Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom parterowy o pow. 150m2 - jakie wybrać ogrzewanie?


js305

Recommended Posts

Cześć, dom jest obecnie w planach ale chciałbym wybrać koncepcję jakiego typu instalację przyjąć do rozważań i obliczeń budżetu. Do działki jest doprowadzony prąd, nie ma i raczej nie spodziewam się podciągnięcia gazu. Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dom jest obecnie w planach ale chciałbym wybrać koncepcję jakiego typu instalację przyjąć do rozważań i obliczeń budżetu. Do działki jest doprowadzony prąd, nie ma i raczej nie spodziewam się podciągnięcia gazu. Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?

 

Dobry pomysł.

Jeśli główna połać dachu będzie skierowana na południe pod stosownym kątem to przy PV za energię elektryczna masz szansę płacić tylko opłaty stałe do czasu zmiany przepisów OZE na gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?

Jeśli wybudujesz "dobry" dom to do pompy ciepła nie będzie Ci potrzebne ani panele PV ani kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kominku możesz zapomnieć, chyba że biokominek:)
Nie rozumiem, bo to:

Przy ostatnich mrozach (-20*C) był u nas zanik napięcia na ok. 14 godzin. Temperatura w niezamieszkałym jeszcze domu spadła z 19-tu do 17*C

świadczy właśnie, że kominek jako awaryjne źródło jest pomysłem wartym rozważenia. Zwłaszcza pieco-kominek akumulacyjny, choć u mnie ten kociołek w salonie do działania nie potrzebuje prądu mimo płaszcza wodnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo snułem plany na budowę pieca kaflowego. Mam zagajnik i drewna pod dostatkiem. W trakcie instalacji hydraulicznych, hydraulik namawiał na poprowadzenie rurociągu pod podłogą dla powrotu wody do kominka z płaszczem wodnym. W końcu mam bufor, który mógłbym ładować grawitacyjnie. Zrobiłem dolot powietrza pod chudziakiem do ewentualnej kozy, który teraz jest zaślepiony panelami podłogowymi.

 

Przeszło mi, a ostatecznie będzie biokominek.

Ogrzewanie elektryczne z udziałem PC, kosztuje mnie 8,- zł dziennie, więc szkoda się wysilać na inne źródła ciepła, jako inwestycję i roboczogodziny przy obsłudze.

 

W razie jakiejś klęski, zrobię dziurę w dachu na stalowy komin systemowy i odkryję dolot powietrza dla kozy.

 

Na razie pozostaję przy swojej racji i w domu bez komina.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pompa ciepła będzie bardzo dobry wyborem. Jest to rozwiązanie idealnie się sprawdzające w przypadku nowych budynków, w których zastosowane jest ogrzewanie niskotemperaturowe. Dodanie do tego fotowoltaiki pozwoli na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła firmy Bosch wyposażone są w dodatkowe grzałki elektryczne pozwalające uzyskać komfort cieplny w budynku nawet w niskich temperaturach, co powoduje brak konieczności stosowania ogrzewania kominkiem.

 

Pozdrawiam,

 

Konsultant Bosch Termotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, co do paneli to ciekaw jestem jakiej powierzchni dachu by wymagały bo kiełkuje nam projekt Dakota i u nas musiałby stać do strony południowej tarasem (w tą stronę mamy najlepszy widok na las). W Dakocie ta strona dachu jest chyba o najmniejszej powierzchni (łącznik).

dakotaIV_e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...