Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Za małe otwory w drzwach


Recommended Posts

Dzień dobry forumowicze. Szukam porady bo ten problem spędza już sen z powiek. Okazało się, że otwory na drzwi po zmierzeniu ich przez inspektora podczas odbioru miały szerokość +-78cm. Szerokość w rzucie dołączonym do aktu informuje o 80cm szerokości na skrzydło. Podczas ostatniej wizyty na budowie zobaczyliśmy przez okno, że deweloper poszerzył te otwory, nie wiemy o ile. Z tego docięcia przez dewelopera wynika, że w obydwu przypadkach brak jest węgarka, zapasu montażowego oraz nie ma możliwości zamontować opaski. Drzwi będą bez przylgowe. Załączam zdjęcie, które pokazuje, jak wyglądały otwory przed docinką, aktualnych po docince jeszcze nie mam. Część zaznaczona na zdjęciu na niebiesko jest wycięta, lewa część otworu na drzwi również. Załóżmy, że deweloper wyciął po ok 4cm z każdej strony, gdzie szerokość w tym wypadku daje ok 86cm.

 

Domyślam się, że mimo powiększenia otworu drzwi 80cm i tak nie wejdą i tak nie wejdą. Co możemy zrobić, macie jakie sugestie?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

IMG_20191213_144452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo widać(fotka mała) ale takie rzeczy się czasem spotyka.

Błąd projektowy/wykonawczy. Ktoś tak "ustawił" ściany i tyle.

 

Nie da się tego "naprawić" bez przesuwania ścian a domyślam się, że deweloper nie jest chętny.

Pozostają - drzwi "70tki" - niezgodne z przepisami, ale byłyby do przeżycia. Jeśli otwór jest 90cm to można wstawić drzwi z ościeżnicą stałą, ew. ciąć opaski w regulowanych (w tym wypadku całe). Mało estetycznie, ale czasem to jedyne wyjście.

 

Tu np. miałem 78cm

20180518_153209.jpg

i z typowych rozwiązań jedynie wersja bezprzylgowa z maksymalnie obciętymi opaskami dała się zmieścić w tej wnęce.

 

A jeśli już deweloper się ugnie i zechce przestawić ścianę to dla drzwi z całymi opaskami wymagają otworu 90cm + po min 5 cm po bokach (czyli ze 100cm to absolutne minimum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deweloper nie chce na ten temat rozmawiać, a ściany nie da się przesunąć bo to ściana nośna.

 

Pytanie czy tak było w projekcie. Nie raz widywałem podobne słabe punkty, nie przewidziane przez architekta. Wynika to głównie z ograniczeń powierzchni. Szybkości pracy, czasem oczekiwań Inwestora ("chcę większą kuchnię") itp. Projektant rysuje "90cm" (myślę, że zna wymagania przepisów), nie uwzględnia tynków, murarz chce zabłysnąć i dorabia węgarki a kupujący dostaje mały problem.

 

Jeśli zostało ok 90cm to nie ma co - zostaje zamontować drzwi jak się da. Szybko zapomnisz o sprawie. Kolejny przykład:

 

P1040385.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt wyraźnie wskazuje na skrzydło 80, czyli otwór na taki wymiar drzwi powinien wynosić min. 91 cm. Ekipa od montażu drzwi wydała opinię, że z uwagi na brak odpowiedniego wymiaru nie ma szans zamontować drzwi 80, nawet bezprzylgowych a co gorsza z uwagi na obecny wymiar 78 cm i braku poszerzenia otworu z uwagi na obecność ścian nośnych i brak pozostawionych zapasów montażowych - nie ma możliwości zamontowania drzwi 70. Żeby było śmieszniej, deweloper twierdzi że nie wiedział o tym bublu i jest zaskoczony, ale nazywa to kosmetyką. To drzwi do pomieszczeń z których będziemy często w ciągu dnia korzystać, a nie drzwi do garderoby, czy spiżarki, więc trochę nie widzę możliwosci montażu drzwi 70. No i najważniejsze, otwory powinne być w świetle prawa na skrzydło min. 80 i tak były zaprojektowane. To wykonanie jest niezgodne z prawem i projektem. Myśląc przyszłościowo i zakładając różne sytuację w życiu, w przypadku np. obecności osoby niepełnosprawnej w domu - nie skaże się świadomie na za wąskie drzwi. Mieszkanie to kredyt na 30 lat i raczej wolę przewidzieć różne sytuację niż potem mieszkać w lokum nie zdatnym do normalnego użytkowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Ty szukasz porady prawnej, a nie technicznej.

 

Ale w ramach tej jeszcze raz napiszę: w otwór 88 ciężko będzie wepchnąć drzwi 80-tki, ale już w 89 bez większego problemu. Ościeżnice stałe. Deweloper może tym się wybronić.

 

I z drugiej strony napisałem co się robi w takich sytuacjach montażowych. W moich realizacjach może 10% budów ma prawidłowe węgarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie dot .warunków technicznych:

§ 75. Drzwi wewnętrzne

1.

Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do kuchni powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.

 

Nie znam interpretacji, ale zakładam, że garderoba itp nie jest pomieszczeniem przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Czasem spotykam w projektach drzwi "70" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...