Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

[ALARM] Montaż kontaktronu w zamontowanym oknie/drzwiach


Recommended Posts

Szybkie pytanko...

 

jak dokładnie ma wyglądać proces montażu kontaktronu wpuszczanego w stelaż okna na już zamontowanym i otynkowanym oknie lub drzwiach? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, jedyne co znalazłem to przewiercanie od spodu, gdy jeszcze nie ma parapetów.

 

Kładę sobie przewody pod przyszły system alarmowy, rozkminiłem już, żeby od centralki puścić YTDY 6x0,5mm do każdej czujki bez względu na jej rodzaj. O ile czujki ruchu, dymu i zalania potrafię sobie wyobrazić, o tyle mam problem gdzie konkretnie pociągnąć przewody pod kontaktrony, żeby później było jak najmniej kucia i demolki. Jeśli miałbym kuć to najlepiej teraz w tynkach gipsowych, niż później po gładziach i farbach, jak będę instalował system alarmowy. Są jakieś sprytne sposoby estetycznego montażu, gdy już mamy tynki i parapety? Czy pozostaje wtedy już tylko opcja kontaktronów zewnętrznych przyklejanych gdzieś do ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Spokojnie da się to zrobić. Wiercisz otwór z góry przez całą ramę okna aż do pianki pod oknem. Drugi prostopadły otwór wiercisz pod parapetem (w zasadzie tylko przez tynk, bo dalej jest pianka pod parapetem). Pamiętaj o stopniowaniu wierteł pod czujnik (ostatnie 9,5 mm pod standardowy kontaktron 10 mm) + fazka.

Skręcasz przewody od czujnika, obcinasz końcówki ściągasz izolację na około 3 cm, skręcasz i robisz pętelkę. Wsuwasz tak zakończony przewód w otwór pionowy, a w otwór pod parapetem wkładasz sztywny drut z zagiętym haczykiem (np. drut 2,5 mm z przewodu elektrycznego). Przy odrobinie wprawy ruszając przewodami od czujnika wyłapujesz je haczykiem i wyciągasz pod parapetem. Tam doprowadzasz przewód od instalacji, lutujesz, izolujesz i chowasz w piance pod parapetem.

Jak okno PCV, to rezystory parametryzujące linię przylutuj przy czujniku i zostaw z zapasem w profilu okna. W drewnianych rezystory musisz zrobić na połączeniu z przewodem z instalacji.

Proste? :)

Przekrój.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić, żeby "z ręki" zrobić te dwa otwory tak, żeby jednym trafić w drugi...

Uwierz mi, to nic trudnego, szczególnie, że nie wiercisz w twardym materiale, tylko poruszasz się w piance poliuretanowej.

Nam zdarzało się, że pianki było pod parapetem minimalnie i musieliśmy wiercić w bloczku MAX pod parapetem - tu też przeciągnęliśmy przewód, choć było trochę trudniej, bo otwór w bloczku MAX zapychał się kawałkami odłupywanych wewnętrznych ścianek MAX-a.

Oczywiście wariant B - nie wymagający ćwiczenia zdolności manualnych i cierpliwości, to plastikowa listwa na przewód montowana pod oknem i przewód z instalacji dociągnięty do listwy z boku nad parapetem.

 

P.S. Latarka punktowa bywa dość pomocna w celowaniu otwór w otwór :)

Edytowane przez _ZBYCH_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...