Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła PW z klimatyzatora. Czy warto?


Tom1000k

Recommended Posts

U mnie brak sprzęgła i grzałki. Teoretycznie lepiej czujnik umieścić na wyjściu z wymiennika w kierunku podłogówki i zadać jakąś minimalna temperaturę na tanim chińskim sterowniku. Do tego stycznik, by nie leciało bezpośrednio przez sterownik. Wyjdzie mniej kWh na grzałkę.

Samą grzałkę można włożyć w rurę 2'. Tanio i sprawnie. Grzałki kupisz na allegro, rury w sklepie z hydrauliką plus odpowiednie przejściówki i mufy. Tylko ktoś musi ci to zatoczyć i pospawać. Koszty niezbyt duże.

Jedynie, to te grzejniki trochę psują sprawę.

Jak je masz podłączone?

Na osobnym obiegu?

Jeśli nie masz automatyki zamykającej obiegi, to da radę z grzałką 2kW.

 

Cała instalacja będzie do roboty w tym roku więc jeszcze jej nie ma. Zasadniczym źródłem ciepła ma być kocioł gazowy. Pompa ma być przerobiona z klimatyzatora jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych. Na dachu będzie trochę kilowatów. Będę to wszystko robił sam z zięciuniem. Mam trochę doświadczenia i lubię eksperymentować. Pomysł z rurą znam i mam nawet takie coś zrobione i było wykorzystywane do grzania CWU jak i całego domu przez jeden sezon u innej córki jak nie mieli jeszcze gazu. Tu robimy kapitalny remont domu i chciałbym zrobić to w mirę dobrze i tak aby nie trzeba było kontrolować czy grzałka działa czy czasem się nie spaliła i wymiennik zamrozi i rozsadzi. Przy buforku nie ma takiego niebezpieczeństwa dlatego pytałem czy 80 litrów wystarczy.

Podsunąłeś dobry pomysł aby kontrolować temperaturę na rurce cieczowej. Dodatnia temperatura to grzeje jak 0 lub niższa to defrost. Myślałem kontrolować zawór czterodrogowy w jednostce zewnętrznej ale tak może będzie prościej. Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Te panele, dopiero będą?

To kiepsko.

Klimą przerobioną na pc może działać w każdych warunkach. Trzeba tylko wybrać odpowiednią pod siebie.

Jeśli jest gaz, to pompa tylko w taniej. Jeśli taka klima ma działać w G11, to szkoda zachodu. Chyba że pv już są. Jeśli nie ma, to nie warto ich montować z myślą o nadprodukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te panele, dopiero będą?

To kiepsko.

Klimą przerobioną na pc może działać w każdych warunkach. Trzeba tylko wybrać odpowiednią pod siebie.

Jeśli jest gaz, to pompa tylko w taniej. Jeśli taka klima ma działać w G11, to szkoda zachodu. Chyba że pv już są. Jeśli nie ma, to nie warto ich montować z myślą o nadprodukcji.

 

Panele już są ;) na starych warunkach. Nurtuje mnie dalej pytanie czy buforek 80 litrów wystarczy na defrosty. Grzałka, wydaje mi się, jest trochę kiepskim pomysłem, bo w buforku miałbym energię za około 1/3 energii elektrycznej a z grzałki 1/1. To są takie przemyślenia na gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe podłogówki załączyć, a nie bawić się w grzałki.

 

Można i tak, ale trzeba włączyć w zasadzie wszystkie pętle a to przy zastosowaniu automatyki czyli zamykaniu poszczególnych pętli w zależności od nagrzania pomieszczenia może być niewykonalne ze względu na opóźnienie jakie dają "odmykacze" na belce. Nim się otworzą, już po defroście i wymiennik rozwalony.

Sprzęgło muszę mieć, więc zamiast sprzęgła dam mały buforek 80 litrów, tylko nie wiem czy nie za mały, ale może jeszcze jakoś policzę czy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by policzyć, ile energii ma ten buforek z uśrednioną temperaturą. U mnie nie ma bufora i grzałek. Za to wszystkie obwody zawsze otwarte. Nie śledzę nowinek z tego tematu. Na FB jest więcej.

Generalnie, te sterowniki ogolno dostępne, mają chyba zabezpieczenie minimalne dla +8 stopni. Nie wiem, czy da się ustawić mniej. Zimą, to na cienkiej rurce może spaść do -10/-15.

A tak z ciekawości. Klima z pojedyńczą, czy podwójną sprężarką?

Taką samoróbką można grzać w taniej taryfie, resztę gazem w drogiej.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy znacie kogos w pomorskim kto by mi zrobił takie cudo z klimatyzatora pow/pow na pompe ciepła pow/woda inwerterową z grzaniem cwu. Wiem ze jest du żo opisów ale niestety nie jestem elektronikiem bo chciałbym miec to sterowalne z obecnym kotłem gazowym gdzie mam pełna automatykę zasobni ładowany warstwowo ,sprzegło i grupy pompowe podłogówka i 2 grzejniki z których w zasadzie nie korzystam (podłączona grzałka nadwyzka z pv 1500-2000 i chciałbym aby pompa działała najlepeij w okresach przejściowych pow. 2 stopnii a poniżej niech sie kocioł chodzi.Zastanawiałem sie nad pompa ciepła ale koszty pow. 30k. przy nowym kotle na gaz nie maja uzasadnienia ekonomicznego więc szukam alternatywy. Mógłby byc bufor i grzałka ale koszty zakupu i przeróbki i sprawność 1:1 cienko wygląda przy pompie pow/woda z klimatyzatora. Proszę o jakies kontakty,namiary lub strony kto sie tym zajmuje.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tu dopytam jeszcze o mały bufor ciepła, takie sprzęgło hydrauliczne tylko o pojemności np 80 litrów czy wystarczy do zapewnienia ciepła do defrostów dla pompy ciepła przerobionej z klimatyzatora 7kW. Sprzęgło będzie z racji 3 rozdzielaczy podłogówki i 3 grzejników (gaż i "kańciapa") i zapewne będzie jakaś automatyka wyłączająca poszczególne obiegi, jak nie uda się wyregulować, aby wszyscy byli zadowoleni, co wiązało by się z ograniczeniem ilości dostępnej "wody" do defrostów, dom duży 250m2.

 

Jeżeli automatyka ma odcinać poszczególne obiegi to jakiś buforek na powrocie jest raczej niezbędny. Myślę, że 80l wystarczy.

Z tym że musi być tak podłączony żeby, jak się wszystkie obiegi zamkną, był obieg przez sam bufor co może być problemem przy samym grzaniu. Raczej kombinował bym w taki sposób, żeby któryś z obiegów nie miał możliwości odcięcia. W połączeniu z buforem na powrocie będzie działać niezawodnie.

Poza tym przydało by się zabezpieczenie, na przykład czujnik przepływu cieczy, który w razie braku przepływu będzie wyłączał cały układ. U mnie czujnik jest podłączony pod SSRa, który zasila całość. Ewentualnie czujnik temperatury, który będzie wyłączał całość jak wykryje mniej niż 5 stopni na wyjściu z wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tego zastosowałeś jakiś sterownik gotowy czy sam "strugałeś" ?

 

Wszystkim steruje Pilot Tuya za pomocą aplikacji Tuya Smart life, Z czujnikiem temperatury zewnętrznej zaprogramujesz sobie wszystko. Jak nie ma czujnika to na podstawie temperatury pobieranej ze stacji pogodowej z serwera, też dobrze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie zrobioną PC P-W z agregatu klimatyzacji 5KW. Jednostkę wewnętrzną zbudowałem sam. Do sterowania jest oryginalny sterownik AHU oraz sterownik własnego pomysłu do sterowania hydrauliką. Do tego kilka S. Ogrzewam przez grzejniki 2 garaże łącznie 50 m2. Na powrocie jest bufor 40L. PC ma takie funkcje: grzanie cwu, grzanie co wg krzywej z/bez czujnika pokojowego, grzanie że stała temp na co (do basenu), korzysta z 2 taryf, steruje grzałką wspomagająca wodę oraz grzałką tacy ociekowej, harmonogram pracy, moduluje mocą przez 0-10V, pięknie się odszrania i oszczędza prąd modulując moc.

Dla mocy PC do 7KW bufor do odszraniania na powrocie wystarczy 40L, dla do 12KW wystarczy 50L, dla większej PC 100L. Sprawa zamykania grzejników. Skoro może dojść do sytuacji, że wszystkie się zamkną, to trzeba obniżyć grzanie. Po co grzać aby potem było za ciepło ? Łazienka, salon, korytarz mieć stałe otwarte, sypialnie, kuchnia przymykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Przepraszam, że wcinam się w temat hehe ale ja również postanowiłem przerobić klimę na pompę ciepła i jest kilka pytań lub pomysłów co do których ciekawi mnie zdanie forumowiczów:

 

Zakupiłem klimatyzator Kaisai fly 7 kw. Rozebrałem go (z wewnętrznej wygrzebałem elektronikę a zewnętrzną rozebrałem do weryfikacji):

 

1. Sprężarka jest bardzo słabo izolowana. Jedynie cienka na ok 3 mm mata. W pompach ciepła ta przestrzeń zazwyczaj jest dużo lepiej izolowana. Czy powinienem dołożyć tam izolacji? (Podejrzewam, że tak jest bo klimatyzator przeznaczony jest przede wszystkim do chłodzenia w lecie)

 

2. Zastanawiałem się nad prostym sterowaniem opartym na zaworze trójdrogowym i zmianie temperatury przy grzaniu CWU i wpadałem na taki pomysł: Gdy grzane jest CO to pompa pracuje na swoim (oszukanym) czujniku temp powietrza włożonym w zasilanie CO. Gdy temperatura CWU spada, sterownik CWU przekierowuje zawór 3d na CWU a na pilocie jakieś serwo naciska przycisk "Follow me" wówczas pompa pracuje aż sterownik znowu naciśnie ten przycisk i elektronika sama wróci do czujnika zasilania CO. Taki pomysł wydaje się być o tyle lepszy, że nie ma nagłego odcięcia czujnika przez przekaźniki i podpięcia czujnika o innej rezystancji co moim zdaniem może powodować problemy w logice sterownika klimy. Co o tym sądzicie. Czujnik z pilota nawet nie musi być nigdzie włożony. Pompa będzie tak długo pracowała aż znowu zostanie przełączona na standardowy czujnik. W końcu w maszynowni nigdy nie ma 30 czy 40 stopni.

 

3. Czy do wymiennika płytowego można dokręcić przejściówkę taką jak do butli freonowych żeby podłączyć linię freonową czy koniecznie trzeba spawać?

 

Dzięki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

Tak się składa że w moim otoczeniu kupiono tanią klimatyzację na R32 12 000 BTU. Pojawił się pomysł przeróbki na pompę ciepła.

 

Klimatyzacja do niedawna była sprzedawana w jednym z marketów budowlanych. Po przecenie (wyprzedaż) w kwocie 748 złotych, a więc stosunkowo tanio. Osoba która to kupiła zapłaciła trochę więcej pośrednikowi (1150 zł.).

 

Jeśli ostatecznie dojdzie do przeróbki to zostanie założona w domku o powierzchni zbliżonej do tej Kolegi @Tom1000k.

Jednak domek jest "nędznie" ocieplony i ma na pewno do wymiany 2 okna, a "kasy" mało.

 

Klima to SKG 12000-66. Chyba inwerter, ale pewności nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na nieocieplony domek tej wielkości spokojnie wystarczy, bo moja chodzi ciągle na pół albo na ćwierć gwizdka. Jak kasy mało to tym bardziej trzeba szukać alternatywy, bo co się dzieje z węglem to wszyscy widzą. Prąd też podrożeje, ale nie o tyle co węgiel, więc w najbliższym czasie będzie bardziej opłacalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnie domku już jest fotowoltaika (na starych zasadach) 3,57 kW oraz Kaisai 3,5 kW na ścianie w pokoju (sypialnia) do którego wchodzi się z kuchni.

Problem polega na tym, że w połowie lipca osoba tam mieszkająca miała poważną operację i nie może przez pół roku nosić więcej niż 2 kg, czyli w zimne dni nie da rady dogrzewać reszty domu węglem. Stąd zakupiony drugi klimatyzator.

 

Są 2 pomysły:

1. zamontować klimatyzator w "salonie" oraz przy pomocy dodatkowego wentylatora skierować strumień powietrza na grzejnik i wymusić obieg wody w c.o.

2. zrobić pompę ciepła z tego kimatyzatora. Wystarczy by w czasie siarczystego mrozu w pozostałych pomieszczeniach utrzymać temperatury nieco powyżej zera.

 

Jestem za drugim rozwiązaniem, ale inni odradzają - nie wiadomo jak zachowa się "samoróbka" i czy z jej obsługą sobie poradzi osoba ponad 70-letnia.

 

Do zimy jeszcze trochę czasu, zobaczymy jak pójdą sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...