Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Za wysoki cokół, poprawiać czy żyć dalej?


Ne

Recommended Posts

Witam

 

W 2019 roku kupiliśmy dom z pustaka porotherm 36, cały podpiwniczony, z poddaszem użytkowym. Wymiary zewnętrzne domu około 6x10 metrów. W tym samym roku ściany zostały ocieplone styropianem grafitowym 10 cm, zaś cokół i jedna odsłonięta ściana piwnicy 5cm. Jako że cokół był bardzo niski, prawie przy poziomie gruntu postanowiliśmy podnieść go do około 30cm.

Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że w ten sposób płyta parteru, podłogówka (5cm styro i 6 cm wylewki) oraz jakieś 10-11 cm ścian od dołu jest teraz zaizolowane tylko tym styropianem 5 cm od zewnątrz.

Na cokole w tej chwili jest siatka i klej.

 

Na wiosnę chcę obłożyć cokół kamieniem, w związku z tym pytanie, czy da się jakoś dołożyć np 20 cm ocieplenia w dół? Ma to jakiś sens?

 

Co zrobilibyście na moim miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć zawsze się da nie wiem tylko czy taki mikro 10 cm cokół z kamienia będzie fajnie wyglądał i czy nie lepiej po prostu z niego zrezygnować. Ale docieplenie tej strefy okołopodłogowej jest jak najbardziej uzasadnione bo nie wiem czy na dłuższa metę nie będzie tam ryzyka migracji wilgoci i w przyszłości grzyba (np. za meblami). Teraz sporo domów ociepla się bez robienia cokołu i dobrze to wygląda. Oczywiście dużo zależy od bryły ale chyba macie prostokątna więc powinno to wygladać spoko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak

https://ibb.co/k3C2LpQ

https://ibb.co/XyvT135

 

Jest tak

https://ibb.co/2M847qs

https://ibb.co/D7Q4VJJ

 

A dokładniej to jest już tynk a na cokole siatka i klej. Chcę zrobić odbojówkę i czymś te ściany obłożyć. Pozostaje pytanie co z tynkiem, zrobić pas innego koloru?

No i to nie tak, że nie ma żadnej izolacji, jest po prostu 5cm białego vs 10 cm grafitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najrozsądniej byłoby wrócić do stanu wyjściowego z ociepleniem czyli uskok na poziomie piwnicy (tam są chyba też normalne cegły a nie porotherm). Wtedy spokojnie zrobisz kamień na tej ścianie piwnicy widocznej a pozostałe jeśli powstanie ten mini cokolik można będzie ukryć podnosząc troche poziom obsypki lub sadząc jakieś fajne krzewy ozdobne. Rozumiem, że ten inny kolor tynku miałby ewentualnie zamaskować miejsce sztukowania? Może jednak ekipie udałoby sie tak połaczyć nowy ze starym, że inny kolor nie byłby potrzebny. O ile 5 cm białego na poziomie nieogrzewanej piwnicy jest ok to już na poziomie podłogi i ściany parteru nie za bardzo. Na pewno wtedy jest inny punkt rosy dla tej samej ściany co grozi problemem z wilgocią (można to jakoś obliczyć ale tu niestety nie pomogę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...