Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Energia cieplna ze Słońca - Instalacja Solarna 2021


CityMatic

Recommended Posts

Brałem pod uwagę ,ale że względu na awaryjnosc która przekracza jakiekolwiek różnice w uzyskach dałem sobie spokój.

Może gdyby były bardziej niezawodne ale nawet w krajach gdzie zimy są łagodniejsze jest problem, dodatkowo przez kilka lat serwisowałem trzy tego typu instalacje widziałem gdzie jest błąd i pomimo naprawdę dobrej jakości rur nie mogły przetrwać mrozu -12*C dlatego wybrałem płaskie.

 

jest firma co daje niby 16 lat gwarancji na rozszczelnienie, pytanie na ile to pozniej działa w praktyce.

https://solar-tech.pl/zestawy/zestawy-solarne-podgrzewania-wody-wspomagania-ogrzewania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bo to nie chodzi o gwarancję szczelności ale o trwałość elementów z których jest zrobiona. A na to jest 2 lata a jak z dotacji 3 potem niestety rury wymienia się we własnym zakresie.

 

to ciekawe to co piszesz, dopytam w tej firmie jeszcze, bo skoro ma być szczelne to musi być trwałe ale może jakiś myk marketingowy to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież internet jest otwarty, tam jest kilka artykułów o tej usterce. Instalacja sama w sobie jest szczelna, tylko nie ma oczekiwanej sprawności szczególnie jak pęknie kilka "rurek" wewnątrz belki. Nie widać a nie grzeją. Jeśli jest łatwy dostęp to wymiana zajmuje chwilę, jeśli na dachu a niekiedy z trudnym dostępem to do wiosny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Przecież internet jest otwarty, tam jest kilka artykułów o tej usterce. Instalacja sama w sobie jest szczelna, tylko nie ma oczekiwanej sprawności szczególnie jak pęknie kilka "rurek" wewnątrz belki. Nie widać a nie grzeją. Jeśli jest łatwy dostęp to wymiana zajmuje chwilę, jeśli na dachu a niekiedy z trudnym dostępem to do wiosny.

 

poszperałem jeszcze bardziej i gdy jest śnieg to jeszcze gorzej dla rurowych, wchodzi że można dołożyć ze dwa płaski bo sa tanie i miec spokoj.

Na lato podpiąć do basenu i nie ma problemu co z ciepłą wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem rozmrażanie:yes: puściłem ręcznie glikol(+12*C) w obiegu przy -2*C bo na panelach leżał zmarznięty śnieg. Po ok 20min ładnie się zsunął i panele były odkryte. To tak na próbę jeszcze tego nie testowałem stąd eksperyment. Później i tak było Słońce przez kilka godzin więc samo by spłynęło.

A jak już wspomniałem wcześniej jak dzieciaki przyjeżdżają to do basenu też puszczam wodę i napiszę nie ma nic bardziej ekonomicznego:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
drugi dzień z rzędu załącza się zabezpieczenie przed przegrzaniem tzn 300l nagrzane do 65* i odpalają sie grzejniki w łazience. :)

 

Oj troszkę zbyt szybko - trzeba zmienić np na 90*C....szkoda energii a tak w zbiorniku będzie na długo i długo.

No chyba , że wspomagasz obecnie nadmiarem CO:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 85*C spuszcza wszystko w ogrzewanie, tylko konstrukcja nie pozwala na schłodzenie bo bufor kombinowany na górze czujnik temp. i pompuje podłogówkę i co może aby schłodzić i efekt jest taki że na górze mamy 86*C a a na dole 45*C ale podłogówka nadal chodzi bo sterownik nie pozwala na zmianę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj troszkę zbyt szybko - trzeba zmienić np na 90*C....szkoda energii a tak w zbiorniku będzie na długo i długo.

No chyba , że wspomagasz obecnie nadmiarem CO:yes:

 

Raczej ok rury mam z PEX jeszcze od starego kolektora z grzejników. Latem przy 65* w bojlerze Tz z kolektora dochodzi do 85* ale wtedy już przejmuje to basen. Teraz nadmiar ciepła z bojlera odbierają grzejniki w łazienkach w okresie zimowym.

Dopóki PEXy nie popłyną nie zmieniam na normalne rury a walczę z przegrzaniem bo nie mam ochoty rozbierać kostki i kopać aby rury wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 85*C spuszcza wszystko w ogrzewanie, tylko konstrukcja nie pozwala na schłodzenie bo bufor kombinowany na górze czujnik temp. i pompuje podłogówkę i co może aby schłodzić i efekt jest taki że na górze mamy 86*C a a na dole 45*C ale podłogówka nadal chodzi bo sterownik nie pozwala na zmianę.

 

U mnie górna wężownica bojlera odbiera nadmiar ciepła iwywala do grzejników a latem na powrocie do kolektora mam wymiennik basenowy odpala się przy zadanej Tz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Podsumowując:

Od początku kwietnia do początku września - instalacja solarna zaopatrywała w CWU dom i basen 6m3. Wiadomo lato było wyjątkowo łaskawe więc i ciepła było pod dostatkiem. W okresie gdy ciepła było mniej , a pojawiły się trzy takie okresy dogrzewanie wody przebiegało w sposób elektryczny z zamontowanych grzałek 5kW.

Obecnie instalacja solarna wspomaga podgrzewanie wody do temperatury 27-35*C pozostała część energii pochodzi z energii elektrycznej. Jak na razie gazu nie używam do podgrzewania wody.

W dobie takiego kryzysu starsze technologie pozyskiwania energii okazały się bardzo trafne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...