Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bulgot z pieca - powód do zmartwień ?


wodzugbw

Recommended Posts

Witam. Jak w tytule w piecu po zmianie na zaworze trójdrożnym (Afriso) po zmianie ustawienia z 2 na 5 słychać straszny bulgot tak jakby woda się w piecu gotowała, albo gdzieś skraplała, który utrzymuje się przez kilka h i przestaje. Zaczyna bulgotać od temperatury powyżej 50 na sterowniku. Co może być powodem ? Proszę o poradę jak ktoś miał taki przypadek. Stare centralne grube rury, grzejniki pół na pół żeliwne i nowe żeberkowe plus centralne górne zasilanie plus pompka która wymusza obieg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej to. U mnie bulgocze już od kilku lat, nieraz słychać na całą piwnicę.Bul bul bul bul.
Te matole a czemu przy tym nie napisałeś, że bulgotać ci zaczyna jak masz ok. 400*C na czopuchu.

 

@wodzugbw – te bulgotanie olewać ty to se możesz – jak z tego powodu zapowietrzy ci się instalacja - Noo to w tedy olew będziesz miał totalny.

Zamknięty kocioł iść będzie na rozżarzonym żarze po mimo to, że odbioru ciepła z niego nie będzie.

Jeszcze ci trza do tego tylko naczynka przeponowego i patrzyć tylko jak ci rozerwie kocioł albo instalację.

 

Co innego tzw. miejscowe podgotowanie czyli bulgotki a co innego w kotle bulgotanie.

 

Cholera wie o jakim kotle napisałeś – cholera wie co zegar na kotle pokazuje – cholera wie dlaczego to bulgotanie ustaje, bo co paliwo się wypaliło – cholera wie co to jest 50*C na sterowniku, bo nie wiadomo ile jest na kotle – cholera wie co tu do tego ma, że instalacja górne zasilanie ma, skoro tu przez 3D tak w kotle gra i po co to przestawiłeś z 2 na 5.

 

Tak wiec z tych i podobnych względów – zamiast olewać to – lepiej rozwiń i uzupełnij swój post – zanim ci instalację rozwali i w te mrozy w zimnicy siedzieć będziesz musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem to, bo robię testy czy to coś da by piec się tak nie osadzał w sadzy, bo po trzeba co tydzień czyścić taki zawalony :) Piec kopciuch 2 letni niby na brykiet niedrzewny, ale pali się w nim węglem i drewnem :) Te bulgoty są raz na jakiś czas nie codziennie, ale zawsze powyżej 50 stopni na piecu i utrzymują się przez godzinę do półtorej po czym ustają :) Zegar na kotle pokazuje zawsze kilka stopni więcej jak na sterowniku od temperatury wejścia/wyjścia na piecu :) Sterownik tech 28 :) No i wynik testów widzę duże spieki żużlowe i większa ilość popiołu zdecydowanie jak zmieniłem na 5, ale tak było ustawione przez fachowca, który montował piec a jak poprzedni tydzień było na 2 to ani spieków, ani bulgotu no i mniej popiołu, ale strasznie zasyfiony piec taka smołą zaszedł, ale wyczyściłem ile mogłem i teraz wróciłem do pierwotnych ustawień a za tydzień plan ustawić na 7 i zobaczyć co się będzie działo :) Bulgotanie ustaje samoistnie i temperatura rośnie jeszcze na spokojnie :) Tylko nie wiem co to może być czy właśnie ta woda słaba,bo jest instalacja ma ponad 30 lat a nowy piec może do niego syf z instalacji trochę się zbiera i to przyczyna tego bulgotu plus wczoraj też było słychać takie piski z pieca jakby :) Edytowane przez wodzugbw
dodanie szczegóły
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wodzugbw.

No dobra – zawór 3D służy do ochrony powrotu gdzie zalecana temperatura 57 – 60*C – do tego ma chronić kocioł przed korozją niskotemperaturową – nadto dzięki temperaturze powrotu utrzymywanej w tych granicach kondensat nie skrapla się na wymienniku i wymiennik nie zarasta smołą - skoro ten zawór masz to powinieneś wiedzieć o tym.

 

Co to za kocioł jest - Ds ( dolnego spalania ) z palnikiem czy bez - czy Gs ( górnego spalania ). Termometr masz w miejscu ujście spali z komory załadowczej czy z palnika jeśli jest – czy może gdzieś w bardziej neutralnym miejscu. Czujnik sterownika gdzie ma sondę i czy ona siedzi w rurce czy przylgowo jest np. do rury zasilającej przymocowana.

 

Jaka temperaturę zadaną na kotle utrzymujesz – jaką temperaturę spalin na czopuchu masz.

Przepalasz czy w systemie palenia ciągłego jedziesz.

 

„Te bulgoty są raz na jakiś czas nie codziennie, ale zawsze powyżej 50 stopni na piecu i utrzymują się przez godzinę do półtorej po czym ustają „

No i co dalej z temperaturą na zegarze i jak wygląda to co się spala i czy to jest przy rozpalaniu czy przy paleniu też.

 

Jak tego sterownika używasz i czym oraz jak on pracuje :

Tech Sterownik do kotła zasypowego ST-28 z PID + WEN.STW 60EMSK TECH Zasada działania Regulator temperatury ST–28 zPID przeznaczony jest do zasypowych kotłów CO. Steruje pompą obiegu wody CO, pompą ciepłej wody użytkowej CWU oraz wentylatorem. Obudowa sterownika dostosowana jest do montażu na kotle. Funkcje realizowane przez sterownik: - automatyczne sterowanie wentylatorem - sterowanie pompą CO i CWU - oprogramowanie zPID Wyposażenie sterownika: - wyświetlacz LCD - czujnik temperatury CO - czujnik temperatury CWU - czujnik temperatury wylotu spalin - zabezpieczenie temperaturowe (termik) - obudowa wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na wysokie oraz niskie temperatury Wyszczegolnienie Jednostka Zasilanie V 230V/50Hz +/-10% Maksymalny pobór mocy sterownika W 5 Temperatura otoczenia °C 5÷50 Maksymalne obciążenie wyjścia pompy CO A 0,5 Obciążenie wyjścia wentylatora A 0,6 Max. obciążenie wyjścia pompy CWU A 0,5 Dokładność pomiaru °C 1 Zakres nastawu temperatur °C 45÷80 Wytrzymałość temperatur czujnika °C -25÷90 Wkładka bezpiecznikowa A 2x3,15 Zakres pomiaru temperatury °C 0÷85

 

Teraz jeśli o instalację odbiorczą chodzi – jak ona się sprawuje. Jeśli idzie o syf w niej – nie wiem ale jak by woda była w instalacji zasyfiona, to pewnie już by został syfem zapchany 3D, zwłaszcza że powinien być zabezpieczony czyszczakiem.

 

„ No i wynik testów widzę duże spieki żużlowe i większa ilość popiołu zdecydowanie jak zmieniłem na 5, ale tak było ustawione przez fachowca, który montował piec a jak poprzedni tydzień było na 2 to ani spieków, ani bulgotu no i mniej popiołu, ale strasznie zasyfiony piec taka smołą zaszedł, ale wyczyściłem ile mogłem i teraz wróciłem do pierwotnych ustawień a za tydzień plan ustawić na 7 i zobaczyć co się będzie działo”

Gdzie tu zgubiłeś odniesienie do tego jak palisz oraz do zapotrzebowania na ciepło – ogarnij się.

 

Jakim węglem palisz – jaki sort i ile Mj/kg ma i jeszcze : instalacja sama odpowietrz się czy ręcznie odpowietrzać ją musisz – woda w naczynku wyrównawczym raczej na stałym poziomie się utrzymuje czy raczej dziwnie szybko jej ubywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...