Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy jest sens posiada? pompe ciep?a +kolektor s?oneczny


fidox

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dokładnie Roland Ty się uczysz, ja się uczę, a Leon już wszystko wie :lol: :lol: .

Leon w temacie pomp ciepła wie niewiele, w temacie ich eksploatacji nie wie nic. Przytacza jakieś bzdurne argumenty o bałaganie z montażem PC, ekologicznej bombie glikolowej, niebotycznych kosztach serwisowych, nadmienię że te koszty widzi przy urządzeniu które nie wymaga żadnego serwisu. W swej ignorancji idzie jeszcze dalej przekonując iż wie lepiej od użytkowników jakie są faktyczne wydajności PC i koszty eksploatacyjne z nimi związane. Czy nie lepiej przemilczeć jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze dla ciebie te argumenty sa bzdurne

ale moim zdaniem...

co do bezobslugowosci tych kompresorow

to wszystko jest ladnie i pieknie nic tylko sie cieszyc

rzeczywiscie jedna puszka metalowa jak w lodowce- tylko ze te kompresory tez sie psuja i to zadziwiajaco czesto

ciekawy jestem na jaki okres macie gwarancje?

na dozywocie?

podejrzewam, ze zanim sie te urzadzenie "zwroci" to juz sie zfajczy ;)

 

co do mojej wiedzy, to jest faktycznie pewnei niewielka ale podejrzewam, ze znacznie powyzej sredniej na forum (nawet wliczajac tych co juz maja, kupili i naczytali sie w instrukcji jakie to cudowne urzadzenie)

w ramach studiow chodzilem na wyklady do goscia ktory klimatyzacja i chlodnictwem zajmuje sie cale zycie

nawet na wykladzie jako przyklad pokazywal wyliczenia dla porownania pompy ciepla dla roznych czynnikow i porownywal to do ogrzewanie gazem i elektrycznoscia

w miare dobre rezultaty uzyskac mozna jedynie dla propanolu

ale gosc mowil, ze to swinstwo i daje zawsze jakies potencjalne niebezpieczenstwo w domu

 

ostatecznie wniosek byl taki ze obecnie taniej wychodzi opalac dom gazem. koniec kropka.

 

z drugiej strony mam tescia ktory cale zycie serwisuje urzadzenia chlodnicze i jak mu zaproponowalem pompe ciepla to sie zaczal pukac w czolo. wad powymienial tyle ze by mi dnia nie starczylo zeby je wymienic

 

 

moze ciebie nie niepokoi swiadomosc istnienia w ogrodku bardzo niepewnych zbiornikow z glikolem

ale ja bym nie byl taki lekkomyslny

ruchy jakies tektoniczne sie zdarzaja nie jestem geologiem, ale mysle ze jest mozliwe uszkodzenie takigo zbiornika poprzez jakiej ruchy

 

propanol w gornym obiegu jest nieciekawy

ale zreszta po co ja gadam?

w sumie sie ciesze, ze mamy w polsce tez ekologow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze dla ciebie te argumenty sa bzdurne

ale moim zdaniem...

co do bezobslugowosci tych kompresorow

to wszystko jest ladnie i pieknie nic tylko sie cieszyc

rzeczywiscie jedna puszka metalowa jak w lodowce- tylko ze te kompresory tez sie psuja i to zadziwiajaco czesto

ciekawy jestem na jaki okres macie gwarancje?

na dozywocie?

podejrzewam, ze zanim sie te urzadzenie "zwroci" to juz sie zfajczy ;)

kolego Leonie :-? co sie tak czepiasz tego biednego kompresorka ... jak pewnie kazdy ktory nie widzial na oczy normalnej PC i nie wie z czego jest zbudowana myslisz ze PC sklada sie z kompresora - co nie ? :roll:

Otoz informuje cie ze koszt kompresora <> kosztu PC i w zwiazku z tym jak by sie nawet ten kompresor spieprzyl to wartosc jego wymiany bedzie porownywalna z awaria jakiegos głownego systemu z pieca gazowego uznanego producenta ... a z doswiadczenia ... mam kilku znajomym ktorym sie zepsuły piece gazowe a wyobraz sobie ze od nikogo nie uslyszalem o wymianie kompresora w lodowce ... pomimo tego ze lodowek generalnie jest wiecej niz piecow gazowych :wink:

moze ciebie nie niepokoi swiadomosc istnienia w ogrodku bardzo niepewnych zbiornikow z glikolem

ale ja bym nie byl taki lekkomyslny

ruchy jakies tektoniczne sie zdarzaja nie jestem geologiem, ale mysle ze jest mozliwe uszkodzenie takigo zbiornika poprzez jakiej ruchy

propanol w gornym obiegu jest nieciekawy

rozumiem ze dla ciebie superbezpieczna jest instalacja gazowa w domu ? :roll: Osobiscie mam instalacje PC z czynnikiem o nazwie 407C i moim skromnym zdaniem jest on bezpieczniejszy pod kazdym wzgledem od instalacji gazowej w twoim domu ( chociazby ze wzgledu na ilosci czynnika ktory krazy w instalacji )

ale zreszta po co ja gadam?

w sumie sie ciesze, ze mamy w polsce tez ekologow ;)

 

Prosze - przemysl sobie to i nie opieraj sie raczej na swoich wiadomosciach - bo ich nie masz - a na rzeczowych argumentach innych osob, ktore uzytkuja takie instalacje ...

 

pozdrawiam i zycze wiecej obiektywnosci w ocenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mojej wiedzy, to jest faktycznie pewnei niewielka ale podejrzewam, ze znacznie powyzej sredniej na forum (nawet wliczajac tych co juz maja, kupili i naczytali sie w instrukcji jakie to cudowne urzadzenie)

w ramach studiow chodzilem na wyklady do goscia ktory klimatyzacja i chlodnictwem zajmuje sie cale zycie

nawet na wykladzie jako przyklad pokazywal wyliczenia dla porownania pompy ciepla dla roznych czynnikow i porownywal to do ogrzewanie gazem i elektrycznoscia

w miare dobre rezultaty uzyskac mozna jedynie dla propanolu

ale gosc mowil, ze to swinstwo i daje zawsze jakies potencjalne niebezpieczenstwo w domu

 

ostatecznie wniosek byl taki ze obecnie taniej wychodzi opalac dom gazem. koniec kropka.

 

z drugiej strony mam tescia ktory cale zycie serwisuje urzadzenia chlodnicze i jak mu zaproponowalem pompe ciepla to sie zaczal pukac w czolo. wad powymienial tyle ze by mi dnia nie starczylo zeby je wymienic

 

poprosze mimo wszystko jakies RZECZOWE argumenty a nie tylko ... ktos tam cos powiedzial i sie popukal :roll: :roll: :roll: PLEASE ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sie usmialem:

cytuje"

kolego Leonie co sie tak czepiasz tego biednego kompresorka ... jak pewnie kazdy ktory nie widzial na oczy normalnej PC i nie wie z czego jest zbudowana myslisz ze PC sklada sie z kompresora - co nie ?

Otoz informuje cie ze koszt kompresora <> kosztu PC i w zwiazku z tym jak by sie nawet ten kompresor spieprzyl to wartosc jego wymiany bedzie porownywalna z awaria jakiegos głownego systemu z pieca gazowego uznanego producenta ... a z doswiadczenia ... mam kilku znajomym ktorym sie zepsuły piece gazowe a wyobraz sobie ze od nikogo nie uslyszalem o wymianie kompresora w lodowce ... pomimo tego ze lodowek generalnie jest wiecej niz piecow gazowych "

 

w pierwszym zdaniu sugerujesz ze tego kompresora tam niema ? - a to ciekawe......

pozniej zas twierdzisz ze to taniocha wiec nie ma sprawy z wymiana... ;)

no wybacz ale wlasnie w lodowkach sie tego nie naprawia z uwagi na koszt

wszystko zaspawane jest w jednej puszcze i nikomu nie bedzie sie chcialo tego pruc, reperowac i spawac

 

 

 

 

 

dla mnei te argumenty sa jak najbardziej rzeczowe

za to jakos nei moge sie dopatrzec tych RZECZOWYCH argumentow na TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłaś Agduś PC z kotłem gazowym. PC jest tylko NA PRĄD(zasilanie energią elektryczną).

Nie pomyliłam, tylko użyłam skrótu myślowego. Już wczoraj doszłam do wniosku, że mnie na pewno ktoś źle zrozumie (i słusznie, bo nie napisałam, o co mi chodzi). Czytałam ostatnio o pompach ciepła, w których tym czynnikiem nie jest glikol, tylko propan - butan. Tylko, gdzie ja to czytałam? Albo w "Muratorze", albo w "Budujemy dom". Zakręcona już jestem jak słoik na zimę.

 

A tak poza tym, to może ktoś mnie oświeci, co z tymi odwiertami? Robi się na pałę i dopiero na końcu wiadomo, czy warto było, czy też wcześniej skądś wiadomo, czy warto zaczynać? Dodam, że na opinie sąsiadów na temat studni w ytm rejonie nie mam co liczyć, bo to na razie szczere pole i sąsiadów brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC mozna podzielić na grunt-woda, powietrze-woda lub woda-woda, poierwsz człon oznacza dolne źródło, czyli skąd pobieramy ciepło. Pompy grunt-woda lub ziemia-woda moga być poziome (kolektory układane spiralnie lub w meandry) lub pionowe odwierty. Z 1m odwiertu w zależności od wilgotności gruntu można uzyskać do ok. 50 W. Bez zezwolenia można wiercić do 15m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad ma PC z kolektorami poziomymi. Działa już 2 lata, robiła mu jakaś firma z Grudziądza. Zapłacił coś koło 75 tys zł z instalacją, zasobnikiem etc..., Przy mrozach PC nie daje rady i awaryjnie ma piec elektryczny do dogrzewania. Za prąd płaci średnie rachunki na poziomie 350-400 zł miesięcznie. Dom ocieplony 180 m2.

Gdzie tu jakaś ekonomia nie mówiąc o zwrocie inwestycji.

Ja mam ogrzewanie gazowe sieciowe, dom 118 m2, dogrzewam kominkiem i średnie opłaty za gaz z cwu i kuchenką to 200 zł/miesiąc w sezonie grzewczym. Koło kwietnia maja zakładam kolektory słoneczne z zasobnikiem ok 300 l. Dlaczego: mam piec 2f i ciężko wyregulować odpowiednią temp wody, koszty od IV - X miesiąca w roku znacznie spadną za cwu, ponadto znajomy polecił mi gościa który zestaw z 2 kolektorami ma już od 4000 zł. Dla mnie 3 solary i zbiornik płaszczowy 300l będzie kosztował coś około 5200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie na temat pompy ciepła jest krótkie- widziałam efekty u RolandaB- to REWELACJA !! Żałuję, że wcześniej nie zainteresowałam się tym tematem ... teraz już chyba troszkę zapóżno. Ale jak dla mnie, to naprawdę dobre rozwiązanie sposobu na dostarczanie ciepła.

 

P.s. Roland, przy okazji pozdrówka dla żonki i całusy dla córci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ...

 

Alison - z poznania do mnie nie jest tak daleko :wink:

 

pozdrawiam

 

 

Roland,

 

SUPER!!! Cieszę się niesamowicie ! :D :D :D i dziękuję za pozytywną odpowiedź na mój apel 8) Leszno znam nawet trochę a ostatnio byłam tam w sprawach służbowych około 5 dni temu :wink: Czy mógłbyś podać mi jakieś namiary na priva np. komórkę - wówczas oddzwonię i poinstruujesz mnie jak dojechać i umówimy się bardziej konkretnie. Bardzo fajnie, że się odezwałeś! Pozdrawiam serdecznie!

Alison

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romka napisał

jak mam to rozumieć:że na zimę je ściągasz/kolektory/?to gdzie je masz ustawione?i na co idzie energia z 3 kolektorów/na co starcza/?

myślałam o piecu na olej+kolektory,ale jak zrozumiałam na forum gra nie warta świeczki/koszty niewspółmierne do oszczędności/

 

kolektory montuje się na stałe: ten okres IV-X to okres najefektywniejszego wykorzystania energi słonecznej, kolektory liczy się 1 szt na 100 litrów wody CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad ma PC z kolektorami poziomymi. Działa już 2 lata, robiła mu jakaś firma z Grudziądza. Zapłacił coś koło 75 tys zł z instalacją, zasobnikiem etc..., Przy mrozach PC nie daje rady i awaryjnie ma piec elektryczny do dogrzewania. Za prąd płaci średnie rachunki na poziomie 350-400 zł miesięcznie. Dom ocieplony 180 m2.

Gdzie tu jakaś ekonomia nie mówiąc o zwrocie inwestycji.

Ja mam ogrzewanie gazowe sieciowe, dom 118 m2, dogrzewam kominkiem i średnie opłaty za gaz z cwu i kuchenką to 200 zł/miesiąc w sezonie grzewczym. Koło kwietnia maja zakładam kolektory słoneczne z zasobnikiem ok 300 l. Dlaczego: mam piec 2f i ciężko wyregulować odpowiednią temp wody, koszty od IV - X miesiąca w roku znacznie spadną za cwu, ponadto znajomy polecił mi gościa który zestaw z 2 kolektorami ma już od 4000 zł. Dla mnie 3 solary i zbiornik płaszczowy 300l będzie kosztował coś około 5200 zł.

Daj już spokój sąsiadowi i temu co on ma.

Mój ma przysłowiowego słonia w karafce, a na podwórzu rakietę którą lata sobie w weekendy. Jest to mniej więcej taka sama prawda jak Twoja ocena kosztów montażu i eksploatacji PC u sąsiada.

Policzmy raczej Twoją kalkulację instalacji kolektorów słonecznych.

Przyjmuję standartowo, czteroosobową rodzinę. Roczne zużycie na cwu dla 4 osób 3 200kWh. Kolektory dają roczną oszczędność rzędu 40% tj. ok. 1 300kWh. Koszt 1kWh z gazu ziemnego wynosi około 11gr, czyli oszczędność 140zł rocznie. Koszt kolektorów wraz z montażem 5 500zł, amortyzacja po 40 latach.

Nie lepiej zająć się kalkulacją własnych poczynań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kp napisał

Daj już spokój sąsiadowi i temu co on ma.

Mój ma przysłowiowego słonia w karafce, a na podwórzu rakietę którą lata sobie w weekendy. Jest to mniej więcej taka sama prawda jak Twoja ocena kosztów montażu i eksploatacji PC u sąsiada.

Policzmy raczej Twoją kalkulację instalacji kolektorów słonecznych.

Przyjmuję standartowo, czteroosobową rodzinę. Roczne zużycie na cwu dla 4 osób 3 200kWh. Kolektory dają roczną oszczędność rzędu 40% tj. ok. 1 300kWh. Koszt 1kWh z gazu ziemnego wynosi około 11gr, czyli oszczędność 140zł rocznie. Koszt kolektorów wraz z montażem 5 500zł, amortyzacja po 40 latach.

Nie lepiej zająć się kalkulacją własnych poczynań?

Poczyniam starania i przyjmuje że kolektory nie dają zapotrzebowania w ilości 40 % lecz 80 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...