Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PC 7 moc umowna 12,5kW zab.25A.


michal.bdg

Recommended Posts

Miejcie na uwadze, że pytający pisze o pompie jednofazowej. Czyli moc pompy nie rozkłada się pomiędzy trzy fazy, lecz obciąża tylko jedną.

 

U mnie to wygląda tak, że zabezpieczenie przedlicznikowe to 25 A. Ale przewody zasilające to zabezpieczenie wydają się być dosyć cienkie, wyglądają na 2,5 mm2 (instalacja z lat 70., miedź). I zastanawiam się, czy nie będzie wymagana wymiana tego całego WLZ-u... Jak by nie było, dziś 2,5 mm2 to standard w instalacjach do gniazd wtyczkowych, a tu taki przekrój zasila cały dom.

 

Dodatkowo w domu mam 4 przepływowe ogrzewacze wody przy umywalkach (moc po ok. 3 kW i po montażu pompy nie znikną, bo nie mam cyrkulacji CWU, więc przejście na ciepłą wodę z PC powodowałoby konieczność oczekiwania na ciepłą wodę, co przy wannie czy prysznicu jest jeszcze akceptowalne, ale przy umywalce nijak) i też pojawia się pytanie, czy przy zabezpieczeniu 25 A, odkręcenie ciepłej wody z ogrzewacza przepływowego podczas pracy pompy ciepła nie będzie powodować przepalania się bezpiecznika przedlicznikowego. Już kiedyś, przy innym rozłożeniu tych ogrzewaczy pomiędzy fazy i zabezpieczenia, zdarzało się, że używane równocześnie dwa ogrzewacze przepływowe (ale na jednym zabezpieczeniu _zalicznikowym_, nie pamiętam niestety, czy 16 A, czy 20 A) powodowały przepalanie się bezpiecznika. Teraz są rozłożone pomiędzy dwie fazy, każdy na osobnym bezpieczniku, a na trzeciej jest w zasadzie tylko kotłownia na węgiel, pralka, piekarnik i zmywarka.

 

Przypuszczam, że pompa trójfazowa na tych obecnych zabezpieczeniach mogłaby od biedy dać radę (choć raczej na styk i nie ma pewności), jednofazowa... trzeba by ją dać na tę fazę z piekarnikiem, z którym jednak nadal mogłaby się gryźć. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 9 kW/TCap/1f mam;

1/Instalacja 3-fazowa o mocy 17 kW;

....a/ bezpieczniki przed licznikowe 32 A,

....b/ bezpieczniki za licznikowe B 25 A,

2/Pompę mam podłączoną;

....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,

....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,

....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,

Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz "

Zobacz; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek/page22 - Jakich błędów unikać przed montażem pompy ciepła, jak przygotować budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"T-CAP 9kW(3Fazy): B25/1; B16/1; B16/1"

 

Czy dobrze widzę, że autor tam sugeruje zastosowanie do pompy trójfazowej trzech osobnych zabezpieczeń jednofazowych? Nie trójfazowego ze "wspólną wajchą"?

 

Zakładam, że pompy przed brakiem jednej fazy są już wewnętrznie zabezpieczone, nadal jednak wydaje mi się to chyba nie do końca zgodne ze sztuką elektryczną.

 

Co do różnicówek - z tego co czytałem, teoretycznie nie jest konieczne użycie różnicówki na PC w instalacji elektrycznej, bo sama pompa - większość modeli - ma już taką zabudowaną wewnątrz. Przepisy/normy też chyba nie wymagają różnicówki w instalacji dla odbiornika podłączanego na stałe, nie przez gniazdko. Natomiast istotne jest, by pompa nie była na tej samej różnicówce, co reszta domu, by przebicie w jakimś losowym drobnym urządzeniu, czy, gorzej, gdzieś w pozostałej części instalacji elektrycznej, nie powodowało awarii ogrzewania. Inna rzecz, że różnicówki są dosyć awaryjnymi urządzeniami i posiadanie dwóch w szeregu krzywdy nikomu nie zrobi (pomijając kwestię finansową), a może kogoś uratować, szczególnie, że mówimy o urządzeniu ogrzewającym wodę, w której ludzie się kąpią, biorą prysznice itp. Sam mam obecnie w zwyczaju, korzystając z grzałkowego bojlera CWU, odłączać go od zasilania na czas kąpieli, prysznica itp. (akurat nie mam póki co ani różnicówki, ani nawet doprowadzonego do bojlera osobnego uziemienia, a jedynie dawne tzw. zerowanie ochronne, więc to przyzwyczajenie wydaje się być dosyć rozsądne).

Edytowane przez kpc21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...