Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schody fornirowane ?!?!


Koko

Recommended Posts

Witajcie. Architekt zaproponował obłożenie betnowych schodów konstrukcyjnych fornirowaną płytą. Aby mnie przekonać architekt zawiózł mnie do nowiutkiego domu z takimi właśnie schodami fornirowanymi drewnem orzechowych. Istotnie wyglądały cudnie, ale moje obawy polegają na tym, że fornir to w sumie cieniutka i delikatna warstwa. Jeśli nawet pokryje się to mocnym lakierem to wciaż nie będzie to lite drewno.

Czy Waszym zdaniem schody fornirowane będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie na krawędziach?

 

PS. Już widzę koleżków syna zbiegających w butach po tych schodach... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłaziło jak dołąziło, ale co zrobisz, jak się fornir przetrze. Schody do dość duży wydatek. Z litego drewna lub z okładzinami z dechy możesz zawsze przeszlifować a co z fornirem? Czy na pewno wykonawca będzie w stanie odpowiednio je zabezpieczyć. To jedyna moja obawa. Zakłądam, że Wykonawca będzie potrafił przykleić fornir właściwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fornir taki jak na meblach raczej nie wystarczy. Ale jeśli byłby to tzw. obłóg (grubsza warstwa drewna, bodajże ok. 3 mm), to może się sprawdzać. Rozmawiałem już z dwoma stolarzami polecającymi takie rozwiązanie: do środka jakaś twarda płyta, np. MDF, obłóg i dobry lakier (np. Sikkens typu okiennego). Trzeba odnawiać jak tylko lakier się zedrze (powinien wytrzymać co najmniej parę lat), a nie czekać na zdarcie obłogu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fornir, obłóg - to pomyłka.

 

Ale jesli zastanowić się nad tym, że zalewani jesteśmy produktami na jeden - trzy sezony, to CZEMU NIE! TROCHĘ ABSURDÓW NA TYM ŚWIECIE WIDZIAŁAM.

Ja "nigdy" nie wydałabym pieniędzy na coś co nie będzie spełniałao swojej roli w 100 %.

w domu mojego dziadka sa schody drewniane i stopnie sa przetarte więcej niż 5 mm.

 

Ale człowiek, który prosi o poradę może chce mieć schody dekoracyjne, reprezentacyjne a nie użytkowe i dodatkowo pieniądze nie grają roli. To jest możliwe.

 

W każdym razie większość handlowców - zrobi wszystko aby sprzedać to co ma do sprzedania.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jakoś mnie nie przekonuje argument, że 4 mm obłogu można zetrzeć przy chodzeniu.PL

To wszystko zależy od użytkowania. Jeśli po schodach wchodzi się tylko raz dziennie wieczorem do sypialni, to nie to samo co ciągłe bieganie po nich gromadki dzieciaków.

Poza tym deskę drewnianą po przetarciu warstwy lakieru, można zeszlifować , polakierować i znów są nowe schody - przy obłogu raczej byłoby kiepsko.

Z życia wzięte. Teściowa ma schody lite z sosny - czyli miękkie(sądzę że były tańsze od dębowych i to był podstawowy argument). Uzytkowane były przez 20 lat bez żadnej konserwacji i po tych 20 latach były przeszlifowane i polakierowane. Aż dziw bierze że sosna tak ładnie się utrzymała. Uważam że lepiej poczekać, pozbierać i zrobić porządne drewniane schody - w końcu one powinny nas przeżyć! Sądzę, że nie można drwnianych schodów porównać z oklejanymi !!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym od razu był entuzjastą schodów obłogowanych (pamiętajmy, że w pytaniu chodziło o same stopnie czyli trepy; konstrukcja jest betonowa), ale widziałem takie stopnie dębowe po ok. 5 latach użytkowania - dość mocno porozsychane. Domyślam się, że drewno mogło być nie tak suche jak powinno, albo klej nie taki, albo podłoże za mokre itp., ale w każdym razie niekoniecznie stopnie z samego drewna to takie wielkie bezproblemowe szczęście.

To powiedziawszy, będę Wam wdzięczny za polecenie sprawdzonego wykonawcy stopni z litego (klejonego) dębu :lol: z Warszawy lub okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat: Ja "nigdy" nie wydałabym pieniędzy na coś co nie będzie spełniałao swojej roli w 100 %.

w domu mojego dziadka sa schody drewniane i stopnie sa przetarte więcej niż 5 mm.

 

 

 

Jeśli schody by się starły o 5 mm to moim zdaniem są do wymiany, a nie szlifowania. W końcu będziemy stąpać po listkach.

Pozostaj ekwestia drewna. Obłóg dębowy będzie pewnie trwalszy niż lita sosna.

A jeśli coś ma być na wieki, to trzeba lać beton, kłaść stal, albo kompozyty.

 

Z ciekawości spytam, co macie na podłogach, przy litych drewnianych schodach ?

 

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...