Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła PW z klimatyzatora. Czy warto?


Tom1000k

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiem doskonale co ma Gree w ofercie, ale Amber Prestige 3,5kW kosztuje 3x tyle co Kaisai Eco 3,5kW.

4400zł kontra 1500zł.

 

Mamy teraz taki klimat że poniżej -10 jest bardzo rzadko.

 

Możesz jeszcze zerknąć na Cooper&Hunter.

Podobno to jest to samo, tylko inny brand co gree prestige.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CH Supreme kosztuje podobnie do Gree Prestige.

CH Arctic 3400zł czyli dalej ponad 2x tyle co Kaisai Eco.

 

Kiedyś zrobiłem takie podsumowanie

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=7464761#post7464761

 

CH Supreme to wykres 4 (98% mocy przy -20), SCOP=5.1

CH Arctic to wykres 3 (70% mocy przy -20) SCOP=4

 

Gree Pular 3,5kW za 2200zł to też 70% przy -20°C SCOP=4

CH Veritas/Alpha za ok 2900zł także 70% ale SCOP=4.6

 

Ogólnie wygląda na to że dzięki czynnikowi R32 możliwości większość klimatyzatorów w niskich temperaturach się polepszyły. Nie znajduję aktualnych modeli Gree gorszych niż 70% przy -20°C, a z R410a najtańsze miały 40% mocy w takich warunkach.

 

Kaisai się nie chwali konkretami, ale myślę że z R32 jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CH Supreme kosztuje podobnie do Gree Prestige.

CH Arctic 3400zł czyli dalej ponad 2x tyle co Kaisai Eco.

 

Kiedyś zrobiłem takie podsumowanie

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=7464761#post7464761

 

CH Supreme to wykres 4 (98% mocy przy -20), SCOP=5.1

CH Arctic to wykres 3 (70% mocy przy -20) SCOP=4

 

Gree Pular 3,5kW za 2200zł to też 70% przy -20°C SCOP=4

CH Veritas/Alpha za ok 2900zł także 70% ale SCOP=4.6

 

Ogólnie wygląda na to że dzięki czynnikowi R32 możliwości większość klimatyzatorów w niskich temperaturach się polepszyły. Nie znajduję aktualnych modeli Gree gorszych niż 70% przy -20°C, a z R410a najtańsze miały 40% mocy w takich warunkach.

 

Kaisai się nie chwali konkretami, ale myślę że z R32 jest podobnie.

 

 

A co powiesz o Rotenso Mirai?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Tak zapytam.

Czy ktoś kto zrobił pompę ciepła z klimatyzatora ma to tak zrobione, że nie trzeba do tego "nadzoru", czyli samo się włącza i wyłącza w ciągu roku.

Czyli trzeba grzać, bo robi się zimno, to pompa startuje a jak nagrzeje to się wyłącza. Tu głównie rozchodzi mi się o start w sezonie grzewczym i stop po sezonie.

Wiadomo, że na początku i końcu sezonu pompa będzie się włączała i wyłączała bo zapotrzebowanie na ciepło będzie małe i nawet na najniższej modulacji będzie za dużo ciepła.

Osobiście mam gaz i w zasadzie u mnie tak działa, że nie muszę nic robić "samo grzmi i się błyska" jak trzeba :)

 

Samo się włącza i wyłącza, do tego zadana temperatura zmienia się wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. To chyba krzywa grzewcza się nazywa. Pełna automatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem ceny to pewnie najtaniej wyjdzie przeróbka klimatyzatora zwłaszcza używanego. Ale 2 opcja niewiele droższa to jednostka zewnętrza sterowana za pomocą ahu. Wprawdzie trochę droższa ze względu na koszt ahu, ale za to dużo łatwiejsza w sterowaniu. Można też w łatwy sposób rozbudować funkcjonalność, np zwiększać moc w 2 taryfie, lub gdy ma sie nadwyżkę energii z PV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo się włącza i wyłącza, do tego zadana temperatura zmienia się wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. To chyba krzywa grzewcza się nazywa. Pełna automatyka

 

Może uda mi się namówić rodzinę na przeróbkę Kasai`a 3,5 kW na PC.

Mam oryginalny wymiennik płytowy z pompy ciepła od jednego z czołowych producentów PC. Wymiennik montowany jest do PC o mocy do 10 kW na R32 - podejścia na freon to 1/4 cala oraz 1/2 cala.

Domek jest o podobnej wielkości jak Twój, jednak jak na razie znacznie gorzej ocieplony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale 2 opcja niewiele droższa to jednostka zewnętrza sterowana za pomocą ahu. Wprawdzie trochę droższa ze względu na koszt ahu, ale za to dużo łatwiejsza w sterowaniu. Można też w łatwy sposób rozbudować funkcjonalność, np zwiększać moc w 2 taryfie, lub gdy ma sie nadwyżkę energii z PV.

 

Polecam to rozwiązanie, zdecydowanie mało druciarni, większa funkcjonalność ale trochę drożej. Mam takie coś u siebie. Pełna automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się namówić rodzinę na przeróbkę Kasai`a 3,5 kW na PC.

Mam oryginalny wymiennik płytowy z pompy ciepła od jednego z czołowych producentów PC. Wymiennik montowany jest do PC o mocy do 10 kW na R32 - podejścia na freon to 1/4 cala oraz 1/2 cala.

Domek jest o podobnej wielkości jak Twój, jednak jak na razie znacznie gorzej ocieplony...

 

Najwyżej weźmie trochę więcej prądu, ale i tak się opłaci. Węgiel przy dzisiejszych cenach całkiem stracił już rację bytu, teraz to już chyba opał tylko dla hobbystów (albo masochistów :lol2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej weźmie trochę więcej prądu, ale i tak się opłaci. Węgiel przy dzisiejszych cenach całkiem stracił już rację bytu, teraz to już chyba opał tylko dla hobbystów (albo masochistów :lol2:)

 

Ja to chyba wyczuwałem i kupiłem już w listopadzie chyba haiera , uważam że to był strzał w dychę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monobloków czy będziesz przerabiał klimę?

 

Kupiłem go już w listopadzie (monoblok haier 8kw) a tydzień temu podłączyłem i już chodzi co do grzania wszystko ok ale mam drobny problem z bojlerem bo strasznie szybko się wystudza ba nawet po 5 godzinach jest zimna woda uj wie czemu , muszę to ogarnąć bo chyba sam sobie strzeliłem w kolano .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tu dopytam jeszcze o mały bufor ciepła, takie sprzęgło hydrauliczne tylko o pojemności np 80 litrów czy wystarczy do zapewnienia ciepła do defrostów dla pompy ciepła przerobionej z klimatyzatora 7kW. Sprzęgło będzie z racji 3 rozdzielaczy podłogówki i 3 grzejników (gaż i "kańciapa") i zapewne będzie jakaś automatyka wyłączająca poszczególne obiegi, jak nie uda się wyregulować, aby wszyscy byli zadowoleni, co wiązało by się z ograniczeniem ilości dostępnej "wody" do defrostów, dom duży 250m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można grzałkę dołożyć przed wymiennikiem sterowaną czujnikiem temperatury na rurce cieczowej.

 

No tak, ale potrzebna jakaś "bańka" na grzałkę i do tego jeszcze jakiej mocy ta grzałka, 2kW wystarczy? W zasadzie można by ją zamontować w sprzęgle, ale nie wiem czy są takie sprzęgła "na grzałkę". Ostatecznie można samemu "wystrugać".

Czyli reasumując, jak temperatura na rurce cieczowej ujemna to włączamy grzałkę i pompkę na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak sprzęgła i grzałki. Teoretycznie lepiej czujnik umieścić na wyjściu z wymiennika w kierunku podłogówki i zadać jakąś minimalna temperaturę na tanim chińskim sterowniku. Do tego stycznik, by nie leciało bezpośrednio przez sterownik. Wyjdzie mniej kWh na grzałkę.

Samą grzałkę można włożyć w rurę 2'. Tanio i sprawnie. Grzałki kupisz na allegro, rury w sklepie z hydrauliką plus odpowiednie przejściówki i mufy. Tylko ktoś musi ci to zatoczyć i pospawać. Koszty niezbyt duże.

Jedynie, to te grzejniki trochę psują sprawę.

Jak je masz podłączone?

Na osobnym obiegu?

Jeśli nie masz automatyki zamykającej obiegi, to da radę z grzałką 2kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...