Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Popieprzona sytuacja na rynku EPS - szalenstwo cenowe


fighter1983

Recommended Posts

Szanowni Państwo,

W związku z ograniczeniem i częściowym wstrzymaniem dostaw surowców w marcu 2021 oraz dużą ilością przyjętych już zamówień zmuszeni jesteśmy od tego momentu – czwartek 11.03.2021 godz. 13.15 - wstrzymać przyjmowanie zamówień.

Planowany wzrost cen w kwietniu to ok. 20-30% w stosunku do cen marcowych.

Wszystkie zamówienia złożone do tego momentu będą zrealizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

 

Niestety na ta chwilę nie jesteśmy w stanie określić dokładnego poziomu wzrostu cen surowców dlatego cenniki na kwiecień będą przygotowane w późniejszym czasie.

Jeśli zdecydują się Państwo na składanie zamówień z realizacją w kwietniu 2021 to na każdym zamówieniu musi być akceptacja planowanego o ok.20 - 30% wzrostu cen w stosunku do cen marcowych 2021.

 

Myślę, że obecna sytuacja na rynku surowców przerosła i zaskoczyła wszystkich dlatego i nasze działania są niestandardowe.

Mam tylko nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja się ustabilizuje i będziemy mogli wrócić do normalnej pracy.

 

Załączam pozdrowienia

With best regards

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

newsik z dzisiaj: Knauf

cos tam mowia w firmie o kolejnej podwyzce marzec/kwiecien , nie tak duza jak luty/marzec ale jednak.

 

Agb specjalnie dla Ciebie, i biore tylko Etixx 20cm od poczatklu, podaje data rok/miesiac cene sprzedazy transakcyjna netto za m3:

 

2017-08 175

2017-09 180

2017-10 188

2018-01 188

2018-03 199

2018-04 200

2018-05 188

2018-08 184

2018-10 189

2018-01 187

2018-03 183

2018-05 181

2018-09 184

2018-11 192

2019-01 187

2019-03 181

2019-05 179

2019-08 176

2019-10 178

2019-11 179

2020-01 169

2020-04 165

2020-07 156

2020-09 159

2020-10 157

2020-12 162

2021-02 169

2021-03 199

 

tak przelecialem na szybko po wystawionych fv bez zaglebiania sie i analizy... nie wiem co z tego mozna wywnioskowac i prognozowac :D

 

No ja tylko widzę, że od maja do września najtaniej, a w zimę najdrożej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy producenci wstrzymują dostawy na marzec, czy tylko jeden jak na razie?

na razie info z Knaufa....

koncowka lutego bylo tak:

24/25 po kolei info o planowanych podwyzkach, a w poniedzialek 1 marca - wstrzymanie zamowien , opracowanie nowych cennikow.

cenniki nowe po podwyzkach pojawiuy sie okolo 2-3 marca... no i sie utrzymaly - tydzien....

sadze ze jutro dostaniemy podobne maile od pozostalych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tylko widzę, że od maja do września najtaniej, a w zimę najdrożej :D

ja nie wiem jak Ty interpretujesz dane.... i co to znaczy dla Ciebie zima - kalendarzowa?

bo kalendarzowa nie ma znaczenia - znaczenie maja temperatury na zewnatrz - czy mozna robic elewacje czy nie mozna .

poza tym nawet trzymajac sie kalendarza - trend jest jednak ku temu zeby w ziemie byl albo troche taniej, albo constans.

 

w 2020 mielismy faktycznie w sezonie duzy spadek cen, spadl jeszcze bardziej w okresie zima 2020/21 natomiast teraz tak pikuje w gore ze to dramat.

w zasadzie po tym mailu z dzisiaj okolo 13 - wypadaloby wpisac cene

2021-03 (druga polowa miesiaca) miedzy 240-250 netto :o

 

no ale...kazdy te cyfry widzi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej kolejnej podwyżce to podłogowy EPS150 będzie prawie w cenie XPS300, a EPS200 będzie droższy od XPSa...

nie bedzie bo juz XPS tez idzie w gore....

xps zawsze mial opoznienie w stosunku do eps.

faktycznie w tym tygodniu bylo tak, ze fundamentowe, EPS200 i xps w grubosci do 10cm - byly, przez kilka jeszcze pewnie godzin, sa - w niezbyt juz odbiegajacej cenie.

 

Jezeli wziac aktualna do dzis cene eps200 Knaufa - 290 netto vs xps na poziomie 71-74 eur czyli srednio 330 - no to juz bylo niedaleko.

 

I teraz "zaledwie 20%" podbija eps200 do 348 -> ale to tak nie zadziala - xps poszybuje zatem zachowujac proporcje do 450/500? a to juz z kolei PIR zacznie byc interesujacy...

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca w wełnę tak lightowo można pójść.

Wełny jest mniej niż styro - zaraz ja wymiecie

Na wełnie chemia i robocizna jest sporo droższa wiec nie do końca to będzie się bardziej opłacało w sensie ze całościowo wyjdzie mniej niż na styro .

Ci którzy z założenia wahali się Welna czy styro maja po prostu łatwiej.

 

Dlaczego - nie wiem. Plotki są różne .

Najbardziej prawdopodobne :

USA zablokowała dostawy do Chin

Chiny wykupiły surowiec w EU

Surowca w eu nie ma .

Poza tym cos tam znowu w Holandii ponoć spłonęło co tez ma wpływ. .

Teraz EU będzie pewnie kupować ze stanów wiec koszt transportu wysoki ilości ograniczone no i czas - ile płynie taki statek z USA do Europy ?

 

Ceny to ceny - podrożało dużo ale patrząc dalej na koszt całej elewacji - to o 3tys na dom ? Sporo ale co zrobić.

Gorzej z tym ze trzeba czekać jak na stolarkę , teoretycznie w tej chwili do 6 tygodni co jest absurdem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam swój komentarz. Cen styropianu nie śledzę, tyle co Ty tu piszesz. I regularnie czytam o zapowiadanych podwyżkach. I mówię sprawdzam i patrzę w faktury. I jest 50/50. Część staniało, a część poszło w granicach 5% do góry na przestrzeni 3 lat.

 

Moja prognoza jest taka, że coroczne zimowe naganiactwio w kolejnych latach będzie trwało :D

 

 

tak update po niecalym miesiacu... do tabelki cen etixx

2021-03 / 04 258,40 netto

agb takie to naganiactwo...

 

xps z kolei - juz pojawily sie ceny po 100eur netto/m3

welna - zaczyna byc wymiatana z rynku - czasy realizacji wydluzone i cena rusza w gore

 

Na styropian czas oczekiwania 4-6 tygodni lub brak mozliwosci zamawiania. To bedzie ciezki rok dla elewacji i to dla wszystkich, dla klientow, dla wykonawcow, dla hurtowni i dla producentow. Te anomalie nikomu nie sluza.

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest gorzej niz zle....

tak sie nie da pracować

trzeba wyłączać prezentacje produktów

 

https://med-bud.pl/styropian-ciag-dalszy-szalenstw-cenowych,n1051,pl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sami sobie załatwili te ceny styropianu. Zadziałała spekulacja. W maju może być jeszcze jedna podwyżka i później powinno się uspokoić. Kiedy ceny spadną i o ile- tego na razie nikt nie wie.

Pewien producent pokazał dziś nowy cennik. Fasada o lambdzie 0,038 bez frezów kosztuje 227zl. netto za m3. W tamtym roku we wrześniu było 140zl., a w kwietniu 135zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sami sobie załatwili te ceny styropianu. Zadziałała spekulacja. W maju może być jeszcze jedna podwyżka i później powinno się uspokoić. Kiedy ceny spadną i o ile- tego na razie nikt nie wie.

Pewien producent pokazał dziś nowy cennik. Fasada o lambdzie 0,038 bez frezów kosztuje 227zl. netto za m3. W tamtym roku we wrześniu było 140zl., a w kwietniu 135zl.

 

Oczywiście pisząc "ludzie sami załatwili" masz na myśli światową populację? Bo wiesz...cena styrenu poszła do góry na całym świecie, a bez niego styropianu nie będzie.

W Azji, szczególnie Chiny, pandemia przygasła i wszystko kupują. Styro, styren...

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...