Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szanowni,

 

Chcę w tym roku wybudować ganek przed domem, taki wiatrołap w zasadzie. Wymiary to 250cm/200cm (orientacyjne, bo jeszcze finalnie decyzja nie została podjęta). Będzie on stał na balkonie dostawianym do domu, który podparty jest na filarach fi350, zbrojenie pręty zbrojeniowe 12mm, gęsta kratka, nie pamiętam dokładnych wymiarów, grubość w najcieńszym punkcie to 15cm.

 

Ganek chciałbym postawić z materiału lekkiego, i wybór naturalnie padł na gazobeton. Moje pytanie zasadnicze jest takie - czy 12cm szerokości bloczka o gęstości 500 będzie wystarczające do utrzymania konstrukcji dachu wraz z ociepleniem? Materiały chciałbym aby były jak najlżejsze, z uwagi na to, że nie stoi on na gruncie. Czy bloczek szerokości 12cm utrzyma ten ciężar i nie przewróci się w przypadku np silnego wiatru? Dodajmy do tego obciążenie śniegu w zimę, więźbę dachową i inne rzeczy, których teraz nie sposób wymienić.

 

Jeżeli uważacie, że można to zrobić z innego, lekkiego materiału, proszę o sugestię co to powinno być i odpowiedź na pytanie zasadnicze oraz ogólne uwagi, na co zwracać uwagę przy budowie, co jest istotne a nie takie oczywiste.

 

Z poważaniem

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap, wiatrołap. Na górze wolałbym nie robić stropu tylko spiąć to wieńcem. 18cm nawet nie przemyślałem sprawy. Dach jednospadowy. Co uważasz?

Ważny jest fundament pod ścianę, może wystarczy 12cm, ale z opisu nie rozumiem tego, żeby się kupy trzymało to ściana musi być połączona albo oddylatowana. Na siłę ścian nie połączysz bo i tak kiedys pęknie.

Ale dach musi być dobrze kotwiony żeby nie zrobił się latawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to wiatrołap zewnętrzny, ściany chciałem kotwić do ściany nośnej budynku co 3 bloczki, mogę i częściej, pierwsza warstwa na zaprawdę murarską cementową, potem cienkowarstwowa zaprawa do gazobetonu, na górze spiąć wieńcem i od razu nadproże nad drzwi. Dach jednospadowy, nie wiem w zasadzie jak go przytwierdzić do ścian nośnych domu i dobudowanych. W kwestii dachu to może zatrudnię specjalistę dekarza.

 

Mówisz o fundamencie ściany, ale ja chciałbym to zrobić na dobudowanym balkonie. Na nim nie mogę zrobić klasycznego fundamentu. Myślałem to spiąć zaprawą cementową grubowarstwową, czy to odpada i nie da rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to przemyśleć kompleksowo.

1. Sprawa izolacji termicznej -czy będzie, likwidacja mostków termicznych?

2. Sprawa hydroizolacji -jakiegoś zaciekania bo to balkon z boku albo z góry na balkon?

3. Gazobeton to dobre rozwiązanie. Przy gęstości 500 -trzy ściany 12cm będa razem ważyć ok. 1000kg, z 18cm -1500kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...