Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

[b]dom D43 [/b]+ Kominek + DGP= Podsumowanie


tcic

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczow.

Jesli ktos pamieta mnie z "wymiany doswiadczen" z poczatku roku 2003 to witam starych znajomych. :wink:

Postanowilem podzielic sie ze wszystkimi chetnymi swoimi doswiadczeniami ze skonczonej budowy domu i po 1 i 1/2 sezonie eksploatacji.

Ponad rok temu ktos powiedzial: "Szkoda, ze na forum tak zadko wypowiadaja sie ludzie, ktorzy uzytkuja domy - wiekszosc z nas szuka odpowiedzi u ludzi, ktorzy sa na tym samym etapie poszukiwan".

 

Teraz - bogatszy o doswiadczenia - chetnie odpowiem na pytania osob, ktore wahaja sie z podjeciem decyzji. Nie odpowiem na pytania typu: "co jest lepsze: Porotherm czy Ytong" bo nie wiem. Wiem natomiast jak sprawuje sie dom wybudowany z Porothermu.

 

OTO tematy w ktorych moge podzielic sie swoim doswiadczeniem:

 

Moj dom: D43 (powiekszony) do powierzchni 2x80 m2=160 m2, czyli otwarty parter i uzytkowe poddasze.

Mury: POROTHERM 38 P+W firmy Wiennerberger + ciepla zaprawa

Dachowka: cementowa BRAAS celtycka

Tynki zewnetrzne: KNAUF - cementowo wapienne

Tynki Wewnetrzne: KNAUF - gipsowe

Ogrzewanie podstawowe: kominkowe SPARTHERM + system dystrybucji goracego powierza

Ogrzewanie uzupelniajace: konwektorowe Atlantic (praktycznie niewykorzystane)

"Elektryka" - I i II taryfa (ogrzewania + bojler - II taryfa)

Ogrzewanie wody: bojler 150l

Przydomowa oczyszczalnia sciekow

Dzialka typ lesny 5000 m2.

Stolarka drewniana

 

Jesli ktos ma pytania do tej konfiguracji (mocne-slabe strony) chetnie odpowiem - bo dzisiaj juz wszystko w tym temacie wiem :lol:

 

Nie pytajcie tylko o alternatywe - bo nie mam pojecia czy bylaby lepsza.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - mam "goly" POROTHERM 38 P+W.

Nie wiem, czy jakbym mial 44 P+W byloby duzo cieplej, ale ja lubie cieplo w domu. Przy temperaturze zewnetrznej ok -5st C bez problemu utrzymuje temperature pomieszczen w granicach 24-25stC. Oczywiscie nad ranem temperatrura spada do 22stC. Dodatkowe dogrzewanie (miej wiecej o 2 st C) jest potrzebne tylko w lazience na dole.

Na pietrze mam praktycznie stala temperature 25 stC. Aby ja uzyskac musze ostro wentylowac pomieszczenia na pietrze - praktycznie ciagle minimalnie uchylone okna.

Kominek tak ostro dogrzewa - ze caly rok chodzimy po domu w t-shortach i nikt nie mysli o dogrzewaniu sie.

Generalnie - pewnie lepiej polozyc 44 P+W (i disisaj bym tak zrobil, bo roznica w cenie jest nieistotna).

Mam tynki wewnetrzne KNAUFF. Byly gladkie, ale jednak je przeszpachlowalem przed malowaniem.

Przestrzegam jednak przed kladzeniem tynkow gipsowaych pod plytkami. Plytkarze nie zamatowili scian i mialem problem z odpadajacymi kafelkami.

Ale generalnie jestem bardzo zadowolony z tynkow gipsowych - tyle tylko, ze nie polecam ich pod kafelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam ile wynosza twoje rachunki za prąd, bardzo mnei to interesuje bo u siebie planuje tez kominek z DGP i reszte na prad (czesciowo ogrzewacze akumulacyjne, czesciowo konwektory i podlogowka w 2 lazienkach i kuchni), bojler na wode, slowem wszystko na prad, acha, ile placisz za kilowat w dziennej i nocnej

 

no i napisz pare slow o swoim dgp, czy grawitacyjne, czy z turbina, do ilu pomieszcezn nawiewy itd

 

Dzieki, fajnei ze pamietasz o budujacych! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Jak juz napisalem moj dom ma 160 m2 i jest to budynek pietrowy.

Kominek znajduje sie w salonie na parterze (SPARTHERM) mniej wiecej w osi budynku. Na parterze mam jeszcze otwarta kuchnie i lazienke. Nie mam rozprowadzenia do zadnego pomieszczenia na parterze. Kanaly powietrzne poprowadzone sa tylko na pietro. System dystrybucji - grawitacyjny. Kanaly sa zalane w posadzce pietra (w wylewce). Sa to kanaly metalowe (10cmX5 cm). Tak wiec na pierze mam cos w rodzaju ogrzewania podlogowego.... :D .

Obudowa kominka wg wlasnego projektu z kafli firmy METZ. Prad mam wg taryfy weekendowej (bo w weekend cala rodzina jest na miejscu od rana do wieczora).

Tansza taryfe mam wiec od piatku 22.00 do poniedzialku 6.00 oraz w kazdy dzien roboczy od 13.00-15.00 oraz od 22.00 do 6.00.

W tych odzinach zaklacza sie bojler na wode i to w zupelnosci wystarcza.

W tych godzinach zalaczac sie powinno rowniez dodatkowe ofrzewanie pomieszczen, ale sie nie zalacza, bo temprtarura niegdy jeszcze rego nie wymagala. W tych godzinach staramy sie rowniez urzadzac prania, prsowania, gotowania itp..... ale to nie problem, bo pozna wracamy z pracy.

A system sie sprawdza, bo wg wskazan licznika 85% npobranej ilosci pradu to prad z II taryfy. Czyli pomysl sie sprawdza i nie mam co tu ulepszac...

Co do cen za jednostke pradu - sprawdze w domu i Ci odpisze. Rachunki mam ok. 600,00 PLN/ 2 miesiace !!!!! i to zima. Glownie jest to ogrzewanie C.W.U. Latem jest to nieco mniej.

Biorac pod uwage i spalam 10 -12 m 3 drewna po 100 pln z metr to dalo mi kwote 1000 -1200 PLN za zeszly rok ogrzewania (w tym wiosna i jesien), czyli srednio 100 PLN miesiecznie. Do tego dokladam 300 PLN za prad to daje razem 400 PLN miesiecznie za ogrzewanie domu, podgrzanie CWU oraz "prad potrzebny do zycia". Dokladajac zuzycie wody to i tak mniej niz utrzymanie mojego bylego mieszkania 50 m2 w bloku !!!!

Oczywiscie koszty energii elektrycznej wzrosna gdy pojade zima na narty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednego jestem pewien. W moim domu wydatek na piece akumulacyjne niegdy by sie nie zwrocil. Z 10 zakupionych grzejnikow (konwektorow Atlantic) podlaczylem 2 !!!!! w dwoch lazienkach.

Z tego jeden prawie niegdy sie nie zalacza bo na gorze mam w lazience non stop 25 stopni.

Tak naprawde wlaczam grzejnik na dole przed kapiela gdy temperatrura w lazience czasem spada ! do poziomu 22-23 stopni i zona narzeka, ze jest chlodno po wyjscu spod prysznica :lol:

Przemysl ten wydatek. Proponuje: Zamontuj kominek, zacznij grzac, kup sonie male grzejniczni po 70 PLN za szt i sprawdz na ile beda Ci potzebne. Wydac kase na piece akumulacyjne - zawsze zazysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartosc rachunkow podalem zawyzona z jednego powodu. Nie potrafie na razie oddzielic kosztow zwiazanych z budowa budynku gospodarczego. W kazdy weekend pracuje tam betoniarka i inne urzadzenia. Szacuje, ze ok. 100 PLN miesiacznie moze mi "polknac", wiec wynik na poziomie 400 PLN za 2 miesiace spokojnie powinienem osiagnac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...