Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Montaż rynny na "klocku" obłożonym grubym styropianem


maciek8805

Recommended Posts

Cześć!

 

Krótkie pytanie: jak zamontować rynnę, rynajzy, pas nadrynnowy w takim przypadku: na ścianach 25 cm styropianu, na dachu spad zaczyna się od 23 cm styropian + styropapa.

 

Schematyczny rysunek:

Beznazwy-1.jpg

 

Na styropapę płyta OSB przykręcona do stropu, a do niej blacha i uchwyty rynny? Czy jakoś inaczej się to robi?

Rynna ma być poza licem elewacji, a nie w warstwie ocieplenia. Na styropapę będzie na wierzchu jeszcze papa wierzchnia, termozgrzewalna.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Krótkie pytanie: jak zamontować rynnę, rynajzy, pas nadrynnowy w takim przypadku: na ścianach 25 cm styropianu, na dachu spad zaczyna się od 23 cm styropian + styropapa.

 

Schematyczny rysunek:

[ATTACH=CONFIG]450550[/ATTACH]

 

Na styropapę płyta OSB przykręcona do stropu, a do niej blacha i uchwyty rynny? Czy jakoś inaczej się to robi?

Rynna ma być poza licem elewacji, a nie w warstwie ocieplenia. Na styropapę będzie na wierzchu jeszcze papa wierzchnia, termozgrzewalna.

 

Pozdrawiam!

 

Rynna zawsze jest poza licem elewacji. No bywają przypadki gdy jest schowana, ale to już inna bajka.

Żeby nie zaciekało ci na elewacje to pokrycie dachowe z blachy musisz wypościć poza lico, chwyty przymocujesz do płyty osb.

Zresztą o to ja bym sie nie zmartwiał, no chyba że będziesz to robił sam, bo jeżeli zatrudnisz do tego dekarza to on będzie wiedział jak to zrobić.

Wiem że lepiej pytać o takie rzeczy wcześniej aby potem fachowiec nie zrobił Cię w bambuko, Więc jakby co to jeszcze pytaj albo opisz rozwiązanie jakie dekarz zaproponował, wtedy będzie można jeszcze coś skorygować przed montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zobaczyłem wyceny dekarzy (typu położenie folii - 785 zł) to uznałem, że spróbuję zrobić sam z ojcem i szwagrem.

Położenie styropianu, styropapy, izoklinów, papy wierzchniej, obróbka attyki - to wydaje się prościzna.

Tylko z tą rynną kombinuję, bo nie bardzo wiem, jak to powinno wyglądać, a rysunków w internecie nie mogę znaleźć.

 

Beznazwy-1.jpg

 

Czyli płyta OSB mocowana do stropu, pas nadrynnowy i rynajzy do płyty OSB, a na wierzch papa wierzchnia?

Tylko czy przed tą konstrukcja rynnową nie będzie stała woda z uwagi na jej większą grubość niż dachu wyżej niej?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez maciek8805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zobaczyłem wyceny dekarzy (typu położenie folii - 785 zł) to uznałem, że spróbuję zrobić sam z ojcem i szwagrem.

Położenie styropianu, styropapy, izoklinów, papy wierzchniej, obróbka attyki - to wydaje się prościzna.

Tylko z tą rynną kombinuję, bo nie bardzo wiem, jak to powinno wyglądać, a rysunków w internecie nie mogę znaleźć.

 

Pozdrawiam.

Życzę Ci powodzenia, nie święci tylko garnki lepią.

Tylko to co wydaje sie łatwizna w rzeczywistości może być trudne.

Dach jest to takie dziadostwo że jak spieprzysz to naprawa może okazać się droższa niż wart jest materiał. '

Jeżeli chcesz to zrobić sam to dobrze sie przygotuj teoretycznie a jak byś miał możliwość łyknięcia praktyki np u sąsiada na budowie to jeszcze lepiej.

Możesz pytać o wycenę kilku fachowców i pytaj o cenę za całość a nie za poszczególne etapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą o to ja bym sie nie zmartwiał, no chyba że będziesz to robił sam, bo jeżeli zatrudnisz do tego dekarza to on będzie wiedział jak to zrobić.

 

Przede wszystkim to takie niestandardowe rozwiązania (25cm ocieplenia to mimo wszystko jeszcze nie jest typowy przypadek) powinny być opracowane w projekcie przez architekta. Dekarz jest specem w swoim fachu, ale też nie ma obowiązku ogarniać wszystkich detali projektu, bo może zrobić coś poprawnie a i tak może okazać się to niekompatybilne z jakimś innym elementem projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy dookoła mają płaskie dachy z papą i niemal wszyscy remontują je samodzielnie. Sąsiad ostatnio w pojedynkę docieplił i wyremontował swój dach, więc to chyba nie jest fizyka kwantowa, a najtańsi dekarze chcą ponad 9 tys. zł za samą robociznę.

 

Projekt indywidualny, projektant tylko przerysował to, co mu przyniosłem gotowe. Tego typu szczegółów w projekcie brak, wszystko opisane minimalnie, byle uzyskać zezwolenie na budowę ;)

 

Jeszcze będę miał zabawę z attyką, bo jej szerokość to 63 cm, a widzę, że takich blach nie robią :) Chyba trzeba będzie samemu giąć :)

Edytowane przez maciek8805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy dookoła mają płaskie dachy z papą i niemal wszyscy remontują je samodzielnie. Sąsiad ostatnio w pojedynkę docieplił i wyremontował swój dach, więc to chyba nie jest fizyka kwantowa, a najtańsi dekarze chcą ponad 9 tys. zł za samą robociznę.

 

Fizyka kwantowa to nie jest, ale fizyka budowli już tak ;) Wszyscy muszą sobie jakoś radzić, nie zawsze wylosują poprawne do danego budynku rozwiązanie, stąd pojawiają się mniej lub bardziej ukryte wady, typu zacieki, pękania, itd.

Albo płaci się projektantowi albo trzeba kombinować na własną rękę. A że projektanci też miewają braki w wiedzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...