Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie rury między solarem a zbiornikiem?


Piwoslaw

Recommended Posts

Witam,

 

W tym roku planujemy remont pionu/łazienek i chcemy wykorzystać bałagan by przyszłościowo schować rury pod przyszłą instalację solarną. Tylko nie wiem jakie rury to mają być, czy je dodatkowo zabezpieczyć, czy można zamurować czy lepiej tylko przykryć panelem aby był dostęp, itd.

 

Rury mają biec od sufitu w górnej łazience (nie planujemy w tym roku przebicia na dach) w linii prostej przez dolną aż do piwnicy. I mają czekać na solary 1-2 lata.

 

Gdzieś wyczytałem że można użyć rur miedzianych albo karbowanej stali, ale nie wiem które lepsze/tańsze na moje potrzeby? Czy coś jeszcze zrobić podczas tego remontu, żeby później nie rozwalać ścian/stropów?

 

Będę wdzięczny za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Ogólnie stosuje się rury karbowane te ze stali nierdzewnej jednak przypatrując się tym instalacją to jeśli odległość jest znaczna powiedzmy 10 m to już zapewne opory przepływu w takiej rurce są odczuwalne.

Czy są one duże? zapewne nie ale w układzie działa pompa obiegowa z reguły dobrej jakości z elektronicznym sterowaniem. Opór przepływu spowoduje zwiększoną moc pompy czyli - zwiększone zużycie samej pompy jak i prądu do jej zasilania.

Przyjmuje się, że rura ze stali nierdzewnej - karbowana (podwójna z przewodem do czujnika i w otulinie kosztuje ok 50zł/mb

Rura miedziana , o takiej samej długości i tych parametrach jest nieco droższa jednak pracy z nią tzn profilowanie , lutowanie czy połączenia są droższe. Parametrami wytrzymałości, trwałości i oporów przepływu jest zdecydowanie lepsza.

 

Wszystko więc obraca się wokół kasy i łatwości wykonania. Ze względu , że będę zakładał panele solarne sam wybrałem zestaw i rurę karbowaną nierdzewną. Dodatkowo można stwierdzić , że jakkolwiek stal szlachetna(nierdzewna) nie jest agresywna chemicznie wybrałem ją bo mam obawy o skład chemiczny roztworu glikolu- i dlatego pisząc to tym się dzielę - dzisiaj są obojętne, a jutro?.....może ekologia wymusi coś innego i będzie problem z miedzią (kiedyś?) gdyby to była tylko woda - zdecydowanie miedziana instalacja.

Co jeszcze - stal nierdzewna może być łączona z każdym typem instalacji i kształtek miedzianej nie wolno łączyć z instalacjami z aluminium.

 

Przepraszam, że się rozpisałem ale odpowiedz w pełni udzieliłem

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...