Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skropliny w wentylacji - I co dalej ósma klaso?:-)


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam małą zagwozdkę z wentylacją, i ciekaw będę Waszych sugestii.

Kanały wentylacyjne zaczynają się od linii stropu (zdjęcie w załączeniu).

Muszę teraz zrobić ich zakończenie, w sensie wloty, w sensie kratki:-)

Pierwotnie przyszło mi do głowy oprawienie kolanek tak, żeby ich wlot (a więc lico kratek) było w pionie, a więc prostopadle do stropu.

Podobno jednak lepiej jest w takiej sytuacji wstawić pod takimi kształtami wentylacyjnymi nie kolanek, a trójników.

W takiej sytuacji ewentualne skropliny będą mogły zgromadzić się w zaślepionym zakończeniu trójnika. Będą mogły odparować w wolnym czasie.

Będę ciekaw Waszej opinii jak to powinienem zrobić.

Pozdrawiam

Tomek

IMG_20201104_160500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mówił mi, że miał z tym problem. Nie jestem pewien czy chodziło o skropliny, czy o wodę z zacinającego deszczu.

W każdym razie miał też wlot kanałów w stropie, ale zrobił kratki w poziomie, a więc przymocował je do lica stropu.

Mówił, że niestety pojawiały mu się krople wody pod kratką.

Stąd koncepcja trójnika.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim witam ziomków z Wrocka.

Bardzo pewni siebie jesteście, a tymczasem ja te krople na wylewce pod kratkami widziałem na własne oczy.

OK, zostawmy to.

A jak widzicie jakieś systemowe połączenie kolanka czy trójnika (to już nieważne) z wylotem tych kanałów?

Są prostokątne o wymiarach 160 x 120.

Przychodzi Wam coś do głowy?:-)

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że widziałeś krople z wentylacji nie oznacza , że wentylacja była dobrze zrobiona. Najczęściej inwestorzy sami rzeźbią coś i grzebią w rozwiązaniach projektowych, przestawiają, kombinują a później mają problemy. Pełno jest tu takich wątków. Owszem i projekty nie są idealne i zrobienie wentylacji zgodnie z projektem nie gwarantuje braku wad. Jednak wtedy jest projektant odpowiadający za projekt i można kierować do niego wszystkie pytania i pewnie też można go pociągnąć do odpowiedzialności za wady związane z projektem. Zrób tak jak mówi projekt a jak będą problemy to masz projektanta i jego odpowiedzialność za błędy projektowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwa regulacja wentylacji przy pomocy anemometru powoduje kompensację wad - wycisza i poprawia wentylację ujednolicając ja w pomieszczeniach czy intensyfikując tam gdzie to jest pożądane. Bo izby mają różne gabaryty/objętości. A koszt takiego do amatorskiego użytku to max kilka stówek od 80 zł za kitajca. A co do dodatkowych kolanek to twoja sprawa, twoje pieniądze. Dla mnie, na logikę, zbędne jak gumka na bananie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...