Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Od jakiegoś czasu jestem czytelnikiem forum. Dzisiaj natrafiłem na informacje, które zaniepokoiły mnie na tyle, że muszę się podzielić swoim znaleziskiem.

 

Wyniki nasiąkliwości otrzymane w warunkach laboratoryjnych mogą nie mieć znaczenia przy rzeczywistym użytkowaniu. W skrócie, po 15 latach w ziemi EPS wchłonął mniej wody niż XPS (4.8% vs 18.9%). Zachował również prawie całkowicie swój współczynnik oporu cieplnego R, podczas gdy w przypadku XPS spadek był prawie o połowę (94% vs 52%). Źródła poniżej:

 

https://www.concreteconstruction.net/how-to/materials/comparing-eps-and-xps-insulation_o

https://www.amvicsystem.com/wp-content/uploads/2019/08/Amvic-EPS-vs.-XPS-Water-Absorption.pdf

 

Nie muszę mówić, że wyniki te lekko mnie zmroziły. XPS jawił mi się właśnie jako ten materiał, który lepiej izoluje w warunkach mokrych, np. będąc zakopanym w ziemi. Wiele osób wybiera XPS jako podkład pod płyty fundamentowe. Jeśli dobrze interpretuję dane, to wybór XPS-a grozi znacznym spadkiem przenikalności cieplnej przegrody po latach użytkowania.

 

Proszę o opinie i komentarze odnośnie przytoczonych badań, ich wiarygodności, oraz otrzymanych wyników. Nie jestem specialistą wiec może źle coś zrozumiałem i niepotrzebnie sieję panikę.

 

Pozdrawiam,

Gabryjel

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/259657-prawdziwa-nasi%C4%85kliwo%C5%9B%C4%87-eps-i-xps-po-15-latach-w-ziemi/
Udostępnij na innych stronach

Dzieńi. Wiele osób wybiera XPS jako podkład pod płyty fundamentowe. Jeśli dobrze interpretuję dane, to wybór XPS-a grozi znacznym spadkiem przenikalności cieplnej przegrody po latach użytkowania.

 

 

Mam XPS pod płytą, od 5 lat monitoruję zużycie gazu i nic niepokojącego się nie dzieje. Różnice pomiędzy danym miesiącem na przestrzeni lat spowodowane są raczej średnią temperaturą zewnętrzną, a jeszcze bardziej ilością dni słonecznych

Wnikliwa analiza internetów wskazuje że najważniejsza jest dobra wentylacja przegród i izolacji. Bardziej istotna od deklarowanych parametrów izolacyjnych styropianów, wełen, bloczków, pustaków.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...