Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podniesienie poziomu gruntu i rezygnacja z opaski


Recommended Posts

Dzień dobry,

piszę z prośbą o doradzenie jak wyrównać poziom gruntu a przy okazji nie nabawić się grzyba w domu ;) Studium przypadku:

- dom wybudowany przez dewelopera, proszę nie pytać o materiały, ciężko uzyskać jakiekolwiek odpowiedzi...

- podjazd pod dom jest ze spadkiem względem ulicy

- podłoga w domu na poziomie podjazdu

- po prawej stronie mamy ogródek, ziemia od strony ulicy jest nasypana prawie na równi z podjazdem, potem jest spadek do poziomu opaski

- opaska na szerokość 50cm, wysypana kamyczkami

- chcemy zamontować płot i furtkę na wysokości czoła domu

- dom bez piwnicy

- ziemia gliniasta (będziemy nawozić czarnoziem

 

Tak to wygląda z naniesionymi wymiarami. Linią przerywaną i na czarno zaznaczony poziom ziemi

wejscie-ogrod-01.jpg

 

Wstępnie myśleliśmy aby nasypać ziemi i zrobić delikatny spadek aby nie było dużego skosu. Niestety wiąże się to z tym że ziemia będzie nasypana "na elewację". Co prawda poniżej podłogi, ale z tego co się orientuję i tak nie może tak być gdyż wilgoć i tak może przejść.

 

wejscie-ogrod-02.jpg

 

Drugim rozwiązaniem, chyba ciut sensowniejszym byłoby nasypanie ziemi do oczekiwanego poziomu, ale ziemie na opasce zostawić na wysokości cokołu, jedynie sypnąć sporo kamyszków i z nich zrobić "górkę". Szybciej by odprowadzało wodę do gruntu która by nie stała. Więc chyba mniejsze ryzyko zawilgocenia. Może jeszcze jakaś folia od strony elewacji?

 

wejscie-ogrod-03.jpg

 

Ostatni pomysł jest ostatecznością, ale chyba też najsensowniejszy. W części ogrodowej podnieść ziemię o tyle ile się da zachowując opaskę i cokół, od strony podjazdu dać wysokie obrzeże i tak ukształtować teren aby przy furtce był już poziom "ogrodu".

 

wejscie-ogrod-04.jpg

 

Patrząc po sąsiadach, mamy przekrój różnych opcji, jedni zalali betonem na poziomie podłogi, inni na tym samym poziomie wyłożyli kostkę, lub kostka na początku i skos do poziomu opaski. Praktycznie każdy który już ogarnął ten temat "wszedł" na elewacje. My nie jesteśmy przekonani co do tego, wydaje mi się że jest duże ryzyko zawilgocenia elewacji, a to już ogromny problem. Chyba że się mylę i są jakieś metody zabezpieczenia i wariant pierwszy też jest możliwy?

 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie poziom gruntu jakiegokolwiek czy to kostka brukowa czy kamyczki (poza schodami wejściowymi lub wjazdem do garażu) powinien być niżej niż fundament i tym samym powinien być niżej niż jest warstwa poziomej hydroizolacji budynku (czyli opaska w okół domu niżej o około 20-25cm względem gotowej podłogi w domu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ziemia gliniasta (będziemy nawozić czarnoziem

 

Z tym "czarnoziemem" bym uważał, bo najczęściej pod tą nazwą sprzedają torf, a to do zakładania ogrodu większe g.. niż jakakolwiek glina. Pokochaj własną ziemię, bo zawsze możesz mieć gorszą :)

Generalnie zasada, że zwożenie obcego gruntu to ostateczność typu katastrofa ekologiczna czy faktycznie trzeba dużo podnieść działkę, ale to lepiej jakąś normalną ziemię byle czystą (bez perzu). Dla ogrodu najlepiej zainwestować w dobry kompost i na tym coś sadzić.

 

Co do zasady pod powierzchnią gruntu ZAWSZE jest wilgoć, więc ściany w ziemi powinny być hydroizolowane. Najlepiej byłoby to wykonać przed elewacją, bo izolacja powinna była być naniesiona bezpośrednio na element konstrukcji a nie na styropian. Tynk ewentualnie można wysmarować izolacją mineralną elastyczną, ale takie podłoże nie jest twarde i izolacja może ulec spękaniu, więc ja bym nie ryzykował i nie zasypywał ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, napewno zrobię dokładne rozeznanie i ziemię z polecenia postaram się wziąć, naczytałem co to niektórym pozwozili...

Zdecydowana większość pójdzie pod trawę, pod warzywa planujemy zrobić podwyższane grządki i tam już sypnąć trochę jeszcze lepszej ziemi, bo ilość nie będzie duża. Podobnie z tujkami, wykopać dołki w nie wsypać ziemie pod iglaki.

Wiem że to trochę kombinowanie i efekty mogą nie być super, ale na inne zabiegi brak funduszy i czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle napisałem. To co jest teraz, czyli glina z poplonem, proponuję przekopać aby trochę rozluźnić. Następnie na całość działki nawieźć "lepszą" czarną ziemię. Po wstępnym ukształtowaniu terenu, wydzielić pasek na tuje, pod każdą wykopać dołek 0.4x0.4x0.4, sypnąć ziemię do iglaków, wsadzić tuje, przysypać ziemią do iglaków. To co się wykopie z dołków pod tuje dać do warzywniaka i wymieszać z ziemią ogrodową (jak zostanie z nawiezienia to z nią, jak nie to zamówić jakieś 500l w workach. Grządki będą 3, każda 1.2 x 1.2 więc powinno starczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. I jaka ziemia pod trawnik z tujami? Skoro pod trawnik pasuje piasek a pod tuje torf? To gryzie się jak pies z kotem i nijak ma z naturą. Dobra ziemia jest z terenów zalewowych, a najlepiej byłoby przywieźc wagon z Ukrainy ale to pod warzywniak.

 

To tylko pewne wytyczne, nie ma co się spinać. Szkoda zdrowia na bieganie co chwila by sprawdzić wilgotność, kwasowość czy ze światłomierzem czy oby rabata ma optymalne naświetlenie. Co ma paść to i tak padnie.

Najlepsza ziemia to taka, którą już masz (nawet jeśli to glina) z tym całym życiem, mikororganizmami, itp., które już tam są od lat w tych konkretnych warunkach... może wymagać tylko więcej lub mniej pracy by uszlachetnić ją pod dane nasadzenia poprzez rozkładanie odpowiedniego kompostu/ściółkowanie.

 

A tuje i tak są nudne, cały rok takie same, na głowę można dostać :)

Edytowane przez maaszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...