Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dom poniemiecki - hydroizolacja pionowa piwnicy


Sawadi

Recommended Posts

Proszę o poradę - jak sensownie do tego podejść.

 

Poniemiecki dom z cegły. Piwnica częściowo wyniesiona. Brak izolacji poziomej i pionowej. Ściana poniżej poziomu gruntu przemaka. Przy bardzo dużych opadach zbiera się spora kałuża wody.

Chcemy zrobić izolację pionową zewnętrzną.

 

Po sprawdzeniu firm od izolacji... mam więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego przyszłam tutaj po odrobinę wiedzy. Niestety, nie znalazłam w lupce tego czego szukam, być może nie zadaję właściwych pytań. ;)

Proszę podpowiedzcie - jak powinna wyglądać izolacja pionowa i na co zwrócić uwagę?

Jak wykończyć izolację od góry?

Zrzut ekranu 2021-04-6 o 16.28.35.jpg

Edytowane przez Sawadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od gruntu, na jakim stoi dom oraz ukształtowania terenu, na jakim stoi.

 

Ważną rzeczą jest sprawdzenie, tak jak poprzednik pisał, gdzie odprowadzona jest woda deszczowa. Czy istnieje kanalizacja burzowa?

Jeśli tak, to najlepiej byłoby tam odprowadzić wodę z rynien, żeby nie zalegała na działce. Jeśli nie, to można połączyć rynny rurami idącymi w gruncie z odpowiednim spadkiem odprowadzając wodę do studni chłonnej lub ich wielokrotności.

 

Ściany piwnicy można zaizolować i ocieplić, a poniżej ław fundamentowych poprowadzić drenaż. Pod warunkiem, że masz gdzie odprowadzić wodę.

 

W moim przypadku działka jest mocno gliniasta, sąsiedzi się dookoła podnieśli na tyle mocno, że skutecznie nas zalewają. Niedawno w ramach ratowania sytuacji zdecydowaliśmy się na drenaż francuski z odprowadzeniem do dużego zbiornika wypełnionego kruszywem usytuowanego w najbardziej oddalonym kącie ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ważną rzeczą jest sprawdzenie, tak jak poprzednik pisał, gdzie odprowadzona jest woda deszczowa. Czy istnieje kanalizacja burzowa?

Jeśli tak, to najlepiej byłoby tam odprowadzić wodę z rynien, żeby nie zalegała na działce. Jeśli nie, to można połączyć rynny rurami idącymi w gruncie z odpowiednim spadkiem odprowadzając wodę do studni chłonnej lub ich wielokrotności.

 

odprowadzenie deszczówki z dachu/ z rynien to jedno, i oczywiste że ta woda nie powinna iść blisko domu pod ścianę,

 

ale ja pisałem o czym innym, bo przy deszczu idzie sporo wody na elewację i ona sobie kapie prosto w grunt pod ścianę u pana co pokazał zdjęcie. dlatego robi sie betonową opaskę aby ta woda chociaż te półmetra czy metr dalej szła w grunt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprawdzeniu firm od izolacji... mam więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego przyszłam tutaj po odrobinę wiedzy. Niestety, nie znalazłam w lupce tego czego szukam, być może nie zadaję właściwych pytań. ;)

Proszę podpowiedzcie - jak powinna wyglądać izolacja pionowa i na co zwrócić uwagę?

Jak wykończyć izolację od góry?

 

Przy takich remontach starych chałup nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy do sytuacji, bo nie ma identycznych budynków. Dlatego remonty wychodzą drożej niż stawianie nowego.

 

Radziłbym może najpierw poszukać specjalisty (kierownika budowy, inspektora, kogoś takiego), który przyjedzie na miejsce i spojrzy na budynek bardziej całościowo (może podpowie poprawny harmonogram prac i opracuje odpowiednią technologię jeśli konieczna) niż majstry od izolacji, którzy zrobią tylko swoją działkę, skasują pieniądz i tyle ich widzieli.

Znając faktyczny zakres prac to potem firma wykonawcza sama się znajdzie i będzie mniej stresu i mniej "filozowania" na budowie.

 

Tym bardziej, że odkopanie tak starych fundamentów jest jakoś ryzykowne i lepiej takie prace wykonywać pod nadzorem, więc KB i tak by mógł się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...