Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jan SK

Recommended Posts

Witam szanowne grono użytkowników forum.

W niedalekiej przyszłości planuję wymianę kotła z węglowego na ekogroszek z podajnikiem o mocy 35kw na gazowy, w związku z tym mam kilka istotnych pytań a chciałbym mieć jakiekolwiek pojęcie przed negocjacjami z instalatorem.

Posiadam dom piętrowy bliźniak podpiwniczony że strychem częściowo docieplonym, kalkulator powyliczał mi takie parametry, myślę że prawie się zgadzają: https://cieplo.app/wynik/dpjr

 

Co do kotła to myślę nad jakimś nowoczesnym, ciekaw jestem czy wystarczy poprostu zamiast starego wpiąć nowy, czy kocioł musi być z własnym zasobnikiem, czy mogę użyć aktualnych bojlerów z wężownicami, posiadam jeden na parterze i jeden na piętrze oba po 300L.

Czy zmienne przekroje rur w instalacji, różne kaloryfery na piętrach nie będą problemem?

Aktualnie sterowanie ogrzewaniem realizuję za pomocą zaworu 4drogowego, a w razie silnych mrozów i w lecie również zmieniam ustawienia na sterowniku, czy wszystko będzie działać jak do tej pory, czy konieczne będzie np. założenie zaworów termostatycznych na kaloryferach?

Aktualnie kocioł mam w piwnicy i z tamtąd poprowadzoną całą instalację, ale wyczytałem że taki duży kocioł nie może być zainstalowany pod ziemią, mit czy fakt?

Aktualnie spalam rocznie 9-12ton taniego ekogroszku, jak to się ma do ekonomii kotła na gaz, czy robił ktoś podobną modernizację i czy to się wogule opłaci, no oprócz tego że co dwa dni trzeba szuflować w piwnicy...

Wyczytałem że dla nowoczesnych kotłów kondensacyjnych duża ilość wody w układzie to nie problem a wręcz zaletą, pamiętam jednak że wielu znajomych po wymianie starych kopciuchów na gazowce po sezonie wrócili do opalania węglem bo koszta były kosmiczne jednak było to dekadę, dwie temu a technologia poszła do przodu...

Nie ukrywam że właśnie kalkulacja na:

https://cieplo.app/wynik/dpjr

Pokazała że ogrzewając gazem będzie poprostu taniej no i przede wszystkim bezobsługowo...

Bardzo proszę użytkowników takich instalacji o rzetelną opinię i koszta a fachowców o aspekty techniczne i orientacyjne koszta takiego zabiegu.

Dziękuję i pozdrawiam Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł kup obowiązkowo z zasobnikiem. a jaki konkretnie to już kwestie mniej ważna bo one wszystkie palą tyle samo. mają podobną sprawność w spalaniu gaz. ja polecam najtańszy na rynku termet silver z zasobnikiem to jest polski produkt i super sie sprawdza w kilku domach jakie znam od lat.

 

kociol jak najbardziej może stać w piwnicy. wywalasz oczywiście wszystkie stare zasobniki i bojlery.

 

sterowanie kotłem robi sie za pomocą regulatora wifi ktory jest w jednym pomieszczeniu, lub po prostu ręcznie. ustawiasz temp na kotle , ja zimo troche zwiększasz albo obniżasz no ale to już takie szczegóły. termostaty na grzejnikach dobrze jakby były to by bylo dodatkowe sterowanie dla konkretnego pokoju.

 

a czy wystarczy wpiąć w istniejącą instalacje to musi na miejsu ocenic majster ale raczej tak.

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie spalam rocznie 9-12ton taniego ekogroszku, jak to się ma do ekonomii kotła na gaz, czy robił ktoś podobną modernizację i czy to się wogule opłaci, no oprócz tego że co dwa dni trzeba szuflować w piwnicy...

 

Wyniki na CP są błędne w porównaniu do tego, co podałeś, czyli że spalasz 12 ton węgla.

Przy założeniu że masz węgiel 24MJ i spalasz go 12t ze 100% sprawnością, otrzymujesz 80tys kWh.

W tym masz pewnie ciepła wodę, więc tym bardziej wynik na tamtej stronie jest nic nie warty, gdzie na samo grzanie pokazuje 86tys kWh.

 

Oprę się na tych 12 tonach węgla przy założeniu że ich wartość opałowa to 24MJ

Zakładając sprawność Twojego obecnego kotła na poziomie 60%, potrzebujesz 48tys kWh na CO i CWU.

W przeliczeniu na gaz, bo o to pytasz, to około 9600zł.

Skąd taka kwota?

Użytkownicy gazu podają, że cena 1kWh z gazu wynosi około 20gr. U Ciebie będzie znacznie większe zużycie, więc wyjdzie pewnie z 17-18 gr/kWh

To proste wyliczenia na podstawie przedstawionych danych i założeniu sprawności kotła na 60% i węglu 24MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...