Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy jest sens posiada? pompe ciep?a +kolektor s?oneczny


fidox

Recommended Posts

Sorry że nie na bieżąco !!!

Do KP:

moc PC się oblicza przyjmując od 30 W/m2 do 50 W/m2. Wnioskuję że masz ZA DUŻĄ PC, jeżeli do kompletu masz za małe dolne źródło, pracujace na niskich temperaturach (-10; -15 ?), to wychodzi mniejsze COP (no jeżeli w DZ jest więcej jak -5 st.C to w porzo). Czasami nstalator celowo ! sprzedaje duzą PC ( bo drożej), robi małe DZ, ale za dużą kasę i wszyscy są zadowoleni, w domu ciepło, ale: COP<3 ???.

Tak się składa że mój wspólnik napisał o tym artykulik w magazynie instalatora; było to obejrzeniu i poprawieniu instalacji w/g projektu autoryzowanego ? biura projektowego, a co ciekawe polemikę do tego napisali z zupełnie innej firmy ?

Myślę że jednak wydajność PC przyjmuje się na podstawie szczytowego zapotrzebowania na ciepło w danym domu a nie teoretycznych założeń że wszystkie mieszczą się w przedziale 30-50 W/m2.

Podstawową przesłanką przy budowie mojego domu nie była maksymalna ciepłochronność a widok za oknem. W związku z tym np. najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, pokój jadalno-gościnny mając niecałe 30m2 ma 20m2 okien, od fatalnej ciepłochronnie, strony północno-wschodniej. Dodatkowo jest o wysokości 3,7m tworząc blisko 80-cio metrową przestrzeń otwartą z kolejnymi dwoma pomieszczeniami. W związku z tym szczytowe zapotrzebowanie w moim domu wynosi blisko 70W/m2. Faktycznie mogłaby wystarczyć PC 14kW jednak zakładając rezerwę na cwu siedemnastka wydawała się najlepszym rozwiązaniem. W praktyce sprawdza się to rewelacyjnie. Na utrzymanie w domu temperatury w granicach 21 stopni wystarcza 7 do 10 godzin pracy pompy w taniej taryfie. W obecnym sezonie 5-cio krotnie zdarzyło mi się załączyć pompę w droższej taryfie, łącznie na 12 godzin.

Przez ostatnie cztery miesiące za ogrzanie domu i cwu zapłaciłem 990zł, uzyskując za to w formie energii cieplej około 16MWh.

 

Jezier

Piszesz że dzięki swoim obliczeniom nie masz PC. Może ne były one jednak tak dokładne i teraz przez najbliższe lata będziesz musiał za to dodatkowo płacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

KP. Chciałbym aby na forum było więcej użytkowników których obliczenia sa tak dokładne jak moje.

Ale jeśli masz uwagi do moich jakichś wyliczeń to chętnie podyskutuję.

Źle mnie zrozumiałeś. Nie mam wątpliwości do Twoich obliczeń, jedynie zastanawiaw się czy w Twoim niedużym, dobrze ocieplonym domu instalacja PC nie sprawdziłaby się lepiej od innych rozwiązań, w tym od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o koszty inwestycyjne. Ja mogę napisać, że instalacja grzewcza z PC jest droga a znajdzie się ktoś kto napisze, że jego kosztowała kilka tys. Nie wiem czy PC dobrze by się sprawdzała w moim domu. Obliczając zakładałem, że byłoby ciepło a sprawność byłaby przyzwoita, ale o różnych sie czyta doświadczeniach.

Tak czy siak nie mam i nie miałem kasy na taką inwestycje a do tego moje przymiarki pokazywały na niezwracalność w akceptowalnym okresie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co roland

zaczynam myslec, ze to ty nie wiesz o czym mowisz.....;)

szkoda

trzeba trzymac poziom !

 

no wlasnie ... EOT z mojej strony ... naucz sie czytac slowo pisane ...

 

pozdrawiam

 

 

no tak bedzie lepiej

nie mam sily na takie przekamarzanki

albo nie rzumiesz co piszesz, albo specjalnie lecisz w preta

wiec poprzestanmy na tym

moze ktos da ci sie przekonac

dla mnie to co piszesz to propaganda i bzdury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność obliczeń:

Tak się składa że z wykształcenia jesytem pomiarowcem (automatyka i metrologia na PŁ). Może nie wszystko umiem zmierzyć, ale dokładność obliczeń Jeziera jest potrzebna jak się na Marsa leci (bo środek Księżyca to trafi). No sobie tak liczy do 5 miejsc po przecinku, zakłada jakieś dane a tymczasem ktoś okno w domu otworzy (bo coś w kuchni przypali), uszczelka się w oknie zawinie, słońce zaświeci mocniej w styczniu i obliczenia mu się rozjadą okrutnie. W cieple jak się liczy z dokładnością 10% to jest doskonale ?!!!!!!!!!!!, może to trudno przyjąć do wiadomości, bo przecie ruski miernik to ma dokł. lepszą niż 1%, ale w przypadku zjawisk cieplnych w domu jednorodzinnym to zysk z dokładnych obliczeń będzie mniejszy niż wartość czasu na nie poświęconego !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak bedzie lepiej

nie mam sily na takie przekamarzanki

albo nie rzumiesz co piszesz, albo specjalnie lecisz w preta

wiec poprzestanmy na tym

moze ktos da ci sie przekonac

dla mnie to co piszesz to propaganda i bzdury

 

mialem nic nie pisac ale nie cierpie takiego cwaniakowania i rynsztokowego prowadzenia dyskusji ...

Wiec zbiore moje FAKTY jeszcze raz - specjalnie dla ciebie i tak :

 

1/ nie zrozumiales mojego zapisu wiec wyjasniam specjalnie dla ciebie i w uproszczonej formie - PC to nie tylko kompresor - znajduje sie w niej kilka innych urzadzen a koszt kompresora dla mojej PC to ponizej 2 kPLN ... wiec nie demonizuj tak tego biednego kompresorka ...

 

2/ nieprawda jest ze rzeczywista sprawnosc PC to "cos kolo 2" - jak juz pisalem wczesniej rzeczywista i zmierzona sprawnosc mojej PC to 3 - jezeli zamierzasz z tym dyskutowac to poprosze o RZECZOWE argumenty z twojej strony

 

3/ piszesz ze nie chcesz miec propanolu w domu itp. i ze gaz jest bardziej bezpieczny ... otoz informuje cie ze w mojej istalacji jest okolo 2,5 kg czynnika o nazwie 407C - nawet nie wiem czy jest wybuchowy ... uwazasz ze w twoim gazowej instalacji jest mniej wybuchowo ? Podyskutujmy o bezpieczenstwie ...

 

a teraz twoje argumenty :

 

1/ "urzadzenie nieekologiczne- palac gazem jestem bardziej zielony "

 

2/ "ale gosc mowil, ze to swinstwo i daje zawsze jakies potencjalne niebezpieczenstwo w domu, ostatecznie wniosek byl taki ze obecnie taniej wychodzi opalac dom gazem. koniec kropka."

 

3/ "mam tescia ktory cale zycie serwisuje urzadzenia chlodnicze i jak mu zaproponowalem pompe ciepla to sie zaczal pukac w czolo. wad powymienial tyle ze by mi dnia nie starczylo zeby je wymienic"

 

To moze dasz sie skusic jednak na troche rzeczowych uwag ? - ja mam czas moze w ciagu jednego dnia dasz rade :D Tylko raczej prosilbym w innym tonie - no chyba ze jednak uwazasz ze zjadles juz wszystkie rozumy ... ( "co do mojej wiedzy, to jest faktycznie pewnei niewielka ale podejrzewam, ze znacznie powyzej sredniej na forum (nawet wliczajac tych co juz maja, kupili i naczytali sie w instrukcji jakie to cudowne urzadzenie) " )

 

mimo wszystko pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie rolando, ze jednak przyznales ze w pompie jest kompresor ;)

(z twojego wczesniejszego tekstu wynikalo co innego)

 

prosze bardzo chcesz rzeczowej dyskusji na powazne argumenty?

to napisz jak zdefiniowales i wyliczyles sprawnosc, ze wyszlo ci 3?

jstem naprawde ciekaw

a co do tekstow w stylu kto jakie rozumy pozjadal, to swoim tekstem podales ten ton - cytuje "jak wszyscy ktorzy nie widzieli PC na oczy....)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie rolando, ze jednak przyznales ze w pompie jest kompresor ;)

(z twojego wczesniejszego tekstu wynikalo co innego)

to pewnie dlatego ze tak chciales przeczytac ...

prosze bardzo chcesz rzeczowej dyskusji na powazne argumenty?

to napisz jak zdefiniowales i wyliczyles sprawnosc, ze wyszlo ci 3?

jstem naprawde ciekaw

a co do tekstow w stylu kto jakie rozumy pozjadal, to swoim tekstem podales ten ton - cytuje "jak wszyscy ktorzy nie widzieli PC na oczy....)"

wiekszosc ludzi - wliczajac w to ciebie mysli o kompresorze jako o tym skladniku, który zjada 80 % z ceny PC ... to jest nieprawda - powtorze jeszcze raz - koszt kompresora do mojej PC to ponizej 2 kPLN

 

A teraz do wyliczen :D ciesze sie ze w koncu o to zapytales ...

 

0/ temp na termometrze w wymienniku ciepla to 70 st C

1/ wylaczylem PC

2/ jak temp zaczela dochodzic do 36 C wylaczylem wszystkie odbiory ciepla z PC ( pompe obiegowa, nie byla uzywana CWU )

3/ poczekalem az temp samoistnie spadnie do dokladnie 35 C

4/ wlaczylem PC na dokladnie 1 h po czym oczywiscie ja wylaczylem

5/ po odczekaniu jeszcze 5 min w celu stabilizacji zbiornika odczytalem temp z termometru - 55 C

 

Wzor na Moc : W = m * ( c / t )* deltaT

m ( masa )= 300 l ~ 300 kg ( pojemnosc mojego zbiornika )

c ( ciepło właściwe wody ) = 4186 [J/(kg * deg )]

t ( czas ) = 3600 s

deltaT ( różnica temp. ) = 20 deg

W = 6977 W

 

PC wraz z pompa obiegowa i wszystkim co taj jest z tym zwiazane mam podlaczone do oddzielnego licznika 3 fazowego ... przez godzine pracy PC zuzywa 2,26 kW

 

sprawnosc = 6977 / 2260 = 3,09

 

czy to cie satysfakcjonuje ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jesli nie ma tam jakis niedomowien na temat schematu calej instalacji

i dobrze to rozumiem to ok

jest to wiec sprawnosc srednia dla PC przy odbiorze ciepla miedzy 35 a 55 °C

jaka jest normalnie temperatura w tym zbiorniku, kiedy leca kaloryfery i odbierasz cieplo?

jesli okolo 45 to wyglada to niezle

jesli np 60 to juz bedzie spadek sprawnosci

 

druga rzecz jest skad pobierasz cieplo

moze akurat warunki byly pomyslne

moze z czasem wyziebisz zrodlo i sprawnosc spadnie

to tak jak z gruntowym wymiennikiem ciepla

na poczatku obre sprawnosci a z czasem coraz gorzej

 

wiec jak to wyglada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jesli nie ma tam jakis niedomowien na temat schematu calej instalacji

i dobrze to rozumiem to ok

jest to wiec sprawnosc srednia dla PC przy odbiorze ciepla miedzy 35 a 55 °C

jaka jest normalnie temperatura w tym zbiorniku, kiedy leca kaloryfery i odbierasz cieplo?

jesli okolo 45 to wyglada to niezle

jesli np 60 to juz bedzie spadek sprawnosci

 

druga rzecz jest skad pobierasz cieplo

moze akurat warunki byly pomyslne

moze z czasem wyziebisz zrodlo i sprawnosc spadnie

to tak jak z gruntowym wymiennikiem ciepla

na poczatku obre sprawnosci a z czasem coraz gorzej

 

wiec jak to wyglada?

 

mysle ze sprawnosc - taka prawdziwa nie schodzi ponizej 3 ... mam wymiennik poziomy ... 3 * 60 m rurki zakopanej na glebokosci okolo 1 m w glebie gliniastej ... rurdki sa obsypane piaskiem ( grubosc warstwy - 20 cm ). W czasie pomiarow na zewnatrz bylo od - 3 do -5 st C.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha

wiec raczej wyziebiasz ten grunt tak jak w GWC

sprawnosc musi wiec malec

 

a jak z temperatura w zbiorniku podczas normalnej pracy ?

jaka jest ta temp?

 

dobrze byloby gdybys za jakis czas powtorzyl te doswiadczenie

1. dokladnie tak jak poprzednio- wtedy powinien ukazac sie wplyw wyczerpania gruntu

2. od temp 50 do 70- tu powinienes uzyskac wplyw temp kotla na sprawnosc

 

nie neguje pomyslowosci i wykonania pomiaru, bo to wyglada calkiem dobrze

mysle tylko, ze nie bierzesz pod uwage tych dwoch czynnikow

ktore maja dodatkowo wplyw na sprawnosc- czyli temp zrodla i temp odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha

wiec raczej wyziebiasz ten grunt tak jak w GWC

sprawnosc musi wiec malec

 

a jak z temperatura w zbiorniku podczas normalnej pracy ?

jaka jest ta temp?

 

dobrze byloby gdybys za jakis czas powtorzyl te doswiadczenie

1. dokladnie tak jak poprzednio- wtedy powinien ukazac sie wplyw wyczerpania gruntu

2. od temp 50 do 70- tu powinienes uzyskac wplyw temp kotla na sprawnosc

 

nie neguje pomyslowosci i wykonania pomiaru, bo to wyglada calkiem dobrze

mysle tylko, ze nie bierzesz pod uwage tych dwoch czynnikow

ktore maja dodatkowo wplyw na sprawnosc- czyli temp zrodla i temp odbioru

 

 

w chwili obecnej mam 65 st i co tydzien ja zmniejszam - tak aby dojsc do momentu ze ilosc ciepla zmagazynowana w wymienniku starczy na prysznic dla 3 osob ...

 

a kiedy sie ten grunt wyziebi ? latem ??? bo ja robilem ten test tydzien temu wiec juz chyba powinien byc troszke wyziebiony po calym okresie zimowym ... nie uwazasz ? gleba gliniasta, ktora u mnie jest charaktryzuje sie wlasnie znakomita przewodnoscia cieplna wiec raczej ( moim zdaniem oczywiscie ) wychlodzenie DZ mi nie grozi ...

 

test na wyzszych temp - moze byc ciekawy ale niestety bede mogl go przeprowadzic dopiero za tydzien bo teraz nie bede mial kiedy ...

 

dodatkowo - patrzac na temat tego watku - w przyszlosci jak bede mial kase dokupie solary i automatyke i podlacze to do tego samego wymiennika ( zbiornik ma juz wezownice a ja wykonalem wyprowadzenie rurek do solarow ) - co oznacza ze bede mial takze dogrzewanie domu w okresach wiosna, jesien wspomagane przez te solary ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze w sprawie tej temp w zbiorniku - wez pod uwage ze moj zbiornik to zbiornik warstwowy ... w chwili gdy na gorze jest to 65 stopni to na 1/3 wysokosci jest teraz 38 st C ... zasilanie z PC do wymiennika wchodzi natomiast od gory zbiornika i dzieki temu dziala tak jak rekuperator przeciwbiezny - ze znacznie zwiekszona sprawnoscia ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha

no to faktycznei jesli pompa chodzi cala zime to juz bym sie nie obawial dalszego wyziebienia gruntu

mysle ze twoje wyniki sa calkiem niezle

i mam nadzieje ze kiedys ci sie inwestycja zwroci ;)

 

inwestycja - lacznie z ogrzewaniem podlogowym w calym domu i calym rozuchem PC kosztowala mnie 35 tys.... mysle ze zwroci mi sie szybciej niz myslisz ... w stosunku do np instalacji na olej opalowy czy gaz z butli - Gazu ziemnego niestety nie mam w poblizu ... ale i tak uwazam ze dobrej jakosci piec gazowy wraz z instalacja i kosztami podlaczenia gazu kosztowalby mnie okolo 20 tys ... myle sie ? :wink:

do tego jeszcze dochodzi koszt wykonania kotlowni ( ja jej nie mam - PC jest na zewnatrz domu :wink: ), kominow itp ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RolandB:

skontaktuj się ze mną pryw., myślę że jak poukładam sobie Twój układ, to mogę Ci doradzić żeby nieco ten COP podnieść (3 to nie rewelacja, choć widziałem już poważne projekty zakładające taką sprawność)

 

Do Leon_....:

W kursie fizyki dla szkoły średniej jest dział termodynamika, także równania Carnot'a, dodam że typowa sprawność sprężarki = 0,5.

Aha sprężarka = kompresor (po Twojemu). W pompach ciepłą używa się typu scroll (G, garret)

 

Do wszystkich: no to mamy Leona na jakie 3 lata "z głowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do chmielnickiego:

 

co chesz powiedziec?

bo nie kumam co mowisz. wyskakujesz z jakas sprawnoscia sprezarki, jakbys chcial powiedziec, ze sprawnosc pompy ciepla rowna sie sprawnosci z rownania carnota na obieg idealny razy sprawnosc sprezarki.???

 

masz jakis problem z nazywaniem sprezarki kompresorem?- to mi przykro ale od paru dobrych lat mam do czynienia z termodynamika, jak i innymi naukami scislymi tylko w jezyku niemieckim i troche angielskim, i tam sie to nazywa kompresorem- po prostu do pewnych rzeczy sie czlowiek przyzwyczaja ;)

 

- nie sorry, mozna tez powiedziec Verdichter ;)

 

zauwazylem, ze produkujesz te pompy, wiec cel twoich tekstow jest w pewnym sensie zrozumialy-prubujesz dokopac jakos krytykom PC

no i masz do tego prawo

zreszta nei chce ci psuc intreresu niech ci bedzie ze PC maja sprawnosc powiedzmy 6...... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni post do leon_

Moje (jak i każde inne pompy ciepła) mają sprawność (jak inteligentnie zauważyłeś) wynikającą z różnicy temperatur (Carnot) i sprawności mechanicznej sprężarki. Zainstalowane i pracujące mają od 3,5 do 7 (a widziałem już taką (konkurencji) co miała prawie 8 !!!. Uwaga tu nie uwzględniam energii na pompy obiegowe i zasilanie automatyki ( a to jest nawet od 15% od 20% całości).

 

Ich habe kein problem, wie nennen meine kaltgeraete, zum beispiel in deutsch.

 

Te sprężarki obecnie reklamowane jako scroll były znane już w 1934 r. i używane w niemieckich sportowych samochodach (G, garret)

Natomiast nie będę dyskutował na poziomie sejmu !!!!, nikogo tu nie wyśmiewam, nie atakuję, oczekuję minimum kultury w wypowiedziach do mnie. nie martwię się o ilość klientów, nie prowadzę tu kryptoreklamy !!!!!(jeżeli tak nie jest to poskarż się proszę administratorowi !!!). Nie muszę się udzielać, i tak niedługo nie będę miał czasu, bo zaczyna się sezon, a nie zajmuję się wyłącznie pompami ciepła (kotły na holzgas, kogeneratory, ....). Jak do tej pory nikomu nie udało się zrobić maszyny cieplnej nie opartej na na obiegu Carnot'a (lub jego modyfikacji).

Biorąc powyższe pod uwagę śmiem wątpić że zajmujesz się jakimiś tekstami naukowymi (może są to ulotki reklamowe).

Aha i nie odpisuj, bo i tak to zignoruję.

Z należnymi wyrazami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...