Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z376d z Ruvee


Recommended Posts

Po przejrzeniu bardzo wielu projektów zdecydowaliśmy się na parterowy Z376D w wersji szkieletowej. Idealny domek dla naszej pięcioosobowej rodzinki. W między czasie korona trochę pomieszała nam plany ale w lipcu udało nam się ruszyć. Zdecydowaliśmy się na jedną firmę która doprowadzi nasze marzenie do stanu deweloperskiego. Wybraliśmy firmę Ruvee która działa na rynku od kilku lat i ma dobre opnie wśród osób które z nią budowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa miała mieć grubość 20cm. Dzień przed wylaniem betonu okazało się że trochę brakuje.

 

Nasza uwagę zwróciło też usytuowanie kotew. Na zdjęciu widać że otulina betonu byłaby praktycznie żadna. Wykonawca tłumaczył że na budowie ciężko uzyskać dokładność zgodną z przedstawionym przez niego rysunkiem. Słowo rysunek nie jest tutaj przypadkowe bo z projektem nie miało to nic wspólnego.

KB miał pewne wątpliwości dotyczące zastosowania zbrojenia rozproszonego, szczególnie że rysunek przedstawiający płytę fundamentową nie zawierał żadnych danych projektanta. Wykonawca obiecał dostarczenie odpowiedniego projektu.

Na dzień przed wylaniem fundamentu taki projekt do nas nie dotarł. Wykonawca powiedział że dostarczy go później. Nie zgodziliśmy się na takie rozwiązanie.

Płyta została dozbrojona według zaleceń kierownika budowy no i oczywiście musieliśmy ponieść dodatkowe koszta.

plyta1.jpg

plyta2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylali płytę, myśleliśmy że teraz będzie z górki bo to w końcu specjaliści od konstrukcji szkieletowych. Płyta jak płyta, tak wygląda... Wiecie co powinno się zrobić przed rozpoczęciem budowy konstrukcji? Wypoziomować podwalinę. Chyba że jest się przekonanym o byciu mistrzem świata w wylewaniu idealnych płyt fundamentowych. Wtedy nie trzeba... Można iść śmiało ciąć belki na jeden wymiar z pełną świadomością tego że będzie dobrze..

plyta4.jpg

plta3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomowanie podwaliny. Po co to robić? Po to żeby mieć pewność że ściany działowe nie będą wyższe od ścian zewnętrznych bo wtedy mogą one lewarować wiązary. Tak się stało w tym przypadku. Po co zadawać sobie trud obniżenia ściany działowej, lub ewentualnie podcięcia fragmentów drugiego odczepu górnego jeżeli szybciej będzie przypie@#$ić gwoździe, a inwestor nie zauważy bo to przecież wysoko i trzeba wejść na drabinkę... Całe szczęście że mamy drabinkę.

wiazar1.jpg

wiazar2.jpg

wiazar3.jpg

wiazar4.jpg

wiązar5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz troszkę o jakości wykonania samych wiązarów. Długo by pisać, lepiej popatrzeć na zdjęcia. Wiązary zupełnie inne od tych które znajdują się w oryginalnym projekcie. Na pytanie o projekt wiązarów wykonawca odsyła rysunek, bez żadnych wyliczeń, wyników tych wyliczeń, danych projektanta itp...

des1.jpg

des2.jpg

des3.jpg

des4.jpg

des5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca obustronnie zakrył konstrukcję bez żadnej informacji. Czyżby miał coś do ukrycia? KB wpisem do dziennika budowy nakazał odkrycie fragmentów ścian w celu dokonania oceny konstrukcji. Wstrzymane zostały też prace budowlane do czasu dostarczenia dokumentacji przez wykonawcę. Wiązary wykonane w zupełnie inny sposób i w innej technologii niż w oryginalnym projekcie to nie przelewki - szczególnie kiedy nie ma na to żadnej dokumentacji. Wykonawca zobowiązał się do dostarczenia projektu zamiennego...

dzienn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jesteśmy po poprawkach.

Wykonawca wyjaśnił również kwestie szczelin pomiędzy elementami wiązarów - "bo drewno nie jest idealne". Jak tak się zastanowić to bardzo niemiło ze strony krzyżulcy że potrafią z jednej strony przylegać idealnie, a z drugiej jest szpara.

Nie ma to jak zrzucić winę na drewno za to że jest źle docięte...

Tak tylko się zastanawiamy czy te wkręty to nie za długie dali - przecież wchodzą prawie 20mm w odczep.

pop1.jpg

pop2.jpg

pop3.jpg

pop4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipa była naprawiać błędy. Oczywiście nie poinformowała nas o swoim przyjeździe i do tej pory czekamy na odpowiedź czy poprawki skończone czy jeszcze raz przyjadą.

 

Szczeliny zostały pozaklejanie klejem którego należy używać w w temperaturze od 10 wzwyż. W tym dniu było około 5 stopni a n nocy dochodziło do 0.

 

Oczywiście nie wszystko co kazaliśmy poprawić zostało zrobione. Czekamy na kolejny przyjazd.

klej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma w zeszłym tygodniu była poprawiać po raz 3. Właściciel firmy zabronił nam w tym czasie przyjeżdżać na budowę bo niby chcą się izolować... Poinformowaliśmy, że przyjeżdżamy z kierownikiem i będziemy zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki i aby zachowywali odpowiedni dystans. Kierownik chciał aby odsłonili elementy OSB żeby mógł zobaczyć szkielet na co właściciel się nie zgodził.

 

Resztę wiązarów zostało naprawione klejem do drewna który nie nadaje się do tego typu napraw. Pytaliśmy ile było stopni podczas napraw i usłyszeliśmy, że około 5. Więc dopytaliśmy, czy zapoznali się z kartą produktu która mówi żeby używać od 10 stopni. Usłyszeliśmy, że tego domu to my chyba nie chcemy zbudować...

klej1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Jak dobrze ze trafiłam na ten szczegółowy. Opis zmagań budowy z firmą ruvee. Bo to na nnia padł mój wybór w budowie domu. Czy pilnując ich coś zyskam? Czy dać sobie spokój i szukać innego wykonawcy? Jak znalesc firmę godna zaufania? Mój dom to dom parterowy 75 m. Dobrze ocieplony. Ogrzewanie gazowe. Pomocy poproszze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...