Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy będzie działał kominek otwarty + DGP?


vonBraun

Recommended Posts

Szanowni Państwo,

Lubię kominki otwarte i taki chciałbym sobie zrobić , ale u mojej znajomej po pewnym czasie użytkowania kominka "naturalnego" i otwartego, pojawiły się nieszczelności między ścianą komina i kominkiem. Poza tym cała konstrukcja ma trochę rys i pęknięć. W górnej części ślady sadzy, czyli komora odprowadzająca dym się rozszczelniła.

 

Robiąc coś takiego u siebie chciałbym:

 

1)Włożyć w coś takiego wkład stalowy (aby pozostało szczelne - przynajmniej tak długo jak wytrzyma ta stal).

2)Szkoda ciepła, więc w tym wkładzie przydałoby się coś do akumulacji ciepła i grawitacyjne DGP. (Bardzo łatwo u mnie poprowadzić rury większość piętro wyżej)

3) Być może będę musial użyć jakiegoś dopływu powietrza z zewnątrz aby dotlenić to ustrojstwo.

 

Pytania: Czy to realne - nigdzie nie ma otwartych kominków z DGP - przynajmniej nie sprzedają takich wkładów?

Czy ktoś robi takie rzeczy na zamówienie ?

Czy na ok 100-120m2 powierzchni muszę do tego dołożyć dopływ powietrza aby się paliło? Tego nie przewidzialem ale jeszcze da się zrobić.

 

problem szerzej opisałem tu:

https://tinyurl.com/y5tox57u

 

pozdrawiam

vB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych i nic na to nie poradzisz. Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak ;)

Dlatego też i DGP byłoby przy nim bardzo kiepskie i nieefektywne, zaś kanały akumulacyjne odpadają, bo mają zbyt duże opory przepływu gazów (w k. otw. wymagane są ogromne przepływy powietrza).

Czyli - albo rybki, albo akwarium ;) Albo klimat kominka otwartego, albo ogrzewanie. Musisz wybrać na czym ci bardziej zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem :-)

 

"Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak "

"Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych"

 

 

Kominek otwarty z pewnością nadaje się do celów grzewczych ;-)(co wielokrotnie sprawdziłem ;-) tyle, że nie jest ekonomiczny.

Przecież musi się nagrzać do tej samej temperatury co zamknięty aby cokolwiek nagrzać w pomieszczeniu (tyle że przerobi więcej opału)..

 

Jeśli jednak powstaje w nim ciepło to co za problem spróbować trochę z tego "odzyskać"?

 

Przedstawiono opinie, mnie jednak interesuje bardziej rozumowanie, które do nich doprowadziło. Z tyłu głowy warto mieć to, że i tak muszę mieć tam inny system grzewczy. Czy to "warto"? Wiem że nie ;-)

 

Moim zdaniem problem dotyczy tego, czy przestrzeń wokół komory spalania będzie miała wystarczającą temperaturę.

Jeśli temperatura będzie WYRAŹNIE niższa niż w kominkach zamkniętych można jeszcze zwiększać OBJĘTOŚĆ przestrzeni, która otacza komorę spalania oraz powierzchnię wymiany ciepła dorzucając jakieś radiatory czy ożebrowania, a w ostateczności wymusić przepływ jeśli nie da to ciągu w DGP.

 

Czy ktoś z Panów lub innych czytających wie jakie temperatury będą w komorze spalania (a właściwie to w jej ścianie) w kominku otwartym i kominku zamkniętym? Jakiej różnicy można się spodziewać? Pozwoliłoby to oszacować 1)potrzebną powierzchnię wymiany ciepła, 2) potrzebną wielkość komory do uzyskania ciągu w DGP.

 

pozdrawiam

vB

Edytowane przez vonBraun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem :-)

 

"Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak "

"Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych"

 

 

Kominek otwarty z pewnością nadaje się do celów grzewczych ;-)(co wielokrotnie sprawdziłem ;-) tyle, że nie jest ekonomiczny.

Przecież musi się nagrzać do tej samej temperatury co zamknięty aby cokolwiek nagrzać w pomieszczeniu (tyle że przerobi więcej opału)..

 

Jeśli jednak powstaje w nim ciepło to co za problem spróbować trochę z tego "odzyskać"?

 

Przedstawiono opinie, mnie jednak interesuje bardziej rozumowanie, które do nich doprowadziło. Z tyłu głowy warto mieć to, że i tak muszę mieć tam inny system grzewczy. Czy to "warto"? Wiem że nie ;-)

 

Moim zdaniem problem dotyczy tego, czy przestrzeń wokół komory spalania będzie miała wystarczającą temperaturę.

Jeśli temperatura będzie WYRAŹNIE niższa niż w kominkach zamkniętych można jeszcze zwiększać OBJĘTOŚĆ przestrzeni, która otacza komorę spalania oraz powierzchnię wymiany ciepła dorzucając jakieś radiatory czy ożebrowania, a w ostateczności wymusić przepływ jeśli nie da to ciągu w DGP.

 

Czy ktoś z Panów lub innych czytających wie jakie temperatury będą w komorze spalania (a właściwie to w jej ścianie) w kominku otwartym i kominku zamkniętym? Jakiej różnicy można się spodziewać? Pozwoliłoby to oszacować 1)potrzebną powierzchnię wymiany ciepła, 2) potrzebną wielkość komory do uzyskania ciągu w DGP.

 

pozdrawiam

vB

Ładnie to napisałeś. Jestem pod wrażeniem....:)

 

Temperaturą spalania bym się nie przejmował, bo drewno pali się w zasadzie tą samą we wkładzie i w palenisku otwartym. Tyle że we wkładzie masz możliwość pokombinować dolotem powietrza do spalania, a w kominku otwarty "idzie" cały czas na nadmiarze. Kombinowanie na dolocie kończy się często wędzeniem i problemami smogowymi,więc pomińmy ten aspekt....

 

Temperatura w kominku otwartym jest na tyle wysoka, że budowa urządzenia do odzysku energii i zamiany jej na ciepłe powietrze, jest opłacalne (przy Twoich założeniach). Francuzi mają gotowce. Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry. Pomijając fakt, że będziesz produkować zbyt gorące, niezdrowe powietrze, maszynka zadziwi Cie swoją wydajnością. W palenisku ścianka od strony ognia, powinna być osłonięta płytą żeliwną lub szamotową, bo blacha za długo nie pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry."

 

Tego nie rozumiem, nie wiem co masz na myśli pisząc:

"rękaw w tylnej części paleniska" (rękaw? co to?)

"czopuch" - no..ok,. było w Wikipedi

"podwójne ścianki z dolotem na dole" (dół paleniska też ma grzać powietrze)?

"Dolot" dotyczy gorącego powietrza?

 

Bo trzeba też chyba PRZED ogniem wrzucić jakiś wylot powietrza z dworu.

 

No to teraz szukam kogoś kto mi coś takiego pospawa wg planu ;-)

 

pozdrawiam

vB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry."

 

Tego nie rozumiem, nie wiem co masz na myśli pisząc:

"rękaw w tylnej części paleniska" (rękaw? co to?)

"czopuch" - no..ok,. było w Wikipedi

"podwójne ścianki z dolotem na dole" (dół paleniska też ma grzać powietrze)?

"Dolot" dotyczy gorącego powietrza?

 

Bo trzeba też chyba PRZED ogniem wrzucić jakiś wylot powietrza z dworu.

 

No to teraz szukam kogoś kto mi coś takiego pospawa wg planu ;-)

 

pozdrawiam

vB

A gdzie chcesz zbudować ten kominek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...