłogówki.

Do ......

 

No może źle to napisałem ale chodziło i o zawór w grupie pompowej, i sterowanik właśnie do grupy z czujnikiem temperatury na piętrze i do drugiego takiego zestawu na parterze

 

Czyli tak jak mówisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek musi być bo kobita pieje , a poza tym m3 buka i dębu mam za 23pln ... No i z racji tego nie ma wyjścia. Klima to zbyt duży wydatek, poza tym brak wiedzy gdzie ją zamontować , a mam otwarta pustkę nad salonem aż do dachu, w planie jest też rekuperator karino z GWC, instalacja jest gotowa kwestia na czysto zamontować po malowaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt napisał że od 3 lat montują po dwa króćce górnego wyjścia z bufora, więc 3 rozdzielacze nie będą problemem.

 

Nic takiego nie napisałem, pisałem jedynie o dwoch mufach dla grzałek, wczesniejszje bufory miały tylko na jedną grzałkę.

Co do wyjscia gornego to 6/4 jest wystarczajaca srednicą zasilania i podłogówki i grzejników w duzej ilosci. Niedługo bede podpinał 320 m2 podłogówki (58 obwodów) i 10 duzych grzejników z jednego krocca 1000l bufora.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że kominek będzie o taki . AQUARIUS PRESTIGE Z . Bo ogólnie nie wiem też jaką powinien mieć moc. Niestety projekt domu był na grzejnikach i z peletem, a trochę to zmieniłem dorabiając w tece projekt podlogowki, tylko że bez źródła ciepła i dlatego taka seria może i głupich pytan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie napisałem, pisałem jedynie o dwoch mufach dla grzałek, wczesniejszje bufory miały tylko na jedną grzałkę.

Co do wyjscia gornego to 6/4 jest wystarczajaca srednicą zasilania i podłogówki i grzejników w duzej ilosci. Niedługo bede podpinał 320 m2 podłogówki (58 obwodów) i 10 duzych grzejników z jednego krocca 1000l bufora.

 

Tak widziałem, oglądałem bufor tej firmy.

I do wyjścia rozdzielacz ksv 125

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , jeszcze jedno pytanie z beczki pt bufor.

Grzałka 8kw przez stycznik i termostat , ok, ale pełną mocą , czy rozbić to np na czasowo, 1grzalka po czasie 2 i jeśli dalej nie dogrzeje to 3 . I odstępy w grzałkach np po 30 minut?

Czy ktoś z was ma coś takiego?

Bo chyba nie chce mi się kombinować z jakimś sterownikiem typu logo czy moller

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , jeszcze jedno pytanie z beczki pt bufor.

Grzałka 8kw przez stycznik i termostat , ok, ale pełną mocą , czy rozbić to np na czasowo, 1grzalka po czasie 2 i jeśli dalej nie dogrzeje to 3 . I odstępy w grzałkach np po 30 minut?

Czy ktoś z was ma coś takiego?

Bo chyba nie chce mi się kombinować z jakimś sterownikiem typu logo czy moller

Możesz puścić wszystko na max przez stycznik lub przez sterownik 3f który puszcza grzałki jedna po drugiej w sekundowych odstępach ( nie ma tak głośnego "klik") i następnie sukcesywnie je wyłącza przy zbliżaniu się do zadanej temperatury.

Nie dziel grzałek na tak długie okresy załączeń i tak musisz dostarczyć tyle energii ile ci brakuje, bo inaczej może ci braknąć czasu w II taryfie.

Im szybciej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...