Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

15 cm styropianu pod wylewk? to nie za du?o??


Recommended Posts

11 miesiecy.

 

Jak wylejesz tak duzo betonu, to wysoce prawdopodobne, że ten styropian troche siądzie pod jego ciezarem. Ale styropian to bedzie siadale rownomiernie, jesli pochodzi z tej samej partii.

 

Moja wylewka nigdzie nie pekła, zresztą buduj zgodnie z normami i projektem swoją wylewkę (jej grubosc).

 

Styropian nie ma nic do tego, jesli wylewka miałaby peknąc, tak samo peknie na styropianie 5 cm, jak i na 20cm. Ale prawidlowo wykonana wylewka nie powinna peknąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZIE !!!!!!! to ile tego styropianu na tej podłodze trzeba dać?

Ja mam ubity piasek ileś tam m3, nat to folia budowlana i beton 10cm. Teraz planowałem docieplić 8cm styropinu + 4cm wylewki. Jak tu czytam to 15 cm styropianu to norma?

 

Czy może ktoś napisać jak powinno to wyglądać? (rozumiem że niektórych ponosi fantazja z grubością warstwy ale ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie pod podłogówką jest 16 cm FS20,

na to 6-7 cm wylewki zbrojonej siatką metalową przeciwskórczowo.

 

Po pół roku całość wyraźnie osiadła o jakieś 3-5 mm, ale było to uwzględnione grubością wylewki w ten sposób, że drzwi okien tarasowych otwierały się tuż nad podłogą. Obecnie jest OK.

Właśnie przy oknach tarasowych można to zauważyć, dla tych którzy to obserwują :wink:

 

Nic nie pękło.

 

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że się zastanawia...tylko w między czasie zmieniły się opcje.

Jak widzisz, nie mam problemu że mi zostało za mało miejsca tylko za dużo, więc nie ma obawy że się w drzwi nie zmieszcze, bądź okna nie otworze...

 

Swoją drogą...Bard ty sprawdzasz pocztę?? Czeka i czekam na answer i nic :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam problem z gruboscią wylewki.

Grubosc warstw podlogi powinienem miec 22 cm, i mam miec podlogowke, wiec nie moge lac innej wylewki niz 7 cm.

Jesli bezpieczną maksymalną gruboscią FS 20 przy takiej wylewce jest 12 cm, to znaczy ze musze czyms wypelnic 3 cm pod styropianem. Pomyslalem, ze moge ulozyc na istnijacej plycie betonowej piasek o grubosci 3-5 cm, i ewentualnie go zagescic. Na to styropian FS 20 10-12 cm i wylewka 7 cm.

Moze to jest tez wyjscie dla Sensera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, styropian ugina sie proporcjonalnie do grubosci i ugnie sie na całej powierzcnni o np. 3 mm. ale to nie ma zadnego znaczenia, wylewka i tak nie powinna peknąc. Jesli ma peknąc to, wg mnie od naciskow punktowych, a nie od całego rownomiernego nacisku na powierzchnie podlogi. Wiec grubosc styropianu nie ma nic wspolnego z ewentualnym pekaniem wylewki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z kierownikiem budowy ne temat warstwy styropianu. Pwiedział, że tak naprawdę izolacyjność podłogi i ścian powinna być mniej więcej równa. Dla przykładu jeżeli na dworze mamy -20st.C to jaka jest temp. pod podłogą? Otóż znacznie wyższa bo ziemia oddaje ciepło (wykorzystujemy to przy GWC). Jeżeli przykryjemy ziemię 5 cm warstwą styropianu to przy takim mrozie zauważymy że pod nim będzie sobie ...zielona trawka. Zatem reasumując oczywiście izolowanie podłogi jest konieczne ale czy aż 15 cm? Dodatkowo jeżeli mamy nieocieplony i nieogrzewany garaż to wogóle nie ociepla sie podłogi bo izolujemy się od źródła ciepła (dach garażu to przysłowiowe 5 cm styropianu na trawce). Jest w tym na pewno jakaś racja.

 

A co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze,

 

bardzo trafne spostrzeżenie co do temperatur zewnętrznych i gruntu.

ilość ciepełka, które nam ucieka zależy m.in. właśnie od delty temp. wewnętrznej i zewnętrznej.

 

Ale nie wspomniałeś nic o temperaturze wewnątrz.

Jeżeli jest to 20C to OK, ale podłoga nie zawsze ma 20C.

A co w przypadku podłogówki, gdy w rurkach może płynąć woda o temp. do 50C ( zazwyczaj 35-40C ).

 

Wówczas delta jest duuużo większa i tego styrpoku warto dać ciut więcej.

no chyba, że masz piwnice i chodujesz pieczarki albo GWC pod podłogą, to wówczas wsio ryba. :wink:

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze,

Wówczas delta jest duuużo większa i tego styrpoku warto dać ciut więcej.

no chyba, że masz piwnice i chodujesz pieczarki albo GWC pod podłogą, to wówczas wsio ryba. :wink:

Cz.

Nie bardzo rozumiem co ma GWC do ilości styropianu pod podłogą. Co do podłogówki zgadzam się, należy izolować tak aby ciepło było oddawane tam gdzie chcemy - czyli do góry. Ale w tym przypadku można zastosować np ekran z foli aluminiowej, który skieruje ciepło w odpowiednim kierunku.

 

Ja nie mam nic przeciw izolacji 10cm styropianu ale 15 -20? przecież to będzie przez całe życie osiadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do GWC i odzyskiwaniu ciepła ( tego oddawanego przez podłogówkę w dół ) to średnio do mnie to przemawia, podobnie jak do Ciebie.

Ale kidyś przez forum przetoczyła się dyskusja na ten temat. ( stąd buźka z oczkiem przy tym zdaniu ).

 

Ale co do izolacji tak podłogi, ścian czy stropu oraz jak najlepsze U dla okien to mam swoje zdanie - może kontrowersyje ale uważam, że powinno się dążyć do najlepszego stosunku efektu do ceny, a nawet nieco pójść dalej.

 

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

to jeszcze podciągnę temat:

 

jeśli mamy wylany strop z betonu - nie jest idealnie równo - na to idzie styropian 5 cm

po jego ułożeniu jeśli się idzie po styropianie to płyty się ruszają/uginają na nierównościach - czy w tych miejscach po jakimś czasie nie będzie się działo coś niedobrego np pękanie płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
to jeszcze podciągnę temat:

 

jeśli mamy wylany strop z betonu - nie jest idealnie równo - na to idzie styropian 5 cm

po jego ułożeniu jeśli się idzie po styropianie to płyty się ruszają/uginają na nierównościach - czy w tych miejscach po jakimś czasie nie będzie się działo coś niedobrego np pękanie płyty?

 

I tu jest pies pogrzebany, że mamy nie równe podłoże pod styropian i to jest powodem pękania. A więc układajmy styropian na równym podłożu, to nie będzie potrzeby stosować grubych wylewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...