Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy jest sens posiada? pompe ciep?a +kolektor s?oneczny


fidox

Recommended Posts

Pansmart,

 

A wiesz ile znajomi płacili za ten duet? No i skąd jesteś, bo bez tej informacji trudno coś analizować ...

 

A tak na marginiesie..... Ludziska, dlaczego nie piszecie pod nickiem skąd jesteście :roll: - to bardzo ułatwia dialog i oszczędza czas... w niektóre dyskusje o kosztach w ogóle bym się nie wdawała z kimś np. z Bieszczad (chociaż skądinąd Bieszczady uwielbiam :wink: )! Pozdrówka

 

Alison

Ja jestem z Pabianic - to na marginesie. Za duet zapłacili około 40 tys., z tego co się orientuję to wzięli ten "komplet" z montażem, czyli z 7% VAT.

Pompa jest szwedzka, solary polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czyli wiemy jedno

pompa + solary = 40 tyś

a

sama pompa = 30 tyś

 

czy koszt pompy zawiera dolna żródło + agregat + rozprowadzenie (czyli kaloryfery, podłogówkaitp) + robocizne czy też za 30 tyś dostajemy jedynie robocizne + dolne żródło + agregat?

 

dla mnie problemem jest czy znacząco wzrosną koszty gdy posiłki dla 4 osób będę przygotowywał na płycie grzejnej (prąd) a nie gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zawsze wątek musi stoczyć sie do poziomów udawadniania jednej teori nad drugą?

 

porozmawiajmy o liczbach - ja chce znać tylko róznice i koszty podane w cyfrach a to czy ktoś będzie chciał mercedesem jeździć i tracić na spadku jego wartości 20000 zł rocznie to jego problem

 

Pompa ciepła to nie mercedes. To tanie, ekologiczne ogrzewanie. Koszt inwestycji jest faktycznie wysoki, ale....

za kocioł firmy "krzak" opalany węglem, do którego będę musiał oczywiście ten węgiel dosypywać co kilka godzin (ewentualnie moja żona, bo ja całkiem długo pracuję) - to faktycznie niski koszt inwestycji oraz ogrzewania. Kompletna kotłownia Viessmana wraz z instalacjami, grzejnikami itp. przewyższy cenę pompy ciepła, do tego wydatki na paliwo.

Oczywiście Viessman i "krzak" to nie monopoliści grzewnictwa w Polsce, ale tak czy inaczej będę musiał kupowac paliwo.

 

Pompę ciepła będę miał za 35 000 zł- "pod klucz", szwedzkiej firmy Sprawność pompy=4, czyli z każdego 1 kWh energii elektrycznej otrzymam 4kWh energii cieplnej. Nie uważam pompy ciepła za niepotrzebny luksus dla snobów, tylko inwestycję w późniejsze oszczędności, no i oczywiście wygodę. Poza tym nawet biorąc kredyt na pompę przypuszczam, iż miesieczna rata pokrywałaby się kosztami ogrzewania olejem. Nie wspominają, że BOŚ bardzo chętnie udziela niskooprocentowanego kredytu na ekologiczne systemy grzewcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem przykładową cenę pompy ciepła. Ciężko jest określić ile wyjdą pozostałe rzeczy tj, wymiennik i pompy, kolektory, itp. mogą wynieść 30.000 zł i pozostawała by tylko robocizna ale tu nie da się dokładnie powiedzieć co to za magiczna kwota. Zrób projekt a dopiero do niego kosztorys. Pamietaj o jednym strata budynku musi być dokładnie podana by nie przewymiarowac pompy ciepła z uwagi na jej koszty, jak też dom powinien mieć instalację niskotemperaturową.

Jasiu wyluzuj, rzeczywiście nie przeczytałem dokładnie twojego wątku, mam troszkę więcej lat i setki instalacji na koncie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pansmart:

co obejmuje twój kosztorys (30tyś)kolektory, pompę dolne żródło?

 

gość mi mówił że nie ma sensu dawać mniejszej pompy niż 8-9 kw bo różnice w kosztach są max 1tyś zł

czy mógłbyś napisać coś więcej o to przewymiarowanie?

czy oszczędnosci będą również (jeżeli nie przewymiaruje) na dolnym źródle?

 

i czy ty w tych kosztach uwzględniasz ogrzewanie podłogowe, fgrzejniki - czyli inst wewnętrzną?

 

dlaczego nikt nie zrobi tabelki w której napisze przykładowe kosztorysy dla ciepłego domu 180metrowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jedyny uparty jeszcze raz stwierdzę że wg. mnie nie opłaca się instalować kolektorów słonecznych przy ogrzewaniu pompą ciepła.

Średnioroczne zapotrzebowanie energii na produkcję cwu to ok. 800 KWh na osobę rocznie, przy średniej 4-osobowej rodzinie tj. 3 200 KWh. Zakładając iż kolektory zapewnią 60% rocznego zapotrzebowania można zaoszczędzić ok. 1900 KWh. Pracująca u mnie pompa ciepła, licząc wszystkie wydatki energii, ma wydajność 1:3,5, czyli faktyczna oszczędność wynosiłaby 550KWh. Zakładając że 1KWh przy prądzie dwutaryfowym kosztuje 25gr / w moim wypadku przez ostatni miesiąc koszt KWh przy pracy pompy ciepła wyniósł 22gr /, oszczędność w skali roku wyniosłaby niecałe 140zł.

Wiem że niektórzy dostawcy pomp ciepła starają się je sprzedawać w "zestawach" z kolektorami słonecznymi, tylko moje pytanie po co? Napewno nie widzę w tym interesu nabywcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pansmart:

co obejmuje twój kosztorys (30tyś)kolektory, pompę dolne żródło?

 

gość mi mówił że nie ma sensu dawać mniejszej pompy niż 8-9 kw bo różnice w kosztach są max 1tyś zł

czy mógłbyś napisać coś więcej o to przewymiarowanie?

czy oszczędnosci będą również (jeżeli nie przewymiaruje) na dolnym źródle?

 

i czy ty w tych kosztach uwzględniasz ogrzewanie podłogowe, fgrzejniki - czyli inst wewnętrzną?

 

dlaczego nikt nie zrobi tabelki w której napisze przykładowe kosztorysy dla ciepłego domu 180metrowego?

 

35 tyś. zł to koszt pod klucz, czyli z montażem i dolnym żródłem - kolektory poziome - są to rury ułożone na głębokości około 2 m pod ziemią. Jednak kolektory poziome wymagają dużej powierzchni gruntu (przynajmniej 1,5 raza większej od powierzchni domu). Kolektory pionowe są najbardziej efektywne, ale za to odwierty kosztują około 100 zł za metr, a w przypadku mojego domu trzeba sie wwiercać na 70 m. - nie stać mnie. Co do doboru pompy ciepła to zbyt mała nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Pompa zbyt duża to z kolei nie tylko niepotrzebne koszty, ale również droższa eksploatacja (większy pobór prądu), co mogłoby postawić opłacalność całej inwestycji pod znakiem zapytania. Ponieważ dobór wielkości pompy wymaga dużego doświadczenia, najlepiej powierzyć go firmie zajmującej się produkcją lub montażem pomp. Warto jednak wiedzieć, że moc pompy można dobierać na trzy sposoby:

- moc odpowiadająca dokładnie wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie największych spadków temperatury (najczęściej przyjmuje się -20°C);

- moc mniejsza niż zapotrzebowanie szczytowe: wtedy z góry zakłada się, że brakujące ciepło będzie okresowo uzupełniane z innych źródeł, takich jak kominek, kocioł lub grzejniki elektryczne;

- moc większa niż obliczone zapotrzebowanie: wtedy pompy używa się tylko w okresie, gdy obowiązuje II taryfa opłat za energię elektryczną.

 

Oczywiście w/w koszt nie zawiera instalacji podłogowej.

Pompa ciepła zasilająca konwencjonalną instalację grzejnikową nie jest też zbyt efektywna: podniesienie temperatury czynnika grzewczego do 50°C może spowodować obniżenie sprawności pompy nawet o 30%, a to oznacza znaczny wzrost kosztów ogrzewania. Sposobem na ich obniżenie jest zainstalowanie pompy z możliwością pracy wtedy, kiedy obowiązuje tańsza taryfa za prąd (w godzinach: od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00).

ACHA I TE 35 TYS. ZŁ. - TO WŁAŚNIE CENA POMPY POTRZEBNEJ DO OGRZANIA 160 M. DOMU.

Ogrzanie większego domu przykładowo podanego przez ciebie - 180m. zwiększy koszta o jakieś 3 tyś zł., ale wtedy proponuję to co napisałem wyżej :

- moc mniejsza niż zapotrzebowanie szczytowe: wtedy z góry zakłada się, że brakujące ciepło będzie okresowo uzupełniane...itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie pompy ciepła przynosi największe korzyści, gdy współpracuje ona z systemem ogrzewania niskotemperaturowego, o temperaturze czynnika grzewczego nieprzekraczającej 35°C. Można wykonać również niskotemperaturową instalację grzejnikową, ale wówczas grzejniki musiałyby mieć stosunkowo dużą powierzchnię, przez co byłyby droższe i zajmowałyby sporo miejsca w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

fajnie jest tylko się nie kłóćcie. wsadzę kij w mrowisko http://www.rurociagi.com/spis_art/2003_4/energie_odnaw.html

co wcale nie znaczy że gdyby mnie było stać to nie zafundował bym sobie pompy ciepła powietrze-woda zasilanej z gruntowego wymiennika ciepła wspomaganej w lecie zestawem kolektorów próżniowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie jest tylko się nie kłóćcie. wsadzę kij w mrowisko http://www.rurociagi.com/spis_art/2003_4/energie_odnaw.html

co wcale nie znaczy że gdyby mnie było stać to nie zafundował bym sobie pompy ciepła powietrze-woda zasilanej z gruntowego wymiennika ciepła wspomaganej w lecie zestawem kolektorów próżniowych

Cytowany artykuł w temacie pomp ciepła jest absurdalny. Czy to znaczy że mamy wyrzucić żarówki z domu i oświetlać "sprawniejszymi" lampami naftowymi, a do kuchni zamiast płyt ceramicznych spowrotem wstawić westwalki? Co to jest prosty kociołek na drewno ze sprawnością 80%?

Postaraj się wytłumaczyć mi co za argumenty Tobą kierują że przy pompie ciepła chciałbyś instalować kolektory słoneczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dizęki za odpowiedź

mam pytania:

1. co dokładnie chodzi w skład niskotemperaturowego ogrzewania - (wiem że podłogówka a grzejniki specjalne)

2. ideałem niskotemperaturowego jest podłogówka - ale mam pytanie gdzie go zainstalować - bo to że w kuchni i łazience to wiadomo - pozostają pojój dzienny + 3 pokoje na górze + gabinet - i tam nie będzie fliz/terakoty - co wtedy jako niskotemperatourowe?

2. jaką przyjmuje się temperature dla "mocy mniejszej niż zapotrzebowanie szczytowe" - mam mieć 25 cm docielenia + pustak+cegła (3-warstwowy mur) - jaka pompa do takiego domu dla mocy mniejszej niż max?

jak dotrzeć do tego artykułu - nie mam tego muratora - czy jest gdzieś w sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie jest tylko się nie kłóćcie. wsadzę kij w mrowisko http://www.rurociagi.com/spis_art/2003_4/energie_odnaw.html

co wcale nie znaczy że gdyby mnie było stać to nie zafundował bym sobie pompy ciepła powietrze-woda zasilanej z gruntowego wymiennika ciepła wspomaganej w lecie zestawem kolektorów próżniowych

 

 

Kłócić się nię będę :D , ale cytuję: "Paliwo przetworzone, brykiety, peletki mają wartość opałową taką samą jak surowiec, z którego zostały zrobione, a cenę dużo wyższą. Są to świetne produkty eksportowe, w kraju również znajdą swój rynek (niszowy). Nie będziemy jednak ogrzewać dzieci w szkole peletkami, tak jak nie będziemy ich dokarmiać kawiorem." - jest poprostu nieprawdziwy, pelety jest to 7-o krotnie sprasowane drewno, dzięki czemu pelety mają wysoką zawartość energii, min. 4,8 kWh/kg. Przykład : jeden m3 oleju dostarcza ok. 10000 kWh energii cieplnej. Na 1 m3 oleju przypada 2,1 tony, to jest 3,2 m3 peletów. Roczne zapotrzebowanie na 3 m3 oleju do ogrzania domu jednorodzinnego odpowiada ok. 6 tonom peletów co odpowiada 9,5 m3 peletów. Już nie wspomnę,że większośc produkcji w Polsce idzie na eksport, gdyż "towaru" jest nadmiar.

Następny cytat: "Pomijamy przypadki montowania pomp ciepła na miejscach emisji ciepła, np. pod sufitami dużych kuchni, zrzutach, gdzie pompy oprócz produkcji ciepła, zabierają ciepło z miejsca, gdzie jest ono szkodliwe. Ale chłodzenie Matki Ziemi nie wydaje się być zasadne. " Przykro mi, ale tego zdania nawet nie rozumiem, że niby pompy ciepła umieszcza się pod sufitami w dużych kuchniach? Może chodzi o rekuperatory z odzyskiem ciepła? To chyba jakaś prowokacja, nie ujmując wiedzy mgr inż. Karolowi Telidze - mgr. inż. Smartowicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dizęki za odpowiedź

mam pytania:

1. co dokładnie chodzi w skład niskotemperaturowego ogrzewania - (wiem że podłogówka a grzejniki specjalne)

2. ideałem niskotemperaturowego jest podłogówka - ale mam pytanie gdzie go zainstalować - bo to że w kuchni i łazience to wiadomo - pozostają pojój dzienny + 3 pokoje na górze + gabinet - i tam nie będzie fliz/terakoty - co wtedy jako niskotemperatourowe?

2. jaką przyjmuje się temperature dla "mocy mniejszej niż zapotrzebowanie szczytowe" - mam mieć 25 cm docielenia + pustak+cegła (3-warstwowy mur) - jaka pompa do takiego domu dla mocy mniejszej niż max?

jak dotrzeć do tego artykułu - nie mam tego muratora - czy jest gdzieś w sieci?

 

1. może być podłogówka, albo grzejniki niskotemperaturowe, poza tym w większości sklepów dostaniesz parkiety lub panele oprzystosowane do tzw. podłogówki.

2. j.w. łazienka, kuchnia, hol-terakota, w innych pomieszczeniach grzejniki, ewentualnie parkiet o którym wspomniałem wyżej

3. pompę o mniejszej mocy dobiera się na zasadzie 70% zapotrzebowania domu na ciepło

 

Jeżeli chodzi o artykuł z muratora wyślę ci na maila ten tekst, jak go tylko zeskanuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nie ma sensu instalowac pompy ciepła i kolektorow. Mam gaz ziemny i za cwu i kuchenke płace 60 zl. miesiecznie. Kociol Termet UniCo 6,6 - 24 KW z zasobnikiem 120 l kosztował 3.500 złotych. Efekt pracy kotla jest taki sam jak kolektorow.

 

Ponadto kociol ten zasila c.o. Darowałem sobie wiec pompe ciepła. Na c.o. na razie nie zuzyłem ani jednego metra szesciennego gazu, gdyz aktualnie wystarczy wieczorne i poranne ogrzewanie kominkowe.

 

Uwazam tez, że należy mowic o opłacalnosci pompy ciepła lub braku tej opłacalnosci w porownaniu z innymi zrodlami energii. Zakup zrodla ciepła ktore kosztuje 4.000 zł, a nie 35.000 zł, nawet gdy jego eksploatacja kosztuje kwote X miesiecznie wiecej, moze sie okazac w ostatecznym rozrachunku bardziej opłacalnym. Kazdy z tych zrodel daje efekt wymierny: ciepło i nic wiecej.

 

Zainteresowanych odsyłam do wątku:

 

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=25860&start=480

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nie ma sensu instalowac pompy ciepła i kolektorow. Mam gaz ziemny i za cwu i kuchenke płace 60 zl. miesiecznie. Kociol Termet UniCo 6,6 - 24 KW z zasobnikiem 120 l kosztował 3.500 złotych. Efekt pracy kotla jest taki sam jak kolektorow.

 

Ponadto kociol ten zasila c.o. Darowałem sobie wiec pompe ciepła. Na c.o. na razie nie zuzyłem ani jednego metra szesciennego gazu, gdyz aktualnie wystarczy wieczorne i poranne ogrzewanie kominkowe.

 

Uwazam tez, że należy mowic o opłacalnosci pompy ciepła lub braku tej opłacalnosci w porownaniu z innymi zrodlami energii. Zakup zrodla ciepła ktore kosztuje 4.000 zł, a nie 35.000 zł, nawet gdy jego eksploatacja kosztuje kwote X miesiecznie wiecej, moze sie okazac w ostatecznym rozrachunku bardziej opłacalnym. Kazdy z tych zrodel daje efekt wymierny: ciepło i nic wiecej.

 

Zainteresowanych odsyłam do wątku:

 

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=25860&start=480

 

TAK tak, gaz to świetna alternatywa, z tym, że wciąż idzie w górę. Nie zapominaj o klauzaulach cenowych, dotyczacych ceny gazu (PGNiG Gazprom), cena gazu (nie przesyłu, który chyba nie rośnie) to cena gazu kupionego w Rosji, który uczepiony jest do średniej ceny baryłki ropy, a ta ja wiadomo zdrożała prawie dwukrotnie. i choć spadł dolar to pewnie po 1 stycznia gaz (zakup w Rosji) zdrożeje. I mamy kolejną podwyżkę gazu.

Mam szczerą nadzieję, że gaz nigdy nie zdrożeje, aż tak bardzo byśmy to diametralnie odczuli po kieszeniach, ale lepiej mieć w zanadrzu jakąś alternatywę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KP posiadanie pompy ciepła woda-woda to dobra sprawa, myślę że wykorzystanie przy niej solarów np w okresie letnim to tylko dodatkowa darmowa energia . Mam pytanko ile płacisz za prąd miesięcznie? Znajomym na domku wychodzi pompa ciepła do 80 zł za m-c.

Te 80zł to jak rozumiem jakaś średnioroczna.

Nie mam jeszcze danych za rok. Na podstawie analizy danych z ostatnich dwóch miesiący szacuję średnioroczny koszt co + cwu na poziomie 150zł/m-c plus minus 20%. Dom 215m2

 

KP

 

Sorki ale albo ja nie rozumiem albo Ty czegoś nie zrozumiałeś-normalne u instalatora

 

Jasiu

Dalej nie rozumiem. Normalne u Ciebie, instalatora? Ja osobiście z tym fachem nie mam nic wspólnego.

 

czyli wiemy jedno

pompa + solary = 40 tyś

a

sama pompa = 30 tyś

 

czy koszt pompy zawiera dolna żródło + agregat + rozprowadzenie (czyli kaloryfery, podłogówkaitp) + robocizne czy też za 30 tyś dostajemy jedynie robocizne + dolne żródło + agregat?

 

Mnie kompletna pompa ciepła z 300-tu litrowym zbiornikiem cwu z montażem i potrzebnym do tego montażu materiałem kosztowała - 2 m-ce temu - 22tys. Moc tej pompy to 17,5KW

Koszt ten nie zawiera instalacji wodnego systemu ogrzewania tj. podłogówki, grzejników i ich rozprowadzenia. Nie zawiera również dolnego źródła ciepła.

Kolektory wg. niektórych można położyć za 2tys, tj. tysiąc na materiał, drugi robocizna. Można również same rurki na kolektor kupić za 12tys, za to jaką dobrą będą miały nazwę. Studnie ludzie też wiercą za 50zł jak i za 350.

Jeśli chodzi o rozprowadzenie tu również ceny są bardzo różne. Podłogówkę można założyć za 70 - 100zł ale czasami i za 150. Z drugiej strony na forum spotkałem się z wycenami poniżej 50 ba nawet 35zł.

 

W moim przypadku nie ma sensu instalowac pompy ciepła i kolektorow. Mam gaz ziemny i za cwu i kuchenke płace 60 zl. miesiecznie. Kociol Termet UniCo 6,6 - 24 KW z zasobnikiem 120 l kosztował 3.500 złotych. Efekt pracy kotla jest taki sam jak kolektorow.

 

Gdybym miał gaz ziemny też, na dzień dzisiejszy, nie angażowałbym się w pompę ciepła. Furtkę na przyszłość jednak bym zostawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Do KP:

Podpisałbym się pod większością Twoich wypowiedzi. Chciałbym się tylko upewnić: masz dom o powierzchni ogrzewanej ok. 500 m2 ? (w przeciwnym wypadku skontaktuj się ze mną, a powiem Ci jak Cię wydymali koledzy instalatorzy)

Jak wiesz, z moich poprzednich wypowiedzi, mam 215m2.

Jeśli uważasz że ktoś mnie "wydymał' to proszę o argumenty na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...