Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przede wszystkim: czy w projekcie masz zbrojenie prętami / siatkami kompozytowymi? Ewentualnie, czy masz już kogoś, kto to przeliczy?

Widzę, że jesteś ze Śląska. Ja też. Mogę w razie czego podpytać w zaprzyjaźnionym biurze projektowym.

Generalnie - jak wykonać płytę - z tego typu zbrojeniem, to się orientuję, ale takie rzeczy muszą być po Bożemu. Jednak będziesz na tym stawiać budynek :)

Edytowane przez Cyru
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/261503-zbrojenie-stal-vs-kompozyt/#findComment-7906319
Udostępnij na innych stronach

przytocze...

 

 

Wytrzymałość na rozciąganie zbrojenia kompozytowego jest większa niż stali.

 

Dlaczego więc nie jest powszechnie stosowany zamiast metalowych ramek? Chodzi o to, że moduł sprężystości z włókna szklanego jest zbyt duży - jest 4 razy większy niż ten sam wskaźnik dla stali. Przed rozbiciem zbrojenia mocno się rozciągnie i odkształci. W tym samym czasie struktura żelbetowa pęka.

 

Przy tej samej średnicy prętów i takim samym obciążeniu włókno szklane rozciąga się 4 razy mocniej niż metalowy pręt.

 

A to oznacza, że \u200b\u200baby uzyskać takie same odkształcenia konstrukcyjne (przy których nadal pełni swoje funkcje), będzie musiał ułożyć się 4-krotnie więcej zbrojenia kompozytowego. Doprowadzi to do wielokrotnego wzrostu kosztu oszacowania i dużych kosztów pracy, co zmniejszy wszystkie zalety lekkiego zbrojenia do zera.

 

Dlatego inżynierowie zalecają: zbrojenie kompozytowe powinno być stosowane tylko w tych fundamentach, w których maksymalne siły powstające podczas pracy są znacznie mniejsze niż granice zniszczenia betonu. W takich warunkach działają fundamenty niskich i lekkich budynków.

 

Wady wzmocnienia z włókna szklanego

 

Każdy materiał ma wady, a wzmocnienie z włókna szklanego nie jest wyjątkiem.

 

1. Wzmocnienie z włókna szklanego droższe zwykła stal, jeśli porównamy zbrojenie o tej samej średnicy.

 

Trochę wątpliwej wady, ponieważ producenci twierdzą, że wzmocnienie z włókna szklanego jest stosowane w konstrukcji o mniejszej średnicy niż metal.

 

2. Nie stabilny termicznie. Wzmocnienie z włókna szklanego nie wytrzymuje wysokich temperatur.

 

Jest to również wątpliwa wada, ponieważ w prywatnym budownictwie niskim nie mogę sobie nawet wyobrazić sytuacji, w której konieczne będzie podgrzanie zbrojenia do 200 stopni.

 

3. Nie zgina się. Zatem jeśli będziemy musieli na przykład zgiąć zbrojenie pod kątem 90 stopni, nie będziemy w stanie tego zrobić. Chociaż z drugiej strony możemy wykonać wszystkie zgięcia ze zwykłej stali i zbudować je z włókna szklanego.

 

4. Niski moduł złamania. Oznacza to, że wzmocnienie z włókna szklanego nie wytrzymuje takich samych obciążeń jak metal na załamaniu.

 

Wielu producentów twierdzi przeciwnie - moduł sprężystości zbrojenia z włókna szklanego jest większy, ale najprawdopodobniej oznaczają one napięcie, a beton z reguły jest bardziej podatny na naprężenia przy pękaniu. Jest to główna wada, z powodu której zastosowanie zbrojenia z włókna szklanego w budownictwie jest ograniczone.

 

5. Trudności w budowie sztywnej klatki wzmacniającej. Innymi słowy, rama wykonana ze zbrojenia z włókna szklanego nie jest tak sztywna jak rama wykonana z metalu, a zatem jest mniej odporna na wibracje i obciążenia, które będą występować podczas wylewania betonu z betoniarki samochodowej.

 

Podczas wlewania betonu do wykopu lub szalunku z automatycznego miksera konieczne jest, aby koszyk wzmacniający był bardzo sztywny, ponieważ zbrojenie może „ześlizgnąć się” lub po prostu przylgnąć do podłogi lub ścian wykopu i trudno będzie go naprawić, gdy beton jest już wylany.

 

Myślę ze to skutecznie odstrasza wykonawców i mnie też nie będę aż tak eksperymentował

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/261503-zbrojenie-stal-vs-kompozyt/#findComment-7906499
Udostępnij na innych stronach

Przy płytach korzystniej cenowo wychodzi połączenie zbrojenia stalowego rozproszonego i tradycyjnego. Tylko musi to przeliczyć konstruktor i to nie taki który liczy tylko ławy. Rozproszone stalowe też nie jest bez wad ale przy niskich domkach odejmuje sporo roboty przy wiązaniu zbrojenia.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/261503-zbrojenie-stal-vs-kompozyt/#findComment-7906842
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa ze zbrojeniem rozproszonym połączony z tradycyjnym zbrojeniem?

Tak, widziałem konstrukcje w których były belki z prętów #12 pod ścianami, miejscami dozbrojenie gdzieś pod stopą a reszta na zbrojeniu rozproszonym.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/261503-zbrojenie-stal-vs-kompozyt/#findComment-7907444
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...