Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stary dom z dodatkowym budynkiem i masakra organizacyjna - czym to grzać


Recommended Posts

Podobny temat wisi parę wątków wcześniej, ale jednak ze względu na spore różnice nie chciałem się tam już podczepiać więc ciągnę nowy wątek. Chodzi o dom rodziców, gdzie brak już im sił na ładowanie ekogroszku do kotła. Kocioł stoi w osobnym budynku gospodarczym skąd idą rury do głównego. Tam jest drugi stary kocioł miałowy w piwnicy i tam właśnie stoi zbiornik 200l. Tego starego używają przed sezonem do spalania palet i potem w sezonie przełączają na ten na ekogroszek. Budynek stawiał dziadek po wojnie z czego było, a zatem głównie żużel, popiół i kto wie co tam jeszcze. Niby to jest docieplone styropianem 10cm popiół to też jakaś tam izolacja :) Budynek wygląda tak, że podłogi są nieco ponad metr nad poziomem gruntu i wchodzi się po schodach. Piwnica z zewnątrz tak samo docieplona, ale nieszczelności przez węglarkę. Wymieniono też okna na dwu-szybowe z jakiejś rozbiórki. Poza obrys budynku wychodzi weranda, pod którą też jest mniejsza piwnica ze sporym włazem od zewnątrz. Z drugiej natomiast strony poza obrys wychodzi łazienka z ubikacją. Jest tam też drugie wejście do budynku. Na stropie jest ze 20cm wełny i tyle samo pod dach. Strych ma 2 okna jedno-szybowe. Jedno z pomieszczeń w budynku to taka kuchnia letnia gdzie jest kuchenka gazowa i tam zawsze jest lekko uchylone okno. Żeby było ciekawiej w głównej kuchni i łazience jest zainstalowana podłogówka, która daje "przyjemnie ciepłe podłogi". Problem w tym, że ostatnio słyszę ze dwa lata temu coś się gdzieś rozszczelniło bo woda uciekała, ale przyszedł lokalny hydraulik, dodał jakiegoś uszczelniacza i teraz już tak nie ucieka, jak to mi ojciec opisał. W piwnicy pajęczyna rurek co ją w pewien sposób podgrzewa. Tu się jednak nie kończy bo jakieś 30m od budynku jest sklepik pobudowany z płyt, który ciężko nazwać docieplonym, bo jak przyszło -20 to grzejniki popękały jak zapomnieli odkręcić ogrzewania na sklep. Sklep ma ze 20m2 a ciepła woda do grzejników idzie tam rurami pod ziemią pewnie nie z głęboko i pewnie słabo zaizolowanymi bo widać na śniegu. Co z takim fantem zrobić. Myślałem o opcji ze zbiornikiem na gaz, bo to by było bezobsługowe i nadal relatywnie tanie (trochę strzelam, ale zbiornik plus kocioł to jakieś 20k) porównując z pompami ciepła, ale z kolei ogrzanie tego gazem kosztowało by pewnie krocie. Wyliczyć zapotrzebowanie w przypadku takiego układu było by raczej karkołomne. Ekogroszku idzie im za jakieś 3k na rok plus sporo drewna z palet. Czy istnieje możliwość jakiegoś usprawnienia obecnego systemu na ekogroszek tak, żeby ludzie w podeszłym wieku się przy tym nie zasapali? Może jednak ten gaz we współpracy z kotłem na ekogroszek, tak żeby można przełączyć jak przyjdą większe mrozy? Jakaś inna opcja?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/261220-stary-dom-z-dodatkowym-budynkiem-i-masakra-organizacyjna-czym-to-grza%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że gaz z tym zbiornikiem. Ale olej ten ekogroch.

Gaz ma to do siebie, że w odróżnieniu od PC, poradzi sobie na starej wysokotemperaturowych instalacji, bez podłogówki itd. Generalnie z wyjątkiem kosztów (ale różnica jest w starych budownictwa chce głównie) praktycznie we wszystkim jest lepszy od PC.

Tu się jednak nie kończy bo jakieś 30m od budynku jest sklepik pobudowany z płyt, który ciężko nazwać docieplonym, bo jak przyszło -20 to grzejniki popękały jak zapomnieli odkręcić ogrzewania na sklep. Sklep ma ze 20m2 a ciepła woda do grzejników idzie tam rurami pod ziemią pewnie nie z głęboko i pewnie słabo zaizolowanymi bo widać na śniegu.

 

Do sklepiku daj klimę budżetową taką z możliwością grzania do -25 st.C (albo i jeszcze niżej) o mocy około 2,5 - 3,5 kW w cenie do 3000 złotych. Wystarczy, zwarzywszy, że w zimie można ustawić na noc temperaturę około +8 st. C. by nie wyziębić lokalu.

 

Obecne ogrzewanie sklepiku zlikwiduj...

Witam. W pierwszej kolejności należałoby oddzielenie instalacji centralnego ogrzewania w budynku głównym od budynku gospodarczego. W przypadku ogrzewania budynku mieszkalnego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotła gazowego Junkers Cerapur. Charakteryzują się one bezobsługową pracą, dodatkowo istnieje możliwość uzupełnienia instalacji o odpowiednie regulatory, dzięki czemu możliwa będzie zmiana temperatury zasilania, bez konieczności chodzenia do kotła.

W przypadku dodatkowego budynku warto rozważyć zakup klimatyzacji, która zapewniałaby odpowiednią temperaturę w sklepie.

Zachęcam do kontaktu z naszymi autoryzowanymi partnerami, którzy z pewnością pomogą wybrać możliwie najlepsze rozwiązanie. Lista Autoryzowanych Partnerów dostępna jest na stronie:

https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

Konsultant Bosch Termotechnika

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...