Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy jest sens posiada? pompe ciep?a +kolektor s?oneczny


fidox

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oba systemy mogą współpracować razem, tj,. albo podgrzewać c.w.u. lub i dogrzewać c.o. Wszystko zależy od woli , możliwości istniejącej lub projektowanej instalacji i finansów użytkownika (pompa ciepła troszkę kosztuje). I nie jest to zbędny wydatek. Osobiście u siebie jestem na etapie przygotowania do montażu kolektorów w instalacji z dogrzewem c.w.u i c.o. ale zamiast pompy ciepła jest kondensat.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy posiadając pompe ciepła kolektor słoneczny to zbędny wydatek? czy też te systemy uzupełniają się?

Takie zestawienia uzupełniają się jak najbardziej ale ... koszt. Uważam,że takie rozwiązanie jest tylko dla snobów z dużą ilością gotówki w portfelu. A koszt zwrotu zainstalownych pieniążków w urządzenia jest nieosiągalny dla jednego pokolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAkie mam pytanie

- MAcie pompę i kolektory czy tylko tak pitolicie bo wam sie wydaje i nie macie kasy na to żeby potem co miesiąc mało płacić (to tak samo jak 5 lat temu zakładałem do nowego Lanosa gaz i przepowiadano mi ze nawet jak sie zwróci to sie po 100 000 silnik rozleci , a tu 160 000 i silnik jak ta lala a nawet nie zapalam na benzynie.)

 

Myślę że warto znaleźć kogoś kto ma i zapytać czy jest zadowolony.

Ludzie piszą że sie nie zwróci - a piec kondensacyjny sie zwróci ??

Myślę że większym snobstwem jest budowanie domu z Porotermu ( bo to ceramika to zdrowe) z ceramiczną dachówką zamiast tanio z Fortisa (też ceramika) i z blachodachówki.

 

Jak tak sie zastanawiacie kiedy sie zwróci to sie zastanówcie jaka będzie technika za 10-15 lat w ociepleniach i ogrzewnictwie i ile będą kosztowały paliwa których dziś tak powszechnie się używa.

Przypomnę że większość systemów po 15 latach jest dawno przestarzała a stalowe grzejniki po 15 latach to mogą już mieć dziury i wogle 15 lat dla budynku to jest troszkę i parę spraw w tym czasie trzeba zrobić.

Dom jest do mieszkania a nie do zwracania bo do zwracania to są dobre inwestycje takie które na ten dom i na spokojne życie zapracują.

 

Jasiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę ciepła. Uzyskanie 1kW kosztuje mnie 6gr. Prąd dwufazowy - 44 i 18gr - przy wydajności pompy 1 do 3,5 - 3,7. Wliczam w to pracę pompy, pompki obiegowej i pompy głębinowej, dolne źródło ciepła mam z wody ze studni głębinowej.

Przy takich kosztach eksploatacji naprawdę wydaje mi się niecelowa inwestycja w solary słoneczne. Nie przyniesie to żadnych istotnych oszczędności i w żaden sposób nie zwiększy komfortu użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu 1881 tu nikt nie pitoli. Ja zajmuje sie takimi instalacjami na codzień, je wykonuję i nadzoruję ( w tym przemysłowe). Praca tych urządzeń jest mi dobrze znana, a z tego co widać to u ciebie " żal dupę ściska".

KP posiadanie pompy ciepła woda-woda to dobra sprawa, myślę że wykorzystanie przy niej solarów np w okresie letnim to tylko dodatkowa darmowa energia . Mam pytanko ile płacisz za prąd miesięcznie? Znajomym na domku wychodzi pompa ciepła do 80 zł za m-c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAkie mam pytanie

- MAcie pompę i kolektory czy tylko tak pitolicie bo wam sie wydaje i nie macie kasy na to żeby potem co miesiąc mało płacić (to tak samo jak 5 lat temu zakładałem do nowego Lanosa gaz i przepowiadano mi ze nawet jak sie zwróci to sie po 100 000 silnik rozleci , a tu 160 000 i silnik jak ta lala a nawet nie zapalam na benzynie.)

 

Myślę że warto znaleźć kogoś kto ma i zapytać czy jest zadowolony.

Ludzie piszą że sie nie zwróci - a piec kondensacyjny sie zwróci ??

Myślę że większym snobstwem jest budowanie domu z Porotermu ( bo to ceramika to zdrowe) z ceramiczną dachówką zamiast tanio z Fortisa (też ceramika) i z blachodachówki.

 

Jak tak sie zastanawiacie kiedy sie zwróci to sie zastanówcie jaka będzie technika za 10-15 lat w ociepleniach i ogrzewnictwie i ile będą kosztowały paliwa których dziś tak powszechnie się używa.

Przypomnę że większość systemów po 15 latach jest dawno przestarzała a stalowe grzejniki po 15 latach to mogą już mieć dziury i wogle 15 lat dla budynku to jest troszkę i parę spraw w tym czasie trzeba zrobić.

Dom jest do mieszkania a nie do zwracania bo do zwracania to są dobre inwestycje takie które na ten dom i na spokojne życie zapracują.

 

Jasiu

 

Moi znajomi mają pompę ciepła i kolektory słoneczne próżniowe. Są bardzo zadowoleni, koszty poniesionej inwestycji zwróciły im się po 7 latach. Teraz roczny koszt ogrzewania C.O i C.W.U to suma około 2500 zł. (Dom 250 m2). Ja jestem na etapie końcowych rozmów z firmą która będzie mi budować dom w stanie developerskim - ogrzewanie - pompa ciepła. Kolektory słoneczne mają w standardzie. Innego ogrzwania w ogóle nie biorę pod uwagę. Mam dużą działkę i mogę sobie pozwolić na pompę ciepła z płaskimi kolektorami - to znacznie obniża jej koszt. Oczywiście ważna jest sprawność pompy. Przypominam, że ze wszystkich systemów grzewczych właśnie pompy ciepła mają najwyższą sprawność. Wspólczynnik efektywności cieplnej waha się między 3 a 5, zależnie od rodzaju pompy, producenta itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pansmart,

 

A wiesz ile znajomi płacili za ten duet? No i skąd jesteś, bo bez tej informacji trudno coś analizować ...

 

A tak na marginiesie..... Ludziska, dlaczego nie piszecie pod nickiem skąd jesteście :roll: - to bardzo ułatwia dialog i oszczędza czas... w niektóre dyskusje o kosztach w ogóle bym się nie wdawała z kimś np. z Bieszczad (chociaż skądinąd Bieszczady uwielbiam :wink: )! Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek13 darmową energie sloneczną to masz jak sie opalsz i to w miejscu stałego pobytu. Energia z systemów solarnych jest bardzo droga, a w przypadku absorbera próżniowego bardzo, bardzo. Pompa ciepła fajna sprawa, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że gdy jej wsp. efektywności spada poniżej 3 to nie daje ona zadnej oszczędności paliwa kopalnego. Przy analizowaniu kosztów wytwarzania energii nie można pominąć amortyzacji urządzenia. Przecież majatek w postaci popy ciepła, solarów kiedyś trzeba będzie odtworzyć. Patrząc na problem w ten sposób okazac sie może, że jest to energia bardzo droga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niech przemówią liczby

 

zakładając że ogrzanie CO+CW za pomocą pompy + kolektorów wychodzi jak napisał przedmówca 2500 zł/rok

jaki koszt byłby gdyby nie było solarów? 3-3,5 tyś?

 

napiszcie jaki jest koszt inwestycji:

1. kolektorów + pompa

2. samej pompy

3. kondensatu + kolektorów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumiowania przyjąć by należało że każdy posiadacz mercedesa to snob. Nie wzieliście pod uwagę że co roku drożeje energia i amortyzacja kolektorów słonecznych tych najtańszych trwa 4 - 5 lat. To chyba nie dużo. A pompa ciepła to taki sam "kocioł" jak każdy inny tyle że oszczędniejszy i droższy. Jak kogoś stać na pompę ciepła to jego sprawa i nie jest on snobem, cofnijmy się do epoki ogrzewania ogniskiem a do pracy jeźmy furmanką. Koszt pompy ciepła średniej mocy np. 9 kW wynosi średnio 30.000 zł plus cała reszta ( lepiej nie mówić bo mogę być posądzony o snobizm kosztorysowy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycena na pompę ciepła (dom ok. 200m2) ok.55 tys.zł.

Wycena na CAŁE ogrzewanie tego samego domku wraz z inst .wodną i sanitarną (i to nie np armakan tylko zachodnie materiały) w zestawie z kotłem i zasobnikiem cwu viessmann(wypasiony kondensat z pogodówką )ok.50 tys wraz z kpl. robocizną (b.dużo podłogówki+grzejniki+drabinki +sterowniki w każdym pokoju +5-10 lat gwar.włącznie z kpl.robocizną).

Widziałem ,przemyślałem a ocenę końcową zostawiam WAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu 1881 tu nikt nie pitoli. Ja zajmuje sie takimi instalacjami na codzień, je wykonuję i nadzoruję ( w tym przemysłowe). Praca tych urządzeń jest mi dobrze znana, a z tego co widać to u ciebie " żal dupę ściska".KP

 

Sorki ale albo ja nie rozumiem albo Ty czegoś nie zrozumiałeś-normalne u instalatora

 

Jasiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, a znasz to " uderzw stół a nożyce sie odezwą". Czep sie tramwaju a nie ludzi, bo nic na temat pomp ciepła i kolektorów nie wiesz. Na forum jest wielu m. in. instalatorów i każdy ma prawo do własnego zdania i nie wytykaj mu jego pracy bo ona nie hańbi.

Nawiasem mówiąc u siebie będę montowała kolektory i nie jestem snobem a staram się troszkę na tym świecie mniej smrodu do atmosfery wrzucać. Zapamiętaj sobie też że każdy buduje według możliwości i chęci to że ty masz wszystko najtańsze to twoja sprawa i nikt ci nie upycha z tego powodu.

I to rzeczywiście tobie czegoś żal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko- jesteś wielki wiesz nawet to co ja wiem - zmienił bym zawód na twoim miejscu na WRÓŻKĘ.

Ja sie nie czepiam nikogo tylko krytykuję ludzi którzy innych nazywają snobami. Nie rozumiesz wypowiedzi - przeczytaj jeszcze raz.

Mam 31 lat i kończę 3 dom. Pare błędów też zrobiłem i wiem jedno dom to jest miejsce do mieszkania nie do zwracania. Zwróci sie może jako nieruchomość bo drożeją ale na pewno nie zwrócą sie urządzenia w nim zainstalowane takie jak lodówka,pralka,zmywarka itp.

Oszczędzić można na użytkowaniu płacąc mniejsze rachunki , ale jak już sie tu wszyscy przekonali urządzenia energooszczedne są droższe - niestety.

Żal mi niczego nie ściska- kładę ile mogę ale z sensem i tak jak sie mi podoba bo to mój dom .

Buduj z czego chcesz ale nie obrażaj nikogo. Każdy materiał jest dobry i każdy ma jakieś tam swoje preferencje , i każda myszka swój ogonek chwali.

Dziwne jest tylko to że (oczywiście nie Ty bo znasz sie na pompach najlepiej i zajmujesz sie nimi co dzień) ludzie którzy o pompie czytali w necie lub gazecie i na oczy nie widzieli instalacji wypowiadają sie że to sie nigdy nie zwróci i że jest dla snoba. Jak by pompa kosztowała 12 000 pln (cała instalacja) czyli tyle ile średnia kotłownia to by pierwsi lecieli i zakładali. Można jeździć DAEWOO jak kogoś nie stać na VW ale nie należy pisać że VW jest dla snobów tylko dlatego że nas na to nie stać!!

NIC się w domu nie zwróci NIC.

A co do czepiania to przejrzyj wątek i poczytaj swoje komentarze

 

Tyle bym miał Ci do powiedzenia

Szacuneczek

 

JAsiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...