Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płytowy wymiennik ciepła. Dodanie pompy ciepła do CO


popek9

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

Niedawno zamontowałem u rodziców nowy kocioł na pellet (kostrzewa twin bio luxury 12 kw). Chciałbym dodać do instalacji płytowy wymiennik ciepła, aby móc podłączyć przerobiony klimatyzator na pompę ciepła. Jednak nie jestem pewny, w którym miejscu najlepiej zamontować wymiennik ciepła. Może ktoś cos doradzić?

 

Czy zamontować go za zaworem 4D? Tylko w tedy pominę zbiornik z CWU i będę ogrzewał tylko CO :/

 

Zdjęcie instalacji:

Schemat _1.jpg

 

 

Poniżej schemat instalacji:

schemat1.jpg

 

Schemat podłączenia płytowego wymiennika ciepła:

schemat2.jpg

 

 

Czy dodać pompę obiegową na Zasilaniu ciepłą wodą z wymiennika? Czy wystarczą te pompy co są już zamontowane?

 

Czy muszę zamontować dodatkowo zawory zwrotne na głównych rurach kotła aby nie doszło do sytuacji, w której woda zacznie płynąć przez kocioł zamiast bezpośrednio przez wymiennik?

received_374664667248303.jpg

Edytowane przez popek9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

NIkt nie pisze, bo ... to co zaplanowałeś nie zadziała, a na pewno nie zadziała poprawnie. Planujesz zrobić typowy układ biwalentny, a ten wymaga nieco więcej "armatury" przełączającej i odpowiedniego sterowania. Popatrz sobie w schematy układów biwalentnych, a wszystko stanie się jaśniejsze.

 

Podam Ci alternatywne rozwiązanie, takie "po taniości", które ma szansę zadziałać, ale robisz to na swoję ryzyko: można wpiąć wymiennik PC szeregowo, bezpośrednio przy powrocie lub zasilaniu zaworu czterodrogowaego po stronie kotła oraz dodać zawór jednokierunkowy szeregowo z pompą CWU. W takim układzie masz następujące sytuacje:

- przy pracy kotła na pellet praktycznie nic się nie zmienia, oprócz tego, że czynnik grzewczy płynie przez wymiennik PC,

- przy pracy PC i grzaniu CWU trzeba ustawić czterodrogowy na "100% mały obwód" i załączyć pompkę CWU.

- przy pracy PC i grzaniu CO trzeba ustawić czterodrogowy na "100% duży obwód" i załączyć pompkę CO. Pompę CWU obowiązkowo wyłączyć.

 

Minus takiego rozwiązania, to że przy grzaniu CO całość czynnika grzewczego przepływa przez kocioł i musisz sam ocenić, jakie to spowoduje straty energii. Jeżeli kocioł jest dobrze wyizolowany i, co ważniejsze, da się całkowicie zamknać dopływ powietrza do niego, to ta strata powinna być akceptowalna.

 

Jeżeli masz możliwość takiego sterowania tym układem, to możesz się pobawić i opisać, jak to wyszło.

 

Opisywanie błędów, które popełnisz jak podepniesz się z pompą wg swojego rysunku zajęłoby z 5x tyle tekstu, może dlatego nikt się nie kwapił wyjaśniać, szczególnie, że było to już niejednokrotnie opisywane na forum.

 

ps. pamiętaj jeszcze o jednym "fuck'upie", który przydarzy Ci się prędzej czy później, jeżeli nie założysz jaskiegoś czujnika przepływu czynnika przez wymiennik PC i nie wyłączysz pompy, kiedy przepływ zaniknie ;-)

Edytowane przez zbig_wwl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...